1. Anasayfa
  2. Genel Forum Kategorisi

Yeni Bir Forum Sitesi Açmak Mantıklı Mı?

Yeni Bir Forum Sitesi Açmak Mantıklı Mı?
Genel Forum Sitesi
0

Özellikle forum kavramı ile yeni tanışan, 2000’lerde doğan Z kuşağının sıklıkla kendisine sorduğu ve çoğunlukla başarabileceğini düşünerek giriştiği bir iştir yeni forum sitesi açmak. Peki, 2023 yılında forum kurmak istiyorum diyenler, bu işte ne kadar başarılı olabilir? Forum üzerinden para kazanılabilir mi? İşte bu yazımda bu konuyu irdeleyeceğim.

2023 yılında forum sitesi kurmak, geçmişe göre çok daha kolay olsa da, 2000’li yılların başlarında forumların internetteki sosyalleşme ihtiyacını karşıladığı dönemki kadar popüler olduğunu söylemek zor. 2000’lerin ikinci yarısından itibaren Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarının ortaya çıkması, tek platform üzerinden dünyadaki herkes ile iletişim kurabilme özgürlüğü, kapalı birer topluluk olan forumlara olan ilgiyi azalttı.

İnsanlar giderek daha fazla kişiye ulaşabileceği, daha fazla etkileşime girebileceği ortamlarda vakit geçirmeye başladı. Örneğin gece saat 2’de bir forumda mı daha fazla insanla etkileşime girebilir, yoksa Instagram’da mı? Tabii ki, Instagram’da saatten bağımsız olarak daha fazla insan bulunacaktır. Dünya devi, neredeyse her kıtada sunucuları olan sosyal medya siteleri ile her ne kadar sayfaları okumaya açık olsa da, her birine ayrı ayrı kayıt olma zorunluluğu nedeniyle kapalı birer topluluk olan forumları kıyaslamak, maalesef gereğinden fazla iyimser bir tutum olur.

Yeni Forum Sitesi Açmak Sonuç

2023 yılında forum sitesi kurmak çok zor. İyi bir ekibiniz olsa dahi, günde birkaç saatinizi ayırmadan bir forumu üyelerin sık sık uğradığı bir yer haline getiremezsiniz. Üstelik bunların tamamına sahip olsanız dahi, forumunuzun tutacağına dair bir garanti yoktur. Onca masraf ve zaman harcayarak kurduğunuz forumunuz, aylarca boş kalabilir ve hiç kimse kayıt olmayabilir. Böyle bir durumu da hesaba katmalı ve gözü kapalı forum kurmaya girişmeden önce, en az birkaç kez düşünmeli, ekibinizle beyin fırtınaları yapmalısınız.

Bunun yanında, sizin konunuzla ilgili forumları da incelemeli, hatta genel forum siteleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Unutmayın, onların üye sayıları, sizin potansiyel üye sayınız hakkında en iyi fikri verecektir.

Beğendiniz mi? Pinterest’de Pinleyin!

Forum sitesi açmalı mıyım?
Forum sitesi açmalı mıyım?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir