Zamanda yolculuk

R

Rick

Guest
Zamanda yolculuk, zaman içinde belirli noktalar arasındaki hareket, bir nesne ya da bir kişi tarafından uzayda farklı noktalar arasındaki harekete benzer şekilde, tipik olarak bir zaman makinesi veya bir solucan deliği olarak bilinen varsayımsal bir aygıtın kullanılması ile hareket kavramıdır. Zaman yolculuğu, felsefe ve kurguda yaygın olarak kabul gören bir kavramdır.

Teori​

Bazı teoriler, özellikle de "özel ve genel görelilik", uygun uzay zamanı geometrilerinin ya da uzayda belirli hareket biçimlerinin, bu geometriler ve hareketler mümkünse, geçmişe ya da geleceğe seyahat etmeye izin vereceğini ileri sürmektedir. Fizikçiler teknik makalelerde genellikle zamanda “hareket etme” ya da “seyahat etme” (“hareket” normalde zaman koordinatı değiştikçe uzamsal konumda meydana gelen değişiklik demektir.) klişelerinden kaçınmaktadırlar ve onun yerine cisimlerin kendi geçmişlerine dönmelerini sağlayarak, uzay zamanındaki kapalı çevrimleri şekillendiren hayat çizgileri olan kapalı zaman eğrisi ihtimalini tartışmaktadırlar. Kapalı zaman eğrilerini içeren (Gödel uzay zamanı gibi) uzay zamanlarını tanımlayan genel görelilik denklemi için çözümlerin olduğu bilinmektedir. Ancak bu çözümlerin fiziksel olarak makullüğü kesin değildir.

Görelilik, eğer bir kişi Dünya’dan bağıl hızda uzaklaşıp geri dönüyorsa, seyahat eden bu kişi için Dünya’da daha fazla zamanın geçmiş olduğunu öngörmektedir. Bu yüzden, bu açıdan bakıldığında göreliliğin “geleceğe yolculuğa” izin verdiği kabul edilmektedir (göreliliğe göre, ayrılma ve geri dönüş arasında gerçekte ne kadar zaman geçtiği sorusuna verilecek tek bir objektif yanıt yoktur ancak, hem Dünya’nın hem de yolcunun tecrübe ettiği tam zamanın ne kadar olduğuna dair objektif bir yanıt vardır, yani her birisi ne kadar yaşlandı; ikiz paradoksuna bakınız). Öte yandan bilim toplumunda bulunan birçok kişi geçmişe zaman yolculuğunun oldukça olasılık dışı olduğuna inanmaktadır. Zamanda yolculuğa izin veren herhangi bir teori olası nedensellik problemleri öne sürmektedir. “Büyükbaba paradoksu” klasik bir nedensellik problemidir. A kişisi zamanda geçmişe gittiğini ve A’nın büyükannesi A’nın babasına hamile kalmadan bu kişinin büyükbabasını öldürdüğünü varsayarsak ne olur? Ancak bazı bilim adamları, Novikov’un kendi içinde tutarlılık ilkesine ya da paralel evrenlerin dallara ayrılmasına başvurularak paradokslardan kaçınılabileceğine inanmaktadır (aşağıdaki 'Paradokslar' kısmına bakınız).

Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/Zamanda_yolculuk

R

Rick

Guest
Sizce zamanda yolculuk mümkün müdür? Bunu düşünürken tabii ki fiziksel olarak bir başka zamanda (ileri zaman veya geçmiş zaman) ortaya çıkmış olacağımızı düşünmemiz gerek.

H

Hannibal

Guest
Kurgu olarak mümkün olduğu üzerine düşünceler var, yani teorik olarak açıklanabiliyor.Ancak pratikte, fiziki olarak bu mümkün mü, işte orası koca bir soru işareti.Çünkü bu tür bir yolculukta ektilenen çok etken olacaktır.Kaldı ki tarihi olayların bile değişimi söz konusu olacaktır.İşte bu yüzden pek mümkün gözükmüyor.

Örneğin, 2021 yılından biri gitti Hitleri daha doğduğu gibi öldürdü.Ne olacak peki II.Dünya savaşına Hitler denen biri neden olmayacak mı, Alman siyasi hayatında nerede yazılıysa oradaki isimleri yok mu olacak...?

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
Doğru çok güzel bir yaklaşım. Belki de olabiliyordur. Ama belki de öldürmek isteyeni öldürdüler ve tarih aynı kaldı. Kimbilir :)

H

Hannibal

Guest
Yine sorun oluşturuyor.
*A kişisi olmaması gereken bir zamanda,
*A kişisi olmaması gereken bir zamanda öldürüldüğünde, olması gereken zamandaki hayatı ne olacak (ailesi, çevresi...v.b.)
*A kişisi geçmiş zamana gittiğinde nasıl ortaya çıkacak ( pat diye yol ortasında mı, sessiz bir yerde mi, bir çatışmanın ortasında mı...v.b)
*A kişisi görevini yerine getirdi Hitleri öldürdü, ama kendisi de o zamanda öldürüldü.Şimdi ne olacak?

Gri

Lahmacun
Yönetici
Zamanda yolculuk konusu teorik olarak mümkün gözükse de, pratikte ışık hızını geçemeyeceğimiz için mümkün değil.

İlk mesajdaki yazıda da anlatıldığı gibi, ışık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlar ve ışık hızına ulaşıldığında durur. Işık hızı geçildiğinde ise, zamanın geriye doğru işlediği düşünülüyor ki, öncelikle ışık hızına ulaşmamız gerekiyor. Bu da dediğim gibi mümkün değil çünkü ışık hızına ulaşabilen bir madde, enerjiye dönüşür. Ayrıca, ışık hızına ulaşmak için gereken enerji miktarı da sorunun başka bir boyutu.

Bugünkü teknoloji ile, ışık hızının onda birine varan hızlara ulaşmak mümkün. Bu hızla, dünyadan 4 ışık yılı uzaklıkta başka yıldızın etrafındaki gezegene gidip döndüğümüzü düşünelim. Bizim için (sayılar tahminidir) 80 yıl sürecek bir yolculuk, dünya zamanı ile onbinlerce yıla eşit olacak. Döndüğümüzde ya çok farklı bir dünya göreceğiz, ya da belki hiçbir şey bulamayacağız. Bu da, bir çeşit zamanda yolculuk sayılabilir.

R

Rick

Guest
Işık hızının onda biri hızla 80 yılda gidilebilen örnekte herhangi garip bir şey olmasına da gerek yok zaten.Git 80 yıl, dön 80 yıl, zaten 160 yıl geçmiş, ne çoluk çocuk kalmış, ne torun torba.:) Hatta biz de yolda çoktan ölmüşüz.:)

H

Hannibal

Guest
Zaman biriminde Saniye, Sezyum 133 atomuna göre kabul edilmektedir.Biz ışık hızına yaklaştığımızda iki seviye arasındaki geçiş periyodundaki süre azalıyor veya duruyor mu? Bunun böyle olduğunu düşünmüyorum.Sezyum atomu olağan haline devam ederken biz hızlanıyoruz ve çok daha kısa zaman içerisinde çok fazla mesafeler kat edebiliyoruz.Aynı mesafeyi, şu anki hızlarımızla gitmeye çalışsak zaten belki de yüzlerce, binlerce yıl sürecek.Biz bunu hız ile aşıyoruz.

Işık hızına yakın hızda, milyonlarca km yolu katettik ve gittik, dönüşte de aynı hızda döndük.Neden dünyada yüzlerce, binlerce yıl geçti.Oysa biz zamanı hız ile aştık zaten.

Kolumuzdaki saat daha 1 sn yi gösterirken belki de binlerce km yol katetmiş oluyoruz.Kütle anlamında sıkıntıya düşüleceği kesin ancak zamana etkisi olur mu, işte o bir muamma diye düşünüyorum.

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
Yine sorun oluşturuyor.
*A kişisi olmaması gereken bir zamanda,
*A kişisi olmaması gereken bir zamanda öldürüldüğünde, olması gereken zamandaki hayatı ne olacak (ailesi, çevresi...v.b.)
*A kişisi geçmiş zamana gittiğinde nasıl ortaya çıkacak ( pat diye yol ortasında mı, sessiz bir yerde mi, bir çatışmanın ortasında mı...v.b)
*A kişisi görevini yerine getirdi Hitleri öldürdü, ama kendisi de o zamanda öldürüldü.Şimdi ne olacak?
Bununla ilgili karışık bir senaryo yazmak lazım epey beyin yandı benim :)

Yakida

From bay
Yönetici
Bir yerde okumuştum; eskiden kasetler vardı, ya da makara bantlar, aynı bantın arkası ve ön yüzünde ayrı veriler paralel şekilde kayıtlıydı hangi yüzünü çevirseniz farklı şarkılar dinlerdiniz işte o makara bantlara kaydedilmiş veri gibi zamanın akışının bütün olasılıklarının kayıtlı olduğunu ve birinden diğerine geçiş yapılabileceği söyleniyordu. Bir teori tabi,
Bu teoriye istinaden Rick'in şu sorusunu cevaplamak istersek, Hitler bu veri yollarından sadece birisine karşılık geliyor, eğer 2021 yılından birisi geriye dönerek diğer bir veri yolunda Hitleri öldürürse zaman sadece o veri yolunda değişir, biz geriye döndüğümüzde hitlerin varlığıyla şekillenmiş dünyamızda yaşamaya devam ederiz, bu da Stephan Hawking'in paralel evrenler teorisini doğruluyor, yani aynı Hitller bütün veri yollarında var, yani Hitler orada ölüyorsa diğerlerinde yaşıyor.

Gri

Lahmacun
Yönetici
Zaman biriminde Saniye, Sezyum 133 atomuna göre kabul edilmektedir.Biz ışık hızına yaklaştığımızda iki seviye arasındaki geçiş periyodundaki süre azalıyor veya duruyor mu? Bunun böyle olduğunu düşünmüyorum.Sezyum atomu olağan haline devam ederken biz hızlanıyoruz ve çok daha kısa zaman içerisinde çok fazla mesafeler kat edebiliyoruz.Aynı mesafeyi, şu anki hızlarımızla gitmeye çalışsak zaten belki de yüzlerce, binlerce yıl sürecek.Biz bunu hız ile aşıyoruz.

Işık hızına yakın hızda, milyonlarca km yolu katettik ve gittik, dönüşte de aynı hızda döndük.Neden dünyada yüzlerce, binlerce yıl geçti.Oysa biz zamanı hız ile aştık zaten.

Kolumuzdaki saat daha 1 sn yi gösterirken belki de binlerce km yol katetmiş oluyoruz.Kütle anlamında sıkıntıya düşüleceği kesin ancak zamana etkisi olur mu, işte o bir muamma diye düşünüyorum.
Bununla ilgilenen kuram, özel görelilik. Işığın hızı tüm evrende mutlak olduğu için, dışarıdan bakan ve bir hıza sahip olan gözlemci için, ışık hızına yaklaştığımızda, toplam hız ışık hızını geçmek zorunda kalacağı için, zaman daha yavaş akmaya başlar ve ışık hızı geçilmezliğini korur.

Başka bir deyişle, uzay - zaman düzlemi -ki bunlar çok farklı kavramlar değil- ışık hızının geçilmezliğine tabi olduğu için, uzar veya kısalır. Uzadığında zaman yavaşlar, kısaldığında hızlanır.

H

Hannibal

Guest
Sanırım ben sorgulamak istediğimi tam anlatamadım...Işık hızında gittik, ışık hızında döndük...Döndüğümüzde zaman değişir mi, yoksa aynı zamana mı döneriz? ( ışık hızında gittiğimizi varsayarak soruyorum).

Silver

Üye
Üye
Sanırım ben sorgulamak istediğimi tam anlatamadım...Işık hızında gittik, ışık hızında döndük...Döndüğümüzde zaman değişir mi, yoksa aynı zamana mı döneriz? ( ışık hızında gittiğimizi varsayarak soruyorum).
Tabi ki aynı zamana dönmeyiz. Işık hızında gidilir diye düşünüyorum. Işık hızında dönülmez herhalde. Sadece ışık hızında harekete ulaştığımızda zaman bizim için yavaş kalır. Ama ışık hızında hareket etmeyenler için zaman bize göre hızlı gider. Normal hıza indiğimizde, diğer insanların geleceğine gitmiş oluruz. Ozaman o insanlara şu söylenebilir. Ben senin bebekligini de gördüm 100 yaşında da gördüm. Ve ben yaslanmadim.