Yeni sigara paketleri ile sigaranın tadı mı değişti?

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
728
2020 senesine girmemiz ile birlikte bütün markalar sigara paketlerini tek tip ve siyah renge dönüştürmek zorunda kaldı. Sigara satışı yapılan tüm dükkanlarda artık siyah paketli sigaralar yerini aldı. Yenilenen paketlerle her zaman içtiği sigara markalarını alan tiryakiler önceki paketlerde alışık oldukları tada göre aşırı farklılıklar hissedince sigara şirketlerinin telefon hatlarını şikayet yağmuruna tuttular.

Sigara paketleri yenilendi, tadı kaçtı değişen sigara paketleri sonrasında ‘tüm yenilenen sigara paketlerinin tadı kaçtı’ yorumları gelmeye başladı. Türkiye’de satılan yabancı sigaraların tadı neden eskisi gibi değil soruları da intenette sıkça araştırılan başlıklar arasında yerini aldı. Öncelikle açıklamakta fayda var, 2020 yılı ile birlikte sigaraların tatlarında ki değişiklik sadece ülkemizin sorunu değil dünya genelinde konuşulan ve söylenen bir durum.

İlk olarak Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Otoritesi (SDFA), duyurduğu bir açıklama yapınca şirketlerden açıklamalar gecikmedi.
Sigara Şirketleri: Tadında Değişiklik Yok Ama

Sigara şirketlerinin yaptığı açıklamaya göre Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesine uygun şartlarda üretildiği ambalaj tasarımından başka bir değişiklik olmadığı dile getirildi. Ancak SDFA ve Bakanlık, yapılan açıklamaların yeterli olmadığına ve sigara içerisinde bulunan bileşenlerin, kullanılan kağıt ve filtrelerin ve sigaraların ihraç edilmeden önceli hallerini merak edince ikinci açıklama gecikmedi.

Kamuoyunda Dolaşan İddialar

Sigara Muhteviyatında Bazı Maddeler Çıkarıldı


Sigaraların tadının değişmesinin nedeni olarak kamuoyunda en çok konuşulan iddia sigaraların içeriğinde bulunan bazı zararlı maddelerin çıkarıldığı yönünde.

Kaçak Sigara Olabilir

Yetkili şirketler, İran üzerinden kaçak sigara getirmenin arttığını ve bunların çok ucuza getirilerek ciddi karlar elde ettiği dile getirildi. Getirilen bu sigaraların paketleri 1 TL’den ülkelere sokularak satıcılara büyük kar elde ettiriyor açıklaması da yapıldı. Bunun tek çözümü olarak ise sigara paketlerinin alınırken yapılması gerekenlere dikkat çekildi. Ayrıca Irak üzerinden de çok sayıda kaçak sigaranın ülkelere sokulduğu ve bakkal, market gibi kuruluşların bu oyunlara kolaylıkla getirilebildiği aktarıldı.

Üzerinde TAPDK etiketi olmak zorunda Hangi sigarayı hangi market veya hangi bakkaldan alınacaksa alınsın paketin üzerinde mutlaka TAPDK olması, Satış Belgesi ve Süre Uzatımı olmayan sigaraların alınmasından uzak durulması gerektiği belirtildi.
 

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
728
Kesinlikle tadı çok değişti. Bir yerde eski beyaz paket buldum . Aynı sigaranın beyazıydı. Kesinlikle içimi daha yumuşak ve hafifti. Kesinlikle değişti ve öksürük yapmaya başladı :( Ama bana o zaman içme demeyin be yapalım içiyoruz işte :p
 

Rick

En Dipten
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
426
Sigaraların, yıllar önceye göre içimi, kokusu herşeyi değişti...Yıllar önce anımsıyorum, açık alanda bile olsa biri Marlboro yakmış olsa, kokusundan anlardınız...Şimdi hepsi birbirine benziyor...
 

Gri

Lahmacun
Kurucu
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
268
Değişen sadece paketler değil, aynı zamanda içerik de. Ben artık sosyal içici modundayım, ayda yılda bir tek tük içiyorum ama onda da kötü geliyor sevdiğim sigaranın tadı bile.

Zaten paket değişimi ile birlikte içerik değişimi de yapılmasının bir amacı da buydu, insanları sigaradan soğutmak. Benim gibi az içen insanlar için kötü ama tiryakiler için iyi bir uygulama.
 
Top