Yaşar Akbıyık

images (28).jpeg

1954 yılında Çorum’da doğdu. İlk ve ortaöğretimini aynı ilde tamamladı. Daha okula başlamadan babasından okuma yazma ve Osmanlıca öğrenmesi onu tarihe yöneltti. 1980 yılında, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünden (Ortaçağ kürsüsü) birincilikle mezun oldu. Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi, Kamu Yönetimi Bölümü önlisanstan ayrıldı. Milli Eğitim Bakanlığında memurluk ve müdür yardımcılığı yaptı. 1985’te Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde araştırma görevlisi oldu. Yerel tarih çalışmalarında bir model oluşturan “Milli Mücadelede Maraş” konulu doktora tezi kitap olarak yayınlandı. 1989’da Yrd. Doç. olan Akbıyık, Bolu Eğitim Yüksekokulu müdürlüğü görevinde bulundu, 1991’de Doçent oldu. Abant İzzet Baysal Üniversitesinin kuruluşunda görev aldı. Eğitim Fakültesi İlköğretim ve Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümünü kurdu.
1997’de Cumhuriyet Tarihi Anabilim dalında Profesörlük unvanını aldı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı (1999-2001), Başbakanlık Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı (2001-2002) görevlerinde bulundu. Ocak 2002’de yapılan rektörlük seçiminde en yüksek oyu alarak, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğüne atandı. Yönetimde: “Önce insan” prensibini esas aldı. Kişilerin özlük haklarına, düşünceye saygıyı ve bilimselliği esas alan bir yönetim sergiledi. 2006 Ocak ayında yapılan rektörlük seçimlerinde de en yüksek oyu almasına rağmen, ikinci sıradaki adayın atanması üzerine rektörlük görevi sona erdi, akademik çalışmalarına döndü.
2008–2009’da Valdosta State Üniversitesinde (ABD) misafir öğretim üyesi olarak bulunan Akbıyık, “Wilson Dönemi (1913-1921) Türk-Amerikan ilişkileri” üzerinde çalıştı. Atatürk, Milli Mücadele ve Türkiye hakkında dış ülkelerde yayınlanmış eserlerin kaynakçasının hazırlanması, Türkiye’ye kazandırılması ve yayınlanması projesinde yürüttü.
Yayınları arasında, üçü kendisi, ikisi ekip olarak yazılmış beş kitabı, ulusal ve uluslararası makaleleri, bildirileri ve yazdığı ansiklopedi maddeleri bulunmaktadır. Özgür düşünceye ve inançlara saygıyı, araştırıp yazmayı, eğitimciliği hayat felsefesi kabul eden yazar, evli iki çocuk babası olup AİBÜ Eğitim Fakültesinde çalışmakta, Ufuk Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler bölümünde dersler vermektedir.

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
Tüm bu akademik kariyerine rağmen biraz da dönek üstelik. 2005 senesinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne bağlı bir fakültenin temel atma törenine gelen Erdoğan'ı karşılama heyetinde yer almayan Yaşar Akbıyık o dönem çok fazla eleştiriliyor. 2006 yılında rektörlük için en yüksek oyu almasına rağmen bu sefer YÖK tarafından listeye üçüncü sıradan yerleştiriliyor. Bu yapılanlar zoruna gitmemiş anlaşılan, ki 2011 senesinde AKP'den Ankara 1. bölgeden aday adayı oluyor. Sonrasında Kemal Kılıçdaroğlu Erdoğan'a "diktatör bozuntusu" deyince Kılıçdaroğlu'na suç duyurusunda bulunuyor. Sanırım şimdi de Ahmet Davutoğlu'nun partisi Gelecek Partisi'nin Bolu Kurucu İl Başkanı.

Şu "okumuşsun ama adam olamamışsın" vecizi her daim doğruluğunu gösteriyor.