• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

Yaklaşan Süpernova Kıyameti

Yakida

From bay
Yönetici
HD265435-System-777x510.jpg
Sanatçının bundan yaklaşık 30 milyon yıl sonra HD265435 sistemi hakkındaki izlenim: küçük beyaz cücenin sıcak subdwarf'ı belirgin bir 'gözyaşı damlası' şekline sokması.
  • Warwick Üniversitesi liderliğindeki uluslararası ekip, nadir olarak görülen süpernovaya doğru giden ikili yıldız sistemini gördüler
  • Yıldız sisteminin kaderi, olağandışı ışık varyasyonlarından tespit edildi, bir yıldızın büyük bir beyaz cüce arkadaşı tarafından gözyaşı şekline dönüştürdüklerine dair bir işaret.
  • Bu tür yıldız sistemlerinden gelen süpernovalar evrenin genişlemesini ölçmek için 'standart mumlar' olarak kullanılabilir
Gökbilimciler, gözyaşı şeklindeki bir yıldızın masalsı işaretlerini fark ederek iki yıldızın nadir görülmesini sağladılar.

Trajik şekil, yakındaki büyük bir beyaz cücenin yoğun yerçekimi ile yıldızı bozarak, her ikisini de tüketecek nihai bir süpernova için katalizör olacaktır. Warwick Üniversitesi liderliğindeki uluslararası bir gökbilimci ve astrofizikçi ekibi tarafından bulunan bu sistem, bir gün bir beyaz cüce yıldızın çekirdeğini yeniden ateşlediği keşfedilen çok az sayıdaki yıldız sisteminden biridir.

Ekip tarafından 12 Temmuz 2021'de Nature Astronomy'de yayınlanan yeni araştırma, iki yıldızın, gökbilimcilerin evrenin ne kadar hızlı genişlediğini belirlemelerine yardımcı olan bir tip olan Tip Ia süpernova ile sona erecek bir sarmalın ilk aşamalarında olduğunu doğruluyor.


Bu araştırma Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG, Alman Araştırma Vakfı) ve birleşik krallık araştırma ve inovasyonunun bir parçası olan Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi'nden fon aldı.

HD265435 yaklaşık 1.500 ışık yılı uzaklıkta bulunur ve yaklaşık 100 dakikalık bir hızla birbirlerinin yörüngesinde dönen sıcak bir subdwarf yıldızı ve bir beyaz cüce yıldızdan oluşur. Beyaz cüceler, tüm yakıtlarını yakan ve kendilerinin üzerine çöken, onları küçük ama son derece yoğun yapan 'ölü' yıldızlardır.

Bir tip Ia süpernovanın genellikle bir beyaz cüce yıldızın çekirdeği yeniden alevlendiğinde ve termonükleer bir patlamaya yol açtığında meydana geldiği düşünülmektedir. Bunun olabileceği iki senaryo vardır. İlkinde, beyaz cüce Chandrasekhar sınırı olarak bilinen Güneş'imizin kütlesinin 1,4 katına ulaşacak kadar kütle kazanır. HD265435, birden fazla yıldızdan oluşan yakın bir yıldız sisteminin toplam kütlesinin bu sınırın yakınında veya üstünde olduğu ikinci senaryoya uyar. Bu eşiğe ulaşacak ve Tip Ia süpernova ile sonuçlanacak sadece bir avuç başka yıldız sistemi keşfedildi.

Warwick Üniversitesi Fizik Bölümü'nden baş yazar Dr. Ingrid Pelisoli ve daha önce Potsdam Üniversitesi'ne bağlı olan yazar şöyle açıklıyor: "Bu süpernovaların tam olarak nasıl patladığını bilmiyoruz, ancak bunun olması gerekiyor çünkü evrenin başka yerlerinde gerçekleştiğini görüyoruz.

"Bunun bir yolu, eğer beyaz cüce sıcak subdwarf'tan yeterli kütleyi biriktiriyorsa, böylece ikisi birbirlerinin yörüngesinde döner ve yaklaşırken, madde sıcak subdwarf'tan kaçmaya ve beyaz cücenin üzerine düşmeye başlayacaktır. Başka bir yol da, yerçekimsel dalga emisyonlarına karşı enerji kaybettikleri için, birleşene kadar yakınlaşmalarıdır. Beyaz cüce her iki yöntemden de yeterli kütleyi kazandığında süpernovaya gidecektir."

NASA'nın Transiting Exoplanet Survey Satellite'ından (TESS) elde edilen verileri kullanan ekip, sıcak subdwarf'ı gözlemleyebildi, ancak sıcak subdwarf çok daha parlak olduğu için beyaz cüceyi gözlemleyemedi. Bununla birlikte, bu parlaklık zamanla değişir ve bu da yıldızın yakındaki büyük bir nesne tarafından gözyaşı şekline dönüştürüldüğünü gösterir. Palomar Gözlemevi ve W.M Keck Gözlemevi'nden radyal hız ve dönme hızı ölçümlerini kullanarak devasa cismin sıcak yeraltı üzerindeki etkisini modelleyen gökbilimciler, gizli beyaz cücenin Güneş'imiz kadar ağır olduğunu, ancak Dünya'nın yarıçapından biraz daha küçük olduğunu doğrulayabilirler.

Güneş'imizin kütlesinin 0,6 katından biraz fazla olan sıcak subdwarf kütlesi ile birlikte, her iki yıldız da Tip Ia süpernovaya neden olmak için gereken kütleye sahiptir. İki yıldız birbirine yakınlaşmaya başlayacak kadar yakın olduğu için, beyaz cüce kaçınılmaz olarak yaklaşık 70 milyon yıl içinde süpernovaya gidecek. Bu çalışma için özel olarak üretilen teorik modeller, sıcak subdwarf'ın, arkadaşı ile birleşmeden önce beyaz cüce bir yıldız olmak için de kasılacağını öngörüyor.

Tip Ia süpernovalar kozmoloji için 'standart mumlar' olarak önemlidir. Parlaklıkları sabittir ve belirli bir ışık türüdür, bu da gökbilimcilerin hangi parlaklığı Dünya'da gözlemlediklerimizle karşılaştırabilecekleri ve bundan ne kadar uzak olduklarını iyi bir doğruluk derecesiyle çözebilecekleri anlamına gelir. Gökbilimciler uzak galaksilerde süpernovaları gözlemleyerek, bu galaksinin ne kadar hızlı ilerlediğini bildiklerini süpernovadan uzaklığımızla birleştirir ve evrenin genişlemesini hesaplarlar.

Dr Pelisoli şunları ekliyor: "Süpernovaların nasıl çalıştığını ne kadar iyi anlarsak, standart mumlarımızı o kadar iyi kalibre edebiliriz. Bu şu anda çok önemli çünkü bu tür standart mumlardan elde ettiğimizle diğer yöntemlerle elde ettiğimiz şeyler arasında bir tutarsızlık var.

"Süpernova formunun nasıl oluştuğunu ne kadar iyi anlarsak, gördüğümüz bu tutarsızlığın farkında olmadığımız ve dikkate almadığımız yeni fiziklerden mi yoksa sadece bu mesafelerdeki belirsizlikleri hafife aldığımızdan mı kaynaklandığını o kadar iyi anlayabiliriz.

"Tahmini ve gözlemlenen galaktik süpernova oranı ile gördüğümüz progenitör sayısı arasında başka bir tutarsızlık var. Galaksimizde kaç tane süpernova olacağını birçok galaksiyi gözlemleyerek veya yıldız evriminden bildiklerimizle tahmin edebiliriz ve bu sayı tutarlıdır. Ama süpernova olabilecek nesneler ararsak, yeterli şeyimiz kalmaz. Bu keşif, sıcak bir subdwarf ve beyaz cüce ikili dosyalarının nelere katkıda bulunabileceğine ilişkin bir tahmin koymak için çok yararlı oldu. Yine de çok fazla görünmüyor, gözlemlediğimiz kanalların hiçbiri yeterli görünmüyor."
 
Top