• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

Windows İşletim Sistemleri Kronolojik Sıra İle

Samur

Azimli üye
Tam Üye
Kişisel bilgisayarlar tarihinde bir ilk olan ve 20 Kasım 1985 tarihinde hayata geçirilen windows işletim sistemlerinin ilk ağı olarak bilinen ve Microsoft'un yapımcılığını yaptığı ilk sürüm ile işletim sistemleri tarihi başlar. Bugün kullanılan Windows sürümleri daha gelişmiş olmakla beraber Windows 1.0 ile işletim sistemi kavramı kişisel bilgisayarların tarihinden biridir.

Halen arayüzlerde Windows 1.0'dan kalma ikonlar, açılır menüler ve kaydırma çubukları kullanılır. Fakat daha gelişmiş ve yenilenmiş bir şekilde revize edilmiş halidir.

İşletim Sistemi Başlangıcı Olan Windows 1.0​

1985 yılında Microsoft'un öncülüğünde kişisel bilgisayarlarda kullanılmaya başlanır. 2 adet floppy diske sığabilmesiyle bilinir. Windows 1.0'ın ihtiyaç durduğu sistem gereksinimine gelince 256kb sistem belleği ve bir grafik kartıdır. Fakat çoklu bir program çalıştırmak istenirse 512 kb belleğe sahip bir sabit disk alınması gerekir. En önemli yeniliği grafik arayüzü, mouse desteği MS paint gibi programlara sahip olmasıdır.

Windows 2.0​

Windows 2.0 olarak piyasaya sürülen işletim sistemi Windows 1.0'ın daha gelişmiş ve biraz daha yeni halidir. Çeşitli yeniliklerle ortaya çıkmış ve kişisel bilgisayarların kullanımına sunulmuştur. Windows 2.0 ilk Windows sürümünden yaklaşık 2 yıl sonra yani 1987 yılında kullanımına başlanır.

En önemli ve bilinen yeniliği şimdilerde her alanda kullanılan özellikle yazı, resmi belge ve bilgisayarda birçok işin yapıldığı Word programıdır. Tabi ki çok gelişmiş olduğu söylenemez ancak şimdiye kadar her bilgisayarda temelde bulunması gereken bir özelliğin ilk halidir. Aynı zamanda Excel ile yine bu sistem ile tanışılır.

Windows 3.0​

Windows işletim sistemlerinden üçüncüsü Windows 3.0'dır. Bu sürüm ile yine ikinci sürümden farklı olarak yenilikler ve biraz daha gelişmiş programlar hedeflenir. Belirlenen hedef doğrultusunda daha iyi bir grafiksel arayüz oluşturulmuş ve çeşitli desteklerle daha estetik durması sağlanmıştır.

Windows 3.0 diğer sürümlerden daha kaliteli ve kullanışlı bir program ve dosya yöneticisine sahiptir. Ayrıca bir zamanlar kişisel bilgisayarlarda en popüler oyun olan mayın tarlası oyunu yine bu dönemde çıkarılır. 1990 yılında piyasaya sürülür.

Windows N.T 3.5​

Bu işletim sistemi ise dördüncü olarak Microsoft’un ortaya çıkardığı bir sistemdir. Yine belirlenen hedef doğrultusunda yenilikler ve birçok program desteği ile gelişim sağlanır. Genel olarak iş odaklıdır. Windows NT'nin ikinci sürümü olarak piyasaya sürülür. Güvenlik ve dosya paylaşımı açısında son derece dikkat çekici yenilikler yapar.

1994 yılında ortaya çıkan bu işletim sisteminin bulunduğu vaatleri karşılar ve her alanda farklı fikir, yenilikçi arayüzü ile kullanıcıların rahat bir kullanım sağlanmasını sağlar.

Windows 95​

Gittikçe gelişen ve değişen hayat şartları ve buna paralel olarak teknoloji ile beraber yenilikçi bir arayüz ile kullanıcıların karşısına çıkar. Çıkarıldığı yıl ile anılan Windows 95 1995 yılında piyasaya sürülür. Yeni programlar ve çeşitli estetik yenilikler ile biraz daha gelişmiş bir şekilde kullanılır. Microsoft Windows 95 ile 32 bit mimarisine geçiş yapar. İlk başlat menüsü ile farklılık sağlanmıştır. Hala gelişmiş bir şekli olarak günümüzde de kullanılır. Bu dönemde İnternet Explorer yine bir güncellemeyle kullanıcılara sunulur.

Gelişen Çağa Göre Sırayla Günümüze Dek Olan İşletim Sistemleri​

Windows 98; Web deneyimine odaklanan ilk sürümdür. Active Desktop, Outlook Express, Frontpage Express, Microsoft Chat ve NetMeeting uygulamaları bu sürüm ile hayata geçirilir. Windows ME; bu işletim sistemi genel olarak ev kullanıma daha uygundur. Windows Movie Maker'ın ilk hali bu sürüm ile ortaya çıkar. Windows 2000; iş odaklıdır.

Güvenlik niteliği ile öne çıkar. Windows XP; yeni dosya güvenlik yapıları ve gelişen arayüzü ile bugün kullanıldığı anlamıyla ev bilgisayarlarının temelidir. Windows Wista, Windows 7, Windows 8 diğer türlerdir.

En Son Olarak Çıkan ve Halen En Güncel Olan Windows 10​

2015 yılında piyasaya sürülür. En yeni ve hala kullanılan bir işletim sistemidir. Başlat menüsü tekrar oluşturulur. Cortana dijital asistan uygulaması Microsoft Edge gibi çeşitli yenilikleri vardır. Ücretsiz sürüm yükseltme olanağı sayesinde sıkça tercih edilir.

Hibrid laptoplar ve tabletlerinde kullanması sayesinde gelişen teknolojide en son olarak kullanılan bir işletim sistemidir. Son teknoloji birçok program ve uygulaması mevcuttur.

Windows 11​

Windows 11, Microsoft'un 24 Haziran 2021 tarihinde yayınlayacağını açıkladığı son işletim sistemidir. Windows 10'a güncelleme olarak gelecek ve ek ücret talep edilmeyecektir. Windows 11 ile ilgili güncel gelişmeler için, Windows 11 Pandemi Sonrası Dünya İçin Geliyor ve Windows 11 ile Kaldırılan Özellikler başlıklı konularımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.