Umberto Eco

images (26).jpeg

Umberto Eco 5 Ocak 1932 yılında İtalya'da dünyaya gelmiştir. İtalyan Bilim insanı, yazar, düşünür ve eleştirmendir.

Dünya gündemine Gülün Adı ve Foucault Sarkacı isimli romanları ile oturmuştur. İtalyan yazar Umberto Eco gösterge bilim ve Orta çağ estetiği ustalarındandır.

Yazar yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Thomasçılık akımı ve estetik anlayışı üzerinde yapmıştır.

Orta Çağ uzmanı ve yazarı olan James Joyce üzerinde derin araştırmalar yapmıştır.

Umbarto Eco ilk romanı olan Gülün Adı'nı 1980 yılında yayınlamıştır. En son olarak profesör unvanını almış Bolonga Üniversitesinde bölüm başkanlığı yapmıştır.

Umberto Eco 1960 yıllarından itibaren kitlesel kültüre ağırlık vermiştir. Son yıllardaki çalışmaları güncel olaylar üzerine olmuştur.

Edebiyat eleştirileri, tarih alanındaki yazıları önemli bir yer tutar. Tarih bilgisi ile eserleri süslemektedir. İstanbul'a geniş yer ayırdığı Baudolino isimli eseri ülkemizde ilgi ile karşılanmıştır. Yazarın bir çok eseri ülkemizde yayınlanmıştır.

Dünyanın İlk 100 Entelektüeli arasında 2004 yılında 14. sırada yer aldı. 19 Şubat 2016 yılında Pankreas kanseri nedeni ile 84 yaşında hayata veda etmiştir.
 

Gri

Lahmacun
Kurucu
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
271
Kütüphanemin neredeyse bir rafı kendisine ait kitaplarla dolu. Hayatının son dönemine kadar üretkenliğini sürdürmüş, okült kavramları kitlelerin ilgisine sunmuş, çok değerli bir edebiyatçı ve araştırmacıydı.
 
Top