• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

Üç ABD COVID Aşısının Tümü Delta Varyantına Karşı Koruma Sağlıyor

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
890
2.320
Bursa
covid-delta.jpg


Üç ABD COVID aşısının tümü Delta varyantına karşı koruma sağlar
İşte bu hafta pandemi hakkında bilmeniz gerekenler.


ABD'deki yeni koronavirüs vakalarının sayısı, yeniden artıyor. Delta varyantı küresel olarak zemin kazanmaya devam ediyor ve araştırmalar, mevcut aşıların buna karşı değişken etkinlik oranlarına sahip olduğunu gösteriyor. Ek doz aşılar, bağışıklığı baskılanmış bireylerde bağışıklığı artırmak için yararlı bir araç olabilir. Ve yeni araştırmaya göre doğum günü partileri bakkal alışverişinden daha riskli olabilir.

İşte geçen hafta yaşananlar.

ABD vakaları yavaş yavaş tekrar yukarı doğru çıkıyor
New York Times'a göre, ülke çapında yeni COVID vakaları, 16 eyalette ve Washington D.C.'de artan vakalar sayesinde son iki hafta içinde yüzde 5 arttı. Kişi başına enfeksiyon oranlarının en yüksek olduğu 10 eyaletten dokuzu, tam aşılama olan yüzde 47'lik ulusal ortalamanın altında aşılama seviyelerine sahiptir. Arkansas ve Missouri, sırasıyla 17 ve 16 ile 100.000 kişi başına en fazla günlük yeni vakayı yaşıyor. Her iki eyalette de tüm sakinlerin yüzde 40'ından azı tam olarak aşılanmıştır.

Vakalardaki artış büyük olasılıkla değişken aşı oranlarına ve şu anda ABD genelinde mevcut olan ve Arkansas, Missouri, Connecticut ve Kansas'taki yeni enfeksiyonların yüzde 80'inden fazlasını oluşturan son derece bulaşıcı Delta varyantına bağlanabilir. Hem düşük aşılama oranlarına hem de yüksek Delta prevalansına sahip alanların, gelecekteki tehlikeli varyantların ortaya çıkması için zemin hazırlaması mümkündür. "Delta plus" varyantları bazı bölgelerde görünmeye başladı bile. Ancak bu faktörlerin her biri tek başına her zaman yüksek yerel COVID vaka sayılarına karşılık gelmez ve trendin bölgesel istisnaları vardır.

Örneğin, Delta varyantı Connecticut'ta baskın olmasına rağmen, vaka sayıları zaten düşük seviyelerden düşmeye devam ediyor. Eyalet, tüm yaş gruplarının yüzde 61'inde ülkedeki en yüksek tam aşılama oranlarından birine sahip. Ancak düşük aşılama oranlarına ve yüksek Delta prevalansına sahip bir eyalet olan Kansas, sayılar yerel olarak artsa bile, kişi başına düşen enfeksiyon oranı düşük olmaya devam ediyor.

Yerel maske zorunlulukları, durum raporlama uygulamaları, eksik veriler ve şans gibi diğer birçok değişken de sayılarda rol oynuyor.

COVID'in şu anda hızla yayıldığı ve yayılmaya devam etmesi muhtemel belirli bir yer, ABD sınır kamplarıdır. Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza gözaltı merkezlerinde tutulan insan sayısı neredeyse COVID öncesi seviyelere ulaştı ve çok azı aşılandı. New York Times'a göre, ICE tesislerinde bildirilen tüm COVID vakalarının yüzde 40'ından fazlası son birkaç ay içinde meydana geldi. Ani yükseliş, hapishanelerdeki insanlar arasında yüksek enfeksiyon oranları ve ölüm oranlarının erken pandemik eğilimlerini yansıtıyor.

Pfizer aşısı Delta varyantına karşı başlangıçta bildirilenden daha az etkili olabilir, ancak yine de çok koruyucudur
İsrail bu hafta BioNTech/Pfizer aşısının Delta varyant vakalarına karşı sadece yüzde 64 önleyici olduğunu, ancak ciddi hastalıklara karşı hala oldukça etkili olduğunu öne süren verileri yayınladı. Aynı veri seti, aşının hastaneye yatmayı yüzde 94 oranında önleyici olduğunu gösterdi. Rakamlar 6 Haziran'dan 2 Temmuz'a kadar olan dönemi kapsıyor ve önceki verilerle çelişiyor. 2 Mayıs'tan 5 Haziran'a kadar olan önceki raporlar, iki dozlu Pfizer aşısının enfeksiyona karşı yüzde 94'e kadar ve hastaneye kaldırılmaya karşı yüzde 98'e kadar etkili olduğunu öne sürdü.


İsrail nüfusunun yaklaşık yüzde 60'ı en az bir doz aşıya sahip ve ülke daha önce aşılama çabalarına karşılık gelen COVID vakalarında büyük bir düşüş görmüştü. Buna karşılık, İsrail sosyal mesafe ve maskeleme gerekliliklerine son verdi. Delta yayılımına ve kademeli olarak artan günlük vaka sayılarına yanıt olarak iç mekan maskeleme eski haline getirildi.

Delta varyantının benzer şekilde baskın olduğu Birleşik Krallık'tan elde edilen veriler, BioNTech/Pfizer aşısının tek bir dozunun enfeksiyona karşı etkinliğinin yüzde 55 ila 70 arasında bir yerde olduğunu, iki dozluk bir rejimin ise yüzde 70 ila 90'lık bir tahmini etkinliğe sahip olduğunu göstermektedir. .

Çalışmalar ayrıca Moderna ve Johnson & Johnson aşılarının her ikisinin de Delta varyantına karşı koruma sağladığını ileri sürüyor.
Johnson & Johnson, 1 Temmuz'da, tek dozluk aşılarının Delta varyantına karşı, ilk kez Güney Afrika'da tespit edilen Beta varyantına göre daha iyi koruma sağladığını bildirdi. Ancak aşı, Delta'ya karşı orijinal virüse göre biraz daha az etkiliydi.

Dergilerden biri yayına kabul edilmiş, diğeri ise gönderilmiştir. Bir çalışma, ilk aşıdan 29 ve 239 gün sonra 20 katılımcıyı izledi. Gönüllülerin yarısı bir doz alırken, yarısı ya ikinci bir J&J aşısı ya da bir mRNA aşısı aldı. Sadece tek bir J&J dozu alan bir katılımcı, çalışma süresi boyunca koronavirüs için pozitif test etti.

Bu arada Moderna, 29 Haziran'da iki dozlu aşısının Delta da dahil olmak üzere test edilen tüm varyantlara karşı etkinlik gösterdiğini duyurdu. Çalışma, aşılanmış sekiz katılımcının antikor içeren serumunu çoklu varyantlara karşı test etti. Sonuçlar, Moderna aşılarının Delta ve diğer bazı varyantlara karşı orijinal virüse göre biraz daha az etkili olduğunu, ancak yine de koruyucu olduğunu gösterdi. Basın açıklaması ayrıca, orijinal mRNA aşısını yeni bir formülle birleştiren olası bir Moderna güçlendirici adayına da atıfta bulundu.

Araştırmalar, bağışıklığı baskılanmış insanlar için güçlendirici dozlar düşünülmeli.
Fransa'da, belirli bağışıklık koşullarına sahip kişilere, Nisan ayından bu yana ikinciden dört hafta sonra rutin olarak üçüncü bir mRNA aşısı uygulandı. Araştırmacılar, 3 numaralı aşının bağışıklığı baskılanmış organ nakli alıcılarında antikorları yüzde 40'tan yüzde 68'e yükselttiğini bildirdi.

Bir ABD araştırması, 30 kişi arasında benzer bulgular göstermiştir. Araştırma, üçüncü aşı çekimlerini bağımsız olarak arayan organ nakli alıcılarına baktı. Antikorlar, antikorları olmayan katılımcıların üçte birinde ve ikinci bir atıştan sonra antikor sayıları düşük olan tüm hastalarda 3 No'lu atıştan sonra yükseldi.

Organ nakli yapılan kişiler, vücutlarının donör organı reddetme olasılığının azalması için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar rejimine tabi tutulur. Bu ilaçlar nakil başarısı için yardımcı olsalar da insanları enfeksiyona karşı çok daha savunmasız hale getirebilirler. Diğer birçok sağlık sorunu ve ilaç, kanserler, karaciğer ve böbrek hastalıkları ve yaygın olarak reçete edilen steroidler dahil olmak üzere bağışıklık sistemi işlevinin azalmasına neden olabilir. New York Times'a göre, nüfusun yaklaşık yüzde 5'inin bağışıklığı baskılanmış olduğu tahmin ediliyor.

Hem Pfizer hem de Moderna, bağışıklığı baskılanmış kişilerde destekleyici aşıları test eden denemelerin planlama aşamasındadır. Hepatit B ve grip aşıları için destekleyici aşılar, bağışıklığı baskılanmış kişiler için zaten yaygın bir uygulamadır.

Çalışma, COVID'in yabancılardan değil, genellikle aile ve arkadaşlar aracılığıyla yayıldığını gösteriyor
Küçük buluşmaların izlenmesi zor olduğu için küçük toplantılar ve COVID-19 yayılımı hakkında güvenilir verilere ulaşmak zor oldu. Ancak 21 Haziran'da yayınlanan bir araştırma, doğum günü partileri gibi küçük sosyal toplantıların önemli bir koronavirüs enfeksiyonu kaynağı olabileceğini göstermek için yaratıcı bir yöntem kullandı.

Araştırmacılar, geçen yılın sağlık sigortası talep verilerine baktılar ve bir aile üyesinin doğum tarihini takip eden iki hafta içinde bildirilen COVID oranlarını rastgele seçilen tarihlerden sonraki oranlarla karşılaştırdılar. Yakın zamanda aile üyelerinin doğum günlerinin, yaygın bulaşma olan bölgelerde koronavirüs enfeksiyon riskini yaklaşık üçte bir oranında artırdığını buldular. Bununla birlikte, veriler, çalışma popülasyonu arasında kimin doğum günü partisi düzenlediğini doğrudan izlemiyor.

Araştırma, özellikle aşılanmamış küçük sosyal toplantıların riskli olduğunu hatırlatıyor.

Haber, ikinci bir çalışmanın sonuçlarıyla birleştirildi ve tek bir J&J dozundan bağışıklığın zamanla artabileceğini düşündürdü. Şirkete göre, aşı verilenlerde koronavirüs enfeksiyonuna karşı antikorlar devam etti ve antikorlar, aşıdan sekiz ay sonra hastalığa karşı aşılamadan bir ay sonrasına göre daha etkili görünüyordu.

Her iki çalışma da küçüktü ve henüz bilimsel olarak yayınlanmadı.
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
890
2.320
Bursa
Bir de geçenlerde ne öğrendim, üstelik de bu 50 yıldır biliniyormuş, insanlardaki kanserli hücrelerin içinde bir virüsün koduna rastlanmış o yüzden kanser aşısı çalışmaları son 30 yıldır sürüyor, anladığım kadarıyla o kod bir şekilde dna zincirinde kansere sebep olabiliyor, kim bilir belki binlerce yıl önceki bir pandeminin genlerimizde bıraktığı izleridir.
 
Top