TRON (TRX) Nedir?

Samur

Azimli üye
Tam Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
101
TRON, blockchain teknolojisinin günlük kullanımına zemin hazırlayan bir altyapıdır. Bitcoin ve Ethereum’un transferler için ihtiyaç duyduğu uzun sürenin aksine TRX, saniyede 2,000’e yakın işlemi 7 gün 24 saat gerçekleştirebilir. TRON, merkezsiz platformlar arasında içerik paylaşımı ve eğlence üzere odaklanan platformdur. Bu özelliği ile en büyük kazanımlarından biri 2018'de dosya paylaşım hizmeti BitTorrent'tir. Genel olarak, TRON ağının hedefi altı ayrı aşamada işlev gösterir. Bunlar arasında basit dağıtılmış dosya paylaşımı sağlama, finansal ödüller yoluyla içerik oluşturmayı teşvik etme, içerik oluşturucuların kendi kişisel belirteçlerini başlatmalarına izin verme ve oyun endüstrisini merkezden uzaklaştırma yer almaktadır. Aynı zamanda Tron ağı, Ethereum ve benzeri akıllı kontrat sağlayıcıların yeteneklerini fazlası ile yerine getirebilen, blockchain tabanlı uygulama yaratıcısıdır.

TRON Kimler Tarafından ve Ne Zaman Kuruldu?​

Tron günümüzde CEO olarak görev yapan Justin Sun tarafından kurulmuştur. Sun, Peking Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi'nde eğitim görmüştür, Forbes Asia tarafından girişimciler için 30 Under 30 serisinde tanınmaya başlamıştır. 1990 doğumlu olan CEO, aynı zamanda geçmişte Ripple ile çalışmalar yürütmüş, Büyük Çin bölgesinde baş temsilcisi olarak görev almıştır.

Merkezsiz uygulamalar için alternatif ve gelişmiş bir çözüm olan TRON ağı, 2017’de yürürlüğe girmiştir. Yakın dönemde Çin’in digital tokenları yasaklamasının ardından, ön satış sürecinde 70 milyon dolar toplamıştır. Günümüzde TRON ağı, market sıralamasında 19’uncu sıranın sahibidir ve marketin %0.42’sine hakimdir. 2021 yılının ilk çeyreğinde market hacmi 8,853,704,626.99 dolardır.

TRON Ağının Özellikleri Nelerdir?​

TRON ağı içerik üreticileri ile tüketicilerinin doğrudan bağlantı kurabileceği bir ortam hazırlamak için çalışmalar ve bu alanda geliştirmeler yürütmektedir. Oluşturduğu ortam aynı zamanda uygulama mağazaları, yayınlar, müzik siteleri ve benzeri içerikler için aracıları ortadan kaldırarak, arabuluculara ödenen komisyon ücretleri yerine taraflar arasında şeffaf iletişim kurulabilecek bir zemin hazırlamaya çalışır.

Aynı zamanda giderek yaygınlaşan ve kabul edilen dijital eğlence sektörü, TRON ağının kullanılması için gerekli talebi yaratmaktadır. Şirketin Ripple Labs gibi büyük şirketlerden seçilmiş, uzman ekibi sayesinde, değişen dijital dünyaya blok zincir teknolojisi ile ayak uydurabilecektir. Diğer blok zinciri teknolojileri geliştirme planları için opak olabilirken, TRON önümüzdeki yıllara ait yol haritasını topluluğa sunarak, atacağı adımlardaki farkları ve gelinecek noktaları paylaşmaktadır.

Dolaşımda Kaç Ne Kadar TRX Olacak?​

2021 yılının ilk çeyreğinde toplamda 100.850.743.812 TRX bulunmaktadır. Bu miktarın dolaşımda 71.659.657.369 TRX’i dolaşımdadır. Ek olarak ön satış ile beraber Tron Vakfı'na 34 milyar adet TRX verilmiş ve Justin Sun'a ait bir şirket 10 milyar adet almıştır. Böylece TRX arzının %45 kurucu tarafına %55’lik kısmı yatırımcılara dağıtılmıştır.

TRON Ağı Güvenliğini Nasıl Sağlıyor?​

Ağ Proof of Work(iş Kanıtı) mekanizmasının sahip olduğu yüksek enerji tüketimine nazaran daha az enerjiye ihtiyaç duyan ve daha hızlı işlem onayı sağlayabilen, Proof Of Stake(Hisse Kanıtı) mekanizması kullanmaktadır. TRX sahipleri, havuzlara teminat bıraktıkları kripto para birimi kadar ödül elde edebilirler ve aynı zamanda “Süper Temsilciler” olarak belirli kararlar üzerinde oy verebilirler ve hak sahibi olabilirler.

Doğrulanan işlemler karşılığında hisse sahiplerine belirlenen miktarda TRX verilir. Bu sayede ağ içerisinde güvenli bir ortam sağlanması adına PoS kullanarak katılımcılar teşvik edilir. Bu yaklaşımı ile TRON, farklı altyapılardan daha hızlı işlem onaylayabilmekte ve katılımcıları daha verimli gelir elde edebilmektedir.

TRX Nereden ve Nasıl Satın Alınır?​

TRX kripto para borsalarından satın alınabilir ve satılabilir. Sahip olan TRX’ler farklı cüzdanlara aktarılabilir ve Staking için teminat olarak bırakılabilir. Güncel olarak Poloniex, Bancor, KuCoin, Binance, Bitfinex, Coinbene, Coinbase ve diğer kripto para borsalarından satın alabilirsiniz. Ayrıca TRX, ağa katılım sağlayarak staking yöntemi ile de kazanılabilmektedir.
 
Top