Telefonunuz ıslanırsa ne yapmalı?

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
Telefonunuz ıslandıysa, suya düşürdüyseniz ya da üzerine herhangi bir sıvı döküldüyse yalnız değilsiniz. Bir araştırmaya göre her dört akıllı telefon kullanıcısından biri telefonuna su veya bir sıvıyla zarar veriyor.

Telefonuza sıvı girmesi cihazı birkaç farklı şekilde etkileyebilir:

*Net olmayan fotoğraflar,

*Bozuk ses ya da hiç ses çıkmaması,

*Ekranın altında su damlacıkları,

*Şarj olmaması,

*Tamamen çalışmaması.

Yeni nesil Samsung ve Apple akılı telefonlarda sıvı kaçması durumunda bildirim de çıkıyor.

images (25).jpeg

Telefonunuza sıvı kaçması durumunda yapmanız gerekenler şöyle:

1.Telefonunuzu hemen kapatın ve herhangi bir tuşa basmayın.

2.Eğer telefonunuz suya daynıklıysa ve su dışında bir sıvıya düşürdüyseniz veya bir sıvı döktüyseniz hem Apple hem Samsung suda temizlemeyi öneriyor. Ancak musluğu açıp altına sokmak değil, temiz suya batırıp çıkarmak gerekiyor.

3.Telefonunuzu kağıt havlu veya yumuşak bir bezle silin.

4.Şarj girişinde kalan suyu çıkarmak için telefonunuzu hafifçe sallayın. Kilit sözcük ‘hafifçe‘… Sert sallarsanız sıvının telefonun daha da içine yayılmasına neden olabilirsiniz.

5.SIM kartı çıkarın.

6.Varsa basınçlı hava temizleme spreyi kullanın. Saç kurutma makinesinin sıcak havasıyla kurutmaya kalkmayın. Bu, ekrana zarar verebilir.

7.Telefonu, özellikle giriş yerlerini bir fanın önünde kurutun.

8.Telefonunuzu silikajel paketleri (yeni alınan ayakkabı ya da çantaların içinden çıkan küçük paketler) dolu hava geçirmez bir kabın içine koyun. Bu, nemin emilmesini sağlar.

9.Kuruduğundan emin olana kadar telefonunuzu kesinlikle şarj etmeyin. İçinde sıvı olan bir telefonu şarj etmek daha büyük hasar yol açabilir. Telefonun kurumuş gibi görünmesinden en az beş saat sonra şarj edilmesi öneriliyor.

Tatar

Carpe diem
Tam Üye
Geçen yaz başıma gelen olay; tekneden inerken telefon suya düştü. Çok bilen arkadaş tatlı suda yıka üzerindeki deniz suyu gitsin dedi yıkadım sonrasında pirinçe yatır dedi :) marketten 1 kg pirinç aldım 1 akşam beklet dedi. Beklettim.İlk anda bir gün önce ekranı açılan telefon ertesi sabah ve diğer sabahlar açılmadı sonuç: 4300 tl yeni telefon:ROFLMAO:

Gri

Lahmacun
Kurucu
Geçen yaz başıma gelen olay; tekneden inerken telefon suya düştü. Çok bilen arkadaş tatlı suda yıka üzerindeki deniz suyu gitsin dedi yıkadım sonrasında pirinçe yatır dedi :) marketten 1 kg pirinç aldım 1 akşam beklet dedi. Beklettim.İlk anda bir gün önce ekranı açılan telefon ertesi sabah ve diğer sabahlar açılmadı sonuç: 4300 tl yeni telefon:ROFLMAO:
Bir kez su (tatlı veya tuzlu su fark etmez) değmiş telefona ikinci kez su değdirmemek gerekiyormuş demek ki, bu da kulağıma küpe olsun. Pandemi biter de deniz yüzü görebilirsek, buna dikkat edeyim. :)

Yakida

From bay
Yönetici
Virüsten korunmak için hijyen önemli ellerinizi yıkayın diyorlar, ben de geçenlerde dedim ki kendi kendime, ellerimizi yıkıyoruz ama dışarıda telefonlara elliyoruz virüs mirüs ne varsa telefonada bulaşır, telefonu da yıkayayım dedim, benim telefon su geçirmediği için musluğun altına tuttum köpük köpük yıkadım kuruladım, hiç birşey olmadı sadece kulaklık la ilgili bir uyarı veriyordu sık sık, ben de kulaklık girişinin içine havlu kâğıdın ucunu büküp suyunu emdirdim düzeldi, sonra tabii bir daha sokmadım musluğun altına bezle siliyorum artık. :p

Gri

Lahmacun
Kurucu
Virüsten korunmak için hijyen önemli ellerinizi yıkayın diyorlar, ben de geçenlerde dedim ki kendi kendime, ellerimizi yıkıyoruz ama dışarıda telefonlara elliyoruz virüs mirüs ne varsa telefonada bulaşır, telefonu da yıkayayım dedim, benim telefon su geçirmediği için musluğun altına tuttum köpük köpük yıkadım kuruladım, hiç birşey olmadı sadece kulaklık la ilgili bir uyarı veriyordu sık sık, ben de kulaklık girişinin içine havlu kâğıdın ucunu büküp suyunu emdirdim düzeldi, sonra tabii bir daha sokmadım musluğun altına bezle siliyorum artık. :p
Eve geldiğimiz zaman iki üç katlı kağıt havluya kolonya sıkıp, telefonlarımızı onunla siliyorum ben. Kolonya 80 derecelik olanından tabi, onun dezenfektan etkisi malum. :)

Yakida

From bay
Yönetici
Eve geldiğimiz zaman iki üç katlı kağıt havluya kolonya sıkıp, telefonlarımızı onunla siliyorum ben. Kolonya 80 derecelik olanından tabi, onun dezenfektan etkisi malum. :)
Plastik parçaları varsa telefonunun alkol onlara zarar verir ama, küçükken bir Grundig radyomuz vardı temizlemek için pamuğa kolonya döküp silmiştim radyonun plastik kısımları eridi buzlu cama döndü, annem azarlamıştı beni hiç unutmuyorum. :p

Gri

Lahmacun
Kurucu
Evet haklısın, plastiğe zararlı ama zaten amiral gemisi telefonlardan kullanmıyoruz, telefonlarımız yıllandı ve dezenfekte etmediğimizde oluşacak riskler maddi ve manevi çok daha pahalı teraziye koyduğumuzda. O yüzden, basıyorum kolonyayı. :)