Tavşan Kaç Ayaklı?

Yazalım

Yazalım bakalım
Tam Üye
Kayıt tarihi
5 Mayıs 2021
Mesaj
57
Tavşan kaç ayaklıdır sorusu, hayvanlar alemine dair en çok merak edilen konulardandır. Tavşanın iki önde, iki de arkada olmak üzere 4 (dört) ayağı vardır. Bu ayaklardan önde olanlara ön ayak, arkada olanlara arka ayak adı verilir.

Halk arasında, tavşanların iki ayaklı olduğuna dair yanlış bir inanış vardır. Bu inanışın kaynağı, tavşanların kimi zaman iki ayağının üzerinde durup etrafı koklamaları ile ilgilidir. Bu hareketi, çevrede bir tehlike sezdiklerinde veya etrafta kendilerine uygun yiyecek aradıklarında sıkça yaparlar.

Evde beslediğimiz tavşanlar ise, genellikle masa, sandalye gibi yüksek yerlere ulaşabilmek için iki ayağının üzerine kalkar.

Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi, tavşan dört ayaklıdır:

tavsan-kac-ayakli.jpg

Tavşan Kaç Yıl Yaşar?​

Evde beslenen tavşanlar ortalama 8 - 10 yaşayabilmektedir. 12 yaşına kadar ulaşan tavşanlar kaydedilmekle birlikte, bu tamamen alt türlerine bağlıdır.

Doğada ise, tavşanlar etobur hayvanlar tarafından avlanmaları ve sürekli stres altında olmaları nedeniyle daha kısa yaşar.
 

Candan

Doğa Sevdalısı
Tam Üye
Kayıt tarihi
16 Mayıs 2021
Mesaj
185
Türkiye'de iken bir ara kilerde tavşan beslemiştik. Buldukları yerden, oyuklar açarak tüneller kazmışlardı. Hemde öyle çabuk çoğalıyorlar ki, bir seferde 8 - 10 tane yavru yapıyorlar.
Sonra da baş edemeyip dağıtmıştık.
Konu için teşekkürler @Yazalım.
 
Top