Tam Kapanma Çözüm Olur mu?

Yeni Üye (2)

Azimli üye
Tam Üye
Kayıt tarihi
4 Nisan 2021
Mesaj
106
Tam kapanma olacak mı? sorusu son günlerde hepimizin aklını kurcalıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayında pandemi tedbirleri kapsamında tam kapanma gelecek mi sorusuna "Ramazan'da milletimizi dinlendireceğiz" diyerek açıklık getirdiyse de, herkesin aklında tam kapanma var mı sorusu yankılanıyor.

tam-kapanma-nedir.jpg

Tam Kapanma Nedir?

Tam kapanma, geçen sene bayramlarda ve haftasonlarında benzerini yaşadığımız ve Avrupa ülkelerinin sıkça uyguladığı bir pandemi tedbiri. Hükümet tarafından belirlenen, en az birkaç günlük kapanma sırasında, insanlar evden çıkamıyor ancak temel ihtiyaçlarını karşılamak için belirli saatlerde market, fırın ve eczane gibi yerlere gidebiliyor. Ayrıca, bizdeki uygulamada paket servis de serbest idi.

Fakat bu sene uyguladığımız kapanma tedbirlerinde, işe gideceğini belgeleyebilen herkes sokağa çıkma yasağından muaf oluyordu ve böylece sokaklar neredeyse normal günlerdeki kadar kalabalık oluyordu. Bu nedenle, olası bir tam kapanma açıklaması, muhtemelen bu tip izinleri de askıya alacak.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce tam kapanma olmalı mı? Tam kapanma korona virüs için bir çözüm olur mu? Covid-19 tedbirleri kapsamında bir süre daha eve kapanmalı mıyız?
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:
R

Rick

Guest
Tam kapanma başta olacak birşeydi...Birazcık Tren kaçtı gibi ama yine de belli bir noktaya kadar çözüm olabilir.Ancak bunun da bazı şartlarının olması gerek.Nedir, adı üzerinde " tam kapanma ".Yani hayati önemi olanlar dışında hiçkimse sokağa çıkamamalı.Yoksa bir anlamı kalmaz.

Ayrıca tam kapanma yapılabileceğini düşünmüyorum, çünkü devlette para yok.Bu da işin maddi boyutu.Hem vatandaşı eve kapatacaksın, hem işyeri kira stopajını gününde yatırmasını isteyeceksin, KDV yi yatırmasını isteyeceksin, peşin vergiyi yatırmasını isteyeceksin.Kirasını ödeyecek, suyunu ödeyecek, elektriğini ödeyecek.Nasıl olacak bunlar.? İlk başta, geçen yıl olsaydı olurdu, şimdi mümkün gözükmüyor.
 
R

Rick

Guest
Sabah saat 05:00 dan sonra otobüsler, trenler, AVM ler, çarşı pazar, parklar, fabrikalar, küçük işletmeler...v.b. dolu ve virüs bulaşmıyor, bulaşamıyor.Neden, çünkü bu virüs YARASA lar gibi gece çıkıyor, gündüz ışığa çıkamıyor.
 

Unicorn

Üye
Tam Üye
Kayıt tarihi
29 Mart 2021
Mesaj
77
Yok yok siz bilmiyorsunuz bu işin baş sorumlusu 65 yaş üstündekiler ne geliyorsa başımıza onlar yüzünden geliyor, hepsini evlere tıkalım hatta hiç sokağa çıkmasınlar, çıkanı zindanlara atalım. :p
 

Gri

Lahmacun
Kurucu
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
290
Bu gidişle tam kapanma bayrama kalmadan gerçekleşecek gibi gözüküyor. Bugün 318 kişi hayatını kaybetmiş, korkarım giderek artacak bu sayı.

Sağlık Bakanlığı'nın, İçişleri Bakanlığı'nın da desteğiyle aşı karşıtı kampanyalara karşı caydırıcı yaptırımlar uygulaması da çok iyi olur bence.
 

Gri

Lahmacun
Kurucu
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
290
Aşılama yaygınlaşana kadar çok zorlanacağız sanırım. Çalışan, üreten her kesimi zora sokacak tam kapanma ama başka çaremiz kalmadı gibi gözüküyor.
 
H

Hannibal

Guest
Daha da artar bu kafayla.Toplum cahil, devlet ondan cahil.Sonunda vaka ve ölümlerde lider olduk lider.
 

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
754
Evet hele şükür bir konuda birinci olduk. O da bu konu oldu . Hindistan bile bizden iyi durumda.
 

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
754
23 Nisan ile birlikte 3 gün yasak var şu an . Etkisi olur mu acep? 3 güncük ?
Büyüklerimiz milli bayramlarda hasta da olmuyorlar artık en azından bu içime su serpen bir gelişme :)
 
H

Hannibal

Guest
Etkisinin olacağını düşünmüyorum.Bu virüs tatil günleri veya yasak edilen zamanları mı seçiyor bulaşmak için.Bunların derleri bu milli bayramlarda.Bir bitmedi gitti bu sıkıntıları.
 
Top