• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

Sarımsak Sakal Çıkarır Mı?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
286
12
407
İstanbul
Sarımsak sakal çıkarma için sıkça kullanılan bir gıda olsa da, sakala sarımsak sürmek herhangi bir fayda sağlamamaktadır.

Internette ve sosyal medyada, sarımsak ile sakal çıkarma üzerine birçok umut verici yazı olsa da, bilimsel olarak geçerliliği olmayan bir yöntemdir. Bu yazılarda, sarımsağın saç sağlığına olan olumlu etkisi üzerinden "saç çıkarıyorsa sakal da çıkarıyordur" şeklinde ezberden bir yaklaşım ile okuyucu yanlış yönlendirilmektedir.

Sakal için sarımsak, maalesef sadece sakalınızın kokmasına neden olacaktır.

Sarımsak İle Sakal Çıkarma Ne Kadar Sürer?​

Sarımsak ile sakal çıkarmak mümkün olmadığı için, maalesef sakalınıza sarımsak veya sarımsak yağı sürerek beklemeniz bir fayda sağlamayacaktır.

Sarımsak Saç Çıkarır Mı?​

Sarımsak yağının saça faydaları arasında, saç dökülmesini engellemesi de vardır. Sarımsak zeytinyağı saç kürü kullananlar da benzer etkilerden bahsetmektedir. Ancak, sarımsağın saça etkisi sınırlıdır. Genetik faktörlerden, özellikle de erkek tipi saç dökülmesi (androgenetic alopecia) muzdaripseniz, sarımsak yağı saçlarınızın dökülmesini sadece geciktirecektir. Yine de, sarımsak yağı saç dökülmesini geciktirdiği ve saç diplerini beslediği için çok faydalıdır.
 
Top