• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

Sarımsak Ne Zaman Ekilir?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
Sarımsak hangi ayda ekilir sorusunun cevabı, kuzey bölgelerimizde eylül ve ekim ayları ile şubat, mart ve nisan ayları, güney bölgelerimizde ise eylül, ekim, kasım, aralık, ocak, şubat, mart ayları şeklindedir. Peki, bu farklılıklar neden kaynaklanmaktadır?

sarimsak-ne-zaman-ekilir.jpg

Sarımsak tohumu hangi ayda ekilir, güzel ürün almak için dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Sarımsak, senede iki kez ekilebilir. Kuzey bölgelerimizde iklim daha yağışlı ve ılıman olduğu için bu ekim dönemleri, eylül, ekim ve kasım ayının ilk haftası ile şubat, mart ve nisan ayının ilk haftasıdır.

Daha sıcak ve az yağışlı güney bölgelerimizde ise, eylül, ekim, kasım, aralık, ocak, şubat ve mart aylarında ilk ve son ekimler yapılabilir.

Sarımsak Nerede Yetişir?​

Sarımsak hangi bölgede yetişir, ülkemizde senenin neredeyse 300 günü yağış alan Karadeniz Bölgesi dışındaki tüm bölgelerinde yetiştirilebilir. Özellikle Marmara bölgesinde Türkiye'nin soğan ambarı olarak bilinen Karacabey yöresi, sarımsak için de oldukça verimlidir.

Yakida

From bay
Yönetici
Sarımsakların da tadı bozuldu, piyasada çoğunlukla Çin sarımsağı var, araba lâstiği gibi kokuyor, her şeyleri gibi sarımsakları da çakma.
En sağlam ürünleri Covid.

Yakida

From bay
Yönetici
Sarımsak ne zaman ekilir kadar ne zaman yenilir de önemli bir konu 🤭
Yıllar önce minibüsler vardı Bursa'ya giden, bir gün yine minibüsle gidiyorum, öne oturayım yanıma kimse gelmesin dedim tam kalkacağız adamın biri açtı kapıyı oturdu yanıma, ıkış tıkış olduğumuza mı yanayım adam sabah sabah işkembe çorbası içmiş kokuya mı, nasıl gittiğimi bilmiyorum. öleceğim sandım kokudan. :D

Tatar

Carpe diem
Deneyimli Üye
Yıllar önce minibüsler vardı Bursa'ya giden, bir gün yine minibüsle gidiyorum, öne oturayım yanıma kimse gelmesin dedim tam kalkacağız adamın biri açtı kapıyı oturdu yanıma, ıkış tıkış olduğumuza mı yanayım adam sabah sabah işkembe çorbası içmiş kokuya mı, nasıl gittiğimi bilmiyorum. öleceğim sandım kokudan. :D
Kelle paça olma ihtimali de var 😀