Para, Sanal mı Gerçek mi?

H

Hannibal

Guest
Para sanal bir kavram mıdır, yoksa gerçek mi, yani bir değeri var mı ve değeri nedir?Bir de tabii buna özellikle ülkemizdeki ticaret hayatında dönen dolapları da ilave ederek örneklendireyim...:

Bakın şimdi...:

Ben X kişisi olarak A kişisine bir çek kestim 100.000 TL lik...Sıralama yapıp sonuca bakalım...:

X ( 100.000 TL lik çeki kesen borçlu)
A kişisi borcu olduğu için çekin arkasını ciro ediyor ve çeki veriyor : B kişisine
B kişisi borcu olduğu için çekin arkasını ciro ediyor ve çeki veriyor : C kişisine
C kişisi borcu olduğu için çekin arkasını ciro ediyor ve çeki veriyor : D kişisine
D kişisi borcu olduğu için çekin arkasını ciro ediyor ve çeki veriyor : X kişisine

Yani çek nakite dönmeden, DÖNDÜ DOLAŞTI tekrar bana geldi ve çek hesabımdan tek kuruş para ÇIKMADI...Ama 500.000 TL lik borç kapanmış oldu..Ne kadar ilginç değil mi?

X borcunu ödedi,
A borcunu ödedi,
B borcunu ödedi,
C borcunu ödedi,
D borcunu ödedi,

İyi de Para nerede? Yani olmayan parayla çark döndürüldü...Koca bir BALON yani...!

Bu işin ayrı boyutu olarak Türkiye'deki çek durumuna da bir bakalım...:

X Kişisi bana bir çek kesti,
Bankaya tahsile gittim ve çeki ödeyin dedim,
Banka X kişisinin hesabını sorguladı ve hesapta para yok dedi.
Parayı ödemedi ve " arkasını yazalım mı dedi "...????
Bana ne kardeşim PARAYI ÖDE dedim...!
Banka ödemedi...!!!

Neden,çünkü bankanın umurunda değil.Yani çek karnesi veriyor, ama sorumluluğu yok, aslında bir bakıma banka " KIRTASİYE " nin yapacağı işi yapmış ve hiçbir sorumluluğu olmayan çek karnesi vermiş müşterisine...
O parayı ödeyemeyeceksen, müşterine GARANTÖR olamayacaksan, o çek karnesini verme kardeşim...! Alın size Ticaret kanunu uygulamaları.

Şimdi yukarıdaki çek örneğini, bir de para için çalıştıralım...:

Ben X kişisi olarak A kişisine borcum olan 500 TL yi veriyorum...Sıralama yapıp sonuca bakalım...:

Ben (X Kişisi), A kişisine olan 500 TL borcumu ödedim,
A kişisi borcu olduğu için gitti bu 500 TL yi B kişisine verdi ve borcunu ödedi,
B kişisi borcu olduğu için gitti bu 500 TL yi C kişisine verdi ve borcunu ödedi,
C kişisi borcu olduğu için gitti bu 500 TL yi D kişisine verdi ve borcunu ödedi,
D kişisisi de bana yani X kişisine olan 500 TL lik borcundan dolayı getirdi bu parayı bana verdi ve borcunu ödemiş oldu.

Eeeee para nerede? Para zaten bendeydi, yine bende.Diğerlerinde yoktu ama benim paramı döndürdüler güya borçlarını ödediler.Sıfıra sıfır, elde var sıfır.Yani piyasada aslında para falan yok.

H

Hannibal

Guest
Para gerçek, kripto para balon diyenler yukarıdaki hesabı bir yapsın, bakalım para gerçek mi değil mi.