• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

Panik Satışı (Finans) Ne Demek?

Samur

Azimli üye
Tam Üye
17 Nisan 2021
146
361
İstanbul
Borsa ya da benzeri finansal işlemleri yaparken aynı zamanda sağlam bir stratejiye sahip olmak gerekir. Özellikle yüksek meblağlar ile bu işe girildiyse, saniyeler içerisinde yanlış kararlar almanıza neden olur. Bu nedenle karar alırken soğukkanlı olmak ve aynı zamanda sabırlı olmak sizlere kazanç sağlar.

İnsanlar borsa ya viop gibi araçlar da hisse ya da değerli kağıt alıp satabilirler. Bu işin hem kazanma hem de kaybetme yönü bulunur. Kazanmak herkes için istenilen bir durumdur. Fakat asıl önemli olan kaybetme durumunda nasıl davranmanız gerektiğini bilmenizdir. Son zamanlarda hareketli piyasalarda sert hareketlerin bir devamı olarak panik satışlar karşımıza çıkar.

Panik Satışlar Nasıl Ortaya Çıkar?​

Fiyatların ani hareketler yaptığı bazı kağıtlardan almış olan kişiler eğer şort pozisyonda iseler kağıdın fiyatı düşmeye başlar ile panik yapabilirler. Sabırlı olmayan ve deneyimsiz olan bazı kişiler fiyatların düşmeye başlaması ile hızlı bir şekilde satış kararı alması durumu karşımıza çıkar. Bu nedenle de insanların kayıplarının artışı söz konusu olur.

Günümüzde türev piyasalarda ya da borsa gibi alanlarda hisse senetlerinin alınıp satılması aşamasında bu tür işlemlere dikkat etmek gerekir. Genellikle acemi kullanıcılar fiyat hareketlerinin sert hareketlerine aldanarak panik satışı yapabilirler. Bu aşamada tecrübe ve psikoloji belirleyici olur.

Panik Satışların Artışı Neden Kaynaklanır?​

Hisse alıp satmak aynı zamanda karar vermek demektir. Bu nedenle borsada işlem yaparken mümkün olduğunca mantıklı hareket etmek başarılı bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Zaten borsada panik satışlarının en temel nedeni olarak bu tür satışların korku ya da stres altında alınması olarak ön plana çıkar.

Aynı zamanda bu tür satışların yapılması ile birlikte insanların zararı kabulü de ortaya çıkar. Her ne kadar zararı kabullenmek borsanın doğasında olsa da bu aşamada müşterilerin sağlıklı kararlar alması ön plana çıkar. Yani insanların panik satış yapması istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkar.

Panik Satışların Önüne Nasıl Geçebiliriz?​

Panik satışlardan korunmak için bazı kurallara uymak gerekir. Bu kuralların başında daha önceden belirlediğiniz stop noktasına uymak gelir. Genellikle stres altında karar vermek zor olduğu için genellikle yanlış kararlar alırız. Bu nedenle bu psikolojiye girmeden önce yol haritamızı çıkararak hisseyi hangi noktada satmamız gerektiğini belirlememiz gerekir.

Bunun yanında satışların aynı zamanda bir zarar kabulü olduğu durumlar göz önüne alınır ise borsaya yeni giren kişilerin bu işten zarar edebileceğini anlaması da gerekir. Bir diğer husus ise bu konuda eğitim almak gelir. Alınan eğitimler sayesinde insanlar hangi kağıt için yatırım yapacağına karar verebilirler. Son zamanlarda bu tür satışların artış göstermesi tecrübesiz insanların bu alana girişi ile açıklanabilir.

Panik Satışları Engellemek İçin Eğitimlerin Önemi​

Panik satışların engellenmesi aşamasında hissenin nerelere kadar geri çekileceğini bilmek de önemlidir. Bu aşamada teknik ya da temel analiz yöntemlerini öğrenmek gerekebilir. Aynı zamanda grafik okuma becerilerinin ön plana çıkması ile birlikte bu tür işlemlerin azaltılması da mümkün olur. Bunun dışında bazı yöntemlerin bu aşamada ön plana çıktığı söylenebilir.

Bu tür borsa işlemleri ile ilgili eğitim hizmeti veren çok sayıda özel firma bulunur. Söz konusu firmaların sunduğu hizmetler sayesinde siz de kolay bir şekilde eğitimler alarak borsaya ya da diğer varlık araçlarına yatırım yaparken daha mantıklı kararlar alabilirsiniz. Günümüzde bu tür işlemlerin temini aşamasında hizmet almak için aracı kurumları tercih edebilirsiniz.

Düşük Miktarlar İle İşlem Yapma​

Genel olarak yeni girenler borsaya az para ile girerler ise daha az panik yaşarlar. Aynı zamanda finans piyasalarına giriş yapmak aşamasında insanların az para ile bu işi öğrenmesi ve daha sonra parayı arttırması da beklentiler arasında yer alır. Günümüzde düşük miktarların yanı sıra aynı zamanda ücretlendirmelerin daha sonra arttırılması bir taktik olarak karşımıza çıkar.

Son zamanlarda insanların borç para ile ya da kredi çekerek bu tür piyasalara girmesi de en büyük sorunlar arasında yer alır. Aynı zamanda bu tür hizmetlerin temini aşamasında kendi paranız ile satın alma işlemini yapmanız üzerinizde bulunan yükün en aza indirilmesi aşamasında ön plana çıkar.
 
Top