Pandemi Süreci ve Ruh Sağlığı

Yeni Üye (2)

Azimli üye
Tam Üye
Pandemi döneminde ruh sağlığı, fiziksel sağlığımız kadar dikkat etmemiz ve korumamız gereken bir zenginliktir. Bu dönemde, virüsten korunmak için ister gönüllü, ister zorunlu uygulama olarak girdiğimiz izolasyon, bizi yalnızlaştırırken psikolojimizin bozulmasına da neden olabiliyor. Aynı zamanda, pandeminin tanımı gereği, çevremizdeki insanları, özellikle de sevdiklerimizi hastalığa kurban vermemiz, pandeminin ruh sağlığına etkileri arasında en kötüleri.

pandemi-ve-ruh-sagligi.jpg

Pandemi sürecinde ruh sağlığımızı korumak için yapmamız gerekenleri aşağıda detaylı olarak okuyabilirsiniz:

Rutini Korumak​

Günlük rutinler ruh sağlığının korunmasında önemli bir rol oynayabilir. Ya mevcut rutinleri sürdürmek ya da yeni bir tane oluşturmak tavsiye edilir ve şunları içermelidir: Her gün benzer zamanlarda uyumak ve uyanmak, düzenli egzersiz yapmak, çalışmak ve dinlenmek için belirli zamanları bir kenara bırakmak, sağlıklı yemek yemek ve kişisel hijyeni korumak. Bu tür faktörlere bağlı kalmak amacı ve motivasyonu artırabilir ve genel ruh halini ve refahı iyileştirebilir.

Sevdiklerimize Ulaşmak​

Dünya çapında artan sayıda insan evde kalmaya ve başkalarıyla fiziksel temaslarını sınırlamaya teşvik edildiğinden, izolasyon duyguları artıyor olabilir. Bu izolasyonun zihinsel sağlığınızı olumsuz yönde etkilemesini önlemek için, başkalarına ulaşmak çok önemlidir.

Teknolojiyi avantajınıza kullanın ve görüntülü görüşmeler veya grup sohbeti aracılığıyla yüz yüze göremediğiniz aile üyeleriniz ve arkadaşlarınızla iletişim kurmaya çalışın.

Kriz zamanlarında daha bağ kurmak, bağlarımızı güçlendirmek, olası endişeleri ve olumlu deneyimleri başkalarıyla tartışma fırsatına sahip olmak çok önemlidir. Sınırlı sosyal ağlara sahip olanlar için, benzer destek almak üzere bağlanabileceğiniz çeşitli yardım hatları veya çevrimiçi gruplar vardır. Kendinin farkında olmak ve sanal sosyal etkileşimlerin sayısına aşırı bağlılıktan kaynaklanan tükenmişliği önlemek de önemlidir.

Kendiniz İçin Bir Şey Yapın​

Ruh sağlığınızı iyileştirmenin bir yolu, meşgul olmaktır. Kendinizi izole ediyorsanız, yeni bir beceri öğrenmek, amaç duygunuzu artırarak ve benlik saygınızı artırarak zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin harika bir yolu olabilir.

İster yemek pişirmek, yemek yapmak, çevrimiçi bir kursa kaydolmak veya yeni bir dil öğrenmek olsun, ilginizi çeken bir şeyi ele almak için zamanınızı kullanmak, gününüzü doldururken zihninizi aktif ve odaklanmış tutabilir.

Yardım İstemek​

COVID-19 ile şiddetlenen mevcut bir ruh sağlığı sorununuz varsa veya belki de yeni anksiyete veya depresif belirtiler geliştiriyorsanız, profesyonel yardım istemeniz önemlidir. Kendinizde depresyon belirtileri gözlemlediğinizde bir uzmana danışmanız gereklidir.

Aktif Kalmak​

Düzenli egzersiz yapmanın sadece fiziksel sağlığı değil aynı zamanda zihinsel sağlığı da iyileştirdiği biliniyor. Araştırmalar, tüm yaş gruplarında anksiyete ve depresyonu azaltmak için düzenli fiziksel aktivitenin faydalı olduğunu ve yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi azaltmada faydalı olabileceğini göstermiştir.

İster sadece iç mekan aktiviteleriyle sınırlı olun, ister kullanabileceğiniz bir bahçe veya açık alanınız olsun, pandemi sırasında aktif kalmanın birçok yolu vardır. Minimum ekipman veya zaman gerektiren yoga, esneme veya yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman gibi antrenmanlar ve egzersizler Youtube üzerinden bile bulunabilir. Bunlar hem içeride hem de dışarıda tamamlanabilir. Alternatif olarak, yürüyüş yapmak, koşmak veya bisiklete binmek endorfinleri artırmak ve ruh halini iyileştirmek için harika bir yol olabilir.

Sosyal Medya Kullanımını Sınırlamak​

Evde geçirilen zamanın artması nedeniyle bireyler, haberleri yayınlayanlar da dahil olmak üzere sosyal medya sitelerinde daha fazla zaman harcıyor olabilir. Bu tür sitelerin kullanımı başkalarıyla bağlantıda kalmak ve bilgilenmek açısından faydalı olabilirken, akıl sağlığını da kötüleştirebilir.

Pandemilerle ilgili bilgilere aşırı maruz kalma, artan anksiyete ve sıkıntıya neden olabilir. Örneğin, COVID-19 salgını sırasında Çin vatandaşları arasında yürütülen kesitsel bir çalışma, katılımcıların %80'inden fazlasının sıklıkla sosyal medyaya maruz kaldığını ortaya koydu. Ayrıca, örneklemdeki kaygı, sık sosyal medya kullanımıyla pozitif yönde ilişkilidir.

Bu kanıta dayanarak, akıl sağlığına zarar vermekten kaçınmak için, pandemi ile ilgili bilgi alımınızı yalnızca güvenilir kaynaklardan günde en fazla bir veya iki kez arayarak azaltmanız önerilir.

Farkındalık Pratiği Yapmak​

Farkındalık, an be an hem içimizde hem de dışımızda meydana gelenleri gözlemleme pratiğidir. Şu anda düşüncelerimize, duygularımıza, duyumlarımıza ve dış çevreye olan dikkatimizi artırmak için farkındalık uygulamalarını kullanmanın zihinsel sağlığımızı geliştirebileceği bulunmuştur.

Çeşitli teknikler kullanılabilir ve katılımcıyı rehberli alıştırmalara götüren birden fazla mobil uygulama indirilebilir. Bu tür teknikler kriz dönemlerinde kullanılabilir. Bununla birlikte, örneğin uyanırken veya uyumadan önce rutin olarak kullanılırlarsa daha faydalı olabilirler. Teknik ayrıca, anksiyete ve stresin erken belirtilerini belirlemeye yardımcı olma ve bireylerin onlarla daha iyi başa çıkmalarını sağlama becerisiyle de tanınır.

Çin'in Wuhan kentinde yaşayanlar arasında COVID-19 salgını sırasında günlük farkındalık uygulamasının etkisini araştıran bir çalışma, bunu uygulayanların kontrol koşullarındaki kişilere kıyasla daha az kaygı seviyeleri geliştirdiğini ve daha az etkilenen uyku geliştirdiğini buldu. Buna dayanarak, farkındalık, insanların kaygı uyandıran pandemilerle başa çıkmalarına yardımcı olmak için faydalı olabilir.

Son düzenleme:

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
Ama şu var ki bundan sonra Yeni bir hastalık çıkarsa,ki çıkacağını ya da çıkaracaklarının sinyalini verdiler, hepimizi bu şekilde alıştırmış oldular.

joker

Merhaba 8. Gün
Tam Üye
sosyal medyadan uzak durmak imkansız bu süreçte, sosyalleşebildiğin tek alan sonuçta. yahu ramazan girdi iftar yemeğinde toplanmamız imkansız bir durum. Ki ramazanı ramazan yapan bir araya gelebilmekti. şimdi ise hiç bir şekilde mümkün değil.

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
Merhaba; pazar günü eşimin covid aşı randevusu var (öğretmen) aramızda kendi yada yakını aşı olan var mı ? Varsa deneyimleri yada tavsiyeleri nelerdir ? olmak mı-olmamak mı arasındayız🤦‍♂️
Kayınpederim ilk dozunu vurdurdu. Herhangi bir olumsuzluktan, yan etkiden vs. bahsetmedi. Birkaç gün sonra da ikinci dozu vurduracak. Zaten ilk dozun tek başına bir faydası yokmuş.

Gri

Lahmacun
Kurucu
Merhaba; pazar günü eşimin covid aşı randevusu var (öğretmen) aramızda kendi yada yakını aşı olan var mı ? Varsa deneyimleri yada tavsiyeleri nelerdir ? olmak mı-olmamak mı arasındayız🤦‍♂️
Hem benim hem eşimin anne ve babalarımız ve halam Sinovac oldu. Keza bir aile dostumuz Sinovac ve başka biri de BionTech oldu. Hiçbirinde yan etki olmadı, 28 gün sonra ikinci dozlarını da oldular ve maskeyle hayata devam ediyorlar. En azından hepimizin içi rahat. Hiç endişeniz olmasın, gidin rahatça yaptırın.

Biz daha genciz, keşke sıra gelse de gidip yaptırsak diyoruz.

Tatar

Carpe diem
Tam Üye
Hem benim hem eşimin anne ve babalarımız ve halam Sinovac oldu. Keza bir aile dostumuz Sinovac ve başka biri de BionTech oldu. Hiçbirinde yan etki olmadı, 28 gün sonra ikinci dozlarını da oldular ve maskeyle hayata devam ediyorlar. En azından hepimizin içi rahat. Hiç endişeniz olmasın, gidin rahatça yaptırın.

Biz daha genciz, keşke sıra gelse de gidip yaptırsak diyoruz.
Dün akşam eşim ve kızıma test yaptırdık maalesef kızım pozitif çıktı.Doktor tanidigimizi aradık.Oksuruk ve ateş yoksa d c vitamini ve 1000 lik bebe aspirini ile süreci takip edin dedi.10 gün karantinadayiz 🙏 Bu aşamada ilaca başlamadık

Tatar

Carpe diem
Tam Üye
Zaten corona için getirilen ilaçlar hastanelik yapıyor..
Öksürük olursa ciğerlere inmesini engelleyen yanı varmış ama bunun yanında yan etkileri tartışılır yaş durumu alerjik durumlar vb gibi durumlar sorulmadan pozitif çıkarsa için diyorlar bu şekilde olmaması gerekiyor enteresan 🤷 izlemedeyiz

Yakida

From bay
Yönetici
Dün akşam eşim ve kızıma test yaptırdık maalesef kızım pozitif çıktı.Doktor tanidigimizi aradık.Oksuruk ve ateş yoksa d c vitamini ve 1000 lik bebe aspirini ile süreci takip edin dedi.10 gün karantinadayiz 🙏 Bu aşamada ilaca başlamadık

Çok geçmiş olsun umarım en kısa zamanda iyileşir kızınız. benim yeğenim de corona oldu verilen ilaçlarını kullanmış bitirmiş ancak tekrar test yapıyorlar yine pozitif çıkıyor ama o ilaçları tekrar vermemişler çünkü ikinci kez verildiğinde çok ağır yan etkileri olabiliyormuş şu anda ateşi olduğu için sadece ağrı kesici ateş düşürücü kullanıyor.
Aşıya gelince ben de bugün randevu almayı düşünüyordum açıkçası çekiniyorum çünkü benim bağışıklık sistemimin düşük olduğunu düşünüyorum o nedenle aşının bana korona bulaştırması gibi bir çekincem var ne kadar doğrudur bilmiyorum ama elim bir türlü telefona gidip randevu alamıyorum.
Annem 80 yaşında o 2 doz aşısını da oldu en ufak bir sıkıntı duymadı.

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
Çok geçmiş olsun. Umarım kazasız belasız atlatırsınız.

Gri

Lahmacun
Kurucu
@Tatar çok geçmiş olsun, umarım belirtisiz atlatır ailenizdeki herkes.

Daha sonra detaylı bir konu açacağım ama diğer arkadaşlarımız için de yazayım:

1) Sağlık Bakanlığı maalesef hala sıtma ilacı da veriyor; Plaquenil ve Krokinin isimli ilaçlar bunlar. Dünyada da çok tartışıldı ve gerek olmadığı ortaya çıktı. Ama ne olursa olsun, sonu -vir ile biten ilaçları mutlaka alın, çünkü bunlar anti-viral ilaçlar ve virüsün etkisini azaltıyor. Hatta, çoğu vakada hastaneye yatışı engelliyor.

2) @Yakida bağışıklık sitemin zayıfsa, herkesten çok aşı yaptırman gerekiyor. Şöyle örnek vereyim, küçükken olduğumuz aşılar bize çiçek ve kızamık bulaştırmadı, sadece bir iki gün, yani bağışıklık sistemimiz enjekte edilen deaktif virüsü tanıyıncaya kadar ateş, ağrı vb. yaptı. Keza kuduz aşısı da öyle, için rahat olarak, gönül rahatlığıyla, önüne ne gelirse olman iyi olur. Hatta lütfen aşı ol diyorum, sevdiğim insanların bu virüs yüzünden zarar görmesini istemiyorum.

Yakida

From bay
Yönetici
Çok bilinmeyenli denklem haline getirmişler konuyu, mhrs ve e-nabız üzerinden aşı randevusu al diyorum ikisinde de öncelikli grup içindesiniz randevu alabilirsiniz diyor, randevu al butonuna basıyorum karşıma Biontech ve Sinovac seçeneği çıkıyor Sinovac'ı seçtiğimde Aile hekiminden al ve Hastaneden al diye iki seçenek daha çıkıyor, Biontech'i seçersem sadece hastaneden al seçeneği çıkıyor ili ilçeyi hastaneyi giriyorum açılır listeden Biontech aşı odası 1, Biontech aşı odası 2 gibi 10-11 oda çıkıyor karşıma...
İşin garibi Ben Gemlikte biontech aşısının olabileceğine ihtimal vermiyorum -80 derecelik düzenek burada kurulmuş olamaz pahalı bir sistem, dolayısıyla bir yanlışlık olur giderim hastaneye o Bursa için derler ortada kalırım o yüzden Sinovac'ı seçmem gerekecek, fakat işin daha vahimi telefonla 182'yi arıyorum kimlik numaramı girmemi istiyor, kimlik numaramı giriyorum öncelikli grup içinde değilsiniz aşı takvimi oluşturulamıyor diyor, lânet olsun böyle sisteme.
Bu bildiğiniz eline yüzüne bulaştırmaktır.