Obua

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
153
images (45).jpeg


Obua, genellikle sedir ağacından yapılan nefesli çalgılardan biridir. Afrika kıtasında abanoz ve ceviz ağacından yapılan çeşitleri de mevcuttur. Tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan obua, şekil itibariyle zurna ve Shawm adlı müzik aletine benzer. Genellikle senfoni orkestralarında çalınan obua, solo performanslar için de uygundur.

Bu müzik aletinin en önemli özelliği ebadına göre oktav aralığının çok yüksek olmasıdır. Yaklaşık 3 oktavlık bir ses aralığına sahip olan obuanın farklı birçok çeşidi bulunuyor. 17. yüzyıldan önce tuş sayısı daha az olan bu müzik aletlerini çalan müzisyenlere oboist adı verilir.

Obuanın Özellikleri Nelerdir?

Obua, genellikle senfoni orkestralarında kullanılır. Konser öncesinde diğer tüm enstrümanlar, obuanın ''la'' notasına göre akort edilir. Bazı kaynaklara göre obua, diğer tüm nefesli çalgıların atası sayılır.

Tarih boyunca birçok önemli müzisyen obua konçertoları hazırlamış ve kalabalık kitlelere konser vermiştir. Bu müzisyenlerin başında Avusturyalı Wolfgang Amadeus Mozart geliyor. Bunun dışında J. S. Bach ve Vivaldi'ye ait obua konçertoları da vardır.

images (46).jpeg

Obualar ağaç dışında ebonit adı verilen özel ve sert bir plastik türünden de imal edilebilir.

Birçok müzisyene göre obua, ney ile birlikte çalınması en zor nefesli çalgılardan biridir. Çift kamışlı bir müzik aleti olan obuayı yetkin bir şekilde çalmak için eğitim almak şarttır.
 
Top