Mobbing

Rick

En Dipten
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
426

Mobbing

Mobbing ya da bezdiri, bir grup insanın, bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapması.

Latince kökenli sözcük; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir. En iyi ifade eden anlamıyla yıldırma veya iş yerinde psikolojik terör anlamlarıdır.Özellikle hiyerarşik yapılanmış gruplarda ve kontrolün zayıf olduğu örgütlerde, gücü elinde bulunduran kişinin ya da grubun, diğerlerine psikolojik yollardan, uzun süreli sistematik baskı uygulamasıdır. Son dönemde sosyoloji ve hukuk başta olmak üzere çeşitli alanlarda disiplinler arası çalışılan bir konu haline gelmiştir.

Ters Mobbing (Reverse Mobbing), bir astın veya grup olarak astların üstlerine, kendilerine yapılan Mobbing sonucunda, kişisel anlaşmazlıklar sonucunda veya politik oyunlar sonucunda kasıtlı olarak psikolojik tacizde bulunarak, işten ayrılmadan ziyade üstün hiyerarşik pozisyonunu bozmayı hedeflediği bir yıldırma eylemidir.Ters mobbingin uygulanmasında en yaygın olara asttan üste; sabote etme, talimatlara uymama, kasti yanlış işlem yapma, asılsız söylentiler çıkarma ve bilgi saklama gibi eylemler gerçekleştirilmektedir.

Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/Mobbing
 

Hannibal

Dünyadan
Deneyimli Üye
Kayıt tarihi
26 Mart 2021
Mesaj
258
Mobbing iki türlü de olabiliyor maalesef.Tabii ki ağırlıklı olarak işveren tarafından uygulanan mobbing söz konusu.Ancak mobbing konusu çok zor ispatlanabilen bir durumdur.Çünkü, özellikle çalışan kişi, çalışırken veya işyerinden ayrıldığında kendisine mobbing uygulandığını iddia ederek dava açar.İşte bu noktada şahitler önemli hale gelmektedir.

Şahitler halen işyerinde çalışanlardan olması oldukça zor olmaktadır, çünkü kimse işini kaybetmek istememektedir.Bu durumda şahitler, daha önce o işyerinde çalışanlardan olabilir.Bu da o anki durumu değil, şahidin çalıştığı dönemki durumu yansıtır.

Sözün özü mobbingi ispatlayabilmek oldukça zor bir durumdur.
 

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
728
Mobbing i ispatlamak için ses kaydı alabilirsiniz. Hepimizin elindeki telefonlar bunu sağlıyor. Ben bir kayıt aldım ve gerekirse kullanmak için. avukat kuzenime sordum. O da sadece ve sadece mahkemede kullanmak şartıyla , üçüncü şahıslara yaymamak şartıyla kullanılır diye bilgi verdi.

Sonradan kullanmadım elbette . Ne hâlleri varsa görsün dedim 😁
 

Rick

En Dipten
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
426
Ses kaydı bildiğim kadarıyla 2. derecede delil diye geçiyor...Konu hakkında ispatlarda bulunup, karşı tarafın masumiyeti hakkında şüphe uyanmaması için kullanılabilir.
 

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
728
Mobbing i ispatlamak için başka çare yok. Şahit bulmak zor. Çünkü o işyerinden ayrılıp başka işe geçseniz bile yeni işyeri eski işyeri hakkında şahitlik ettiğinizi öğrendiğinde problem çıkabilir.
 

joker

Merhaba 8. Gün
Tam Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
129
Şu meletin insanda var edeceği travma çok ama çok büyük. Var olan karmada, buna sebep olan insanların sonlarının hiçte iç açıcı olmadığını düşünüyorum.
 
Top