Meyve Sinekleri Hakkında

Candan

Doğa Sevdalısı
Tam Üye
Meyve Sinekleri Ne Kadar Yaşar

Meyve sineklerinin ortalama doğal kullanım ömrü yetişkinlerde en uygun sıcaklıklarda 40 ila 50 gündür. Bu sürede dişi meyve sinekleri, birçok defa çiftleşme ve yumurtlama kabiliyetine sahip olup, meyve sineklerinin bir evdeki nüfusu hızla artmasını sağlar. Meyve sineğinin ömrü sıcaklıktan büyük oranda etkilenir.

Yaşam Döngüsü

Meyve sineğinin yaşam döngüsü, dişi yumurtalarını bir fermente meyvenin veya çürüyen, tatlı organik maddenin bir parçasına bıraktığı zaman başlar. 500’e kadar yumurta bırakabilir , bu durum popülasyonu kontrol etmeyi zorlaştırır. Yumurtalar küçük, beyaz larvalara dönüştükten sonra, yuvalarında (bırakıldıkları meyvede) dört gün boyunca beslenirler, yetişkine dönüşmek için gereken besinleri ve enerjiyi emerler.

Larvalar Nasıl Yerlerde Bulunur ?

Larvalar pupalama için karanlık ve kuru yerleri bulur. Bu aşamada, bacaksız olan larva yetişkin olarak ortaya çıkmadan önce altı bacak ve bir çift kanat geliştirir. Bu süreç yaklaşık dört gün sürer. Yetişkin olduktan sonra, meyve sinekleri yaklaşık iki gün içinde çiftleşmeye hazırdır.

Candan

Doğa Sevdalısı
Tam Üye
Meyve Sineklerinden Kurtulmak İstiyorsanız... İşte İlginç İpuçları

Kanada Biyokimya ve Kimya Araştırma Başkanı Prof. Thomas Merritt, özellikle mutfakları kullananlar için oldukça rahatsız edici olan meyve sineklerinden kurtulmanın yollarına ilişkin ipuçları verdi.

Rawstory’ye konuşan Prof. Merritt, "Meyve sinekleri üzerinde çalışan bir araştırmacı olarak, bana genellikle 'mutfaktaki meyve sineklerinden nasıl kurtulabiliriz' sorusu yöneltiliyor. Sinekler üzerinde araştırma yapan kişiler olarak bu soruyla o kadar sık karşılaşıyoruz ki, sinek konferanslarında bu soruyla ilgili şikâyetlerimizi dile getiriyoruz" dedi ve ekledi:

"Yaptığımız araştırma hakkında etkileyici ve düşünceli soruları tartışmak yerine aynı meyve sineklerinin biralarımızın etrafında vızıldamasını izleriz. Fakat anlıyorum, meyve sinekleri sinir bozucu. İşte benim laboratuvarımda biz bu sineklerden böyle kurtuluyoruz:

Önce bir kapan kuruyoruz, mükemmel değil ama işimizi görüyor. Küçük bir kavanoz alın (biz küçük konserve kavanozları kullanıyoruz) ve içine iki santimetre derinliğinde elma sirkesi dökün. Kavanozu huni ile kapatın. Eğer varsa plastik bir huni de kullanabilirsiniz yoksa da kıvrılmış bir kâğıt da iş görür. Huniyi iyice bantlayın ki sineklerin dışarı kaçması için hiçbir yer kalmasın. Sonuç olarak sinekler içeri uçup nasıl dışarı çıkacaklarını bulamıyorlar. Her gün ya da iki günde bir sirkeyi değiştirin. Sirke yerine bira ya da şarap da kullanabilirsiniz. Aslında bu kapanın arkasında çok da bir bilim yok. Muzlarınızın etrafında vızıldayan en yaygın meyve sineği türü olan Drosophila Melanogaster, çürüyen meyvelere gelir ve yumurtalarını oraya bırakır. Daha sonra larvalar yumurtadan çıkıp yumuşak doku ile beslenir. Bu çürümüş meyveyi bulabilmek için sinekler bizim, koklama sistemi dediğimiz koku duyularını kullanırlar ve kokladıkları asetik asit tarzı şeylerdir ki asetik asitte sirkeye acı tadını veren moleküldür. Sinekleri çürümüş meyve ile de kandırabilirsiniz ama sirke daha kolay ve doğrudan sineklerin dikkatini çeker ve onları içeriye sürükler."

Yakida

From bay
Yönetici
Meyve sineklerinin uzun ömürlü olduklarını zannediyordum, hatta bilim adamları meyve sineğinin nasıl uzun ömürlü olabildiklerini keşfedersek insan ömrünü de uzatabiliriz dediklerini hatırlıyorum!
40-50 gün bana kısa geldi ama meyve sineğine göre uzun bir ömür belki de.

Gri

Lahmacun
Kurucu
Tütün de bu tip zararlıları uzak tutuyor bildiğim kadarıyla.

Özellikle gardrop zeminine bir sigarayı kırıp bırakırsanız, güveleri uzak tutacaktır.

Meyve sinekleri için de, mutfağın bir köşesine tütün koyabilirsiniz.