• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

Melisa | Melisa Çayı Nasıl Demlenir, Ne Zaman İçilir

Candan

Doğa Sevdalısı
Tam Üye
16 Mayıs 2021
420
1.153
Tabiatın Ortası
Melisa | Melisa Çayı Nasıl Demlenir, Ne Zaman İçilir
Melisa çayı özellikle kış aylarında tüketilen oldukça sağlıklı bitkilerden biridir. Akdeniz ve Avrupa ülkelerinde yetişen nane türlerindendir. Yaz aylarında küçük beyaz çiçekler açar. Sakinleştirici özelliği ile bilinen melisa çayı birçok alanda kullanılabilir.

Melisa çayı nasıl demlenir, ne zaman içilir


Melisa çayı soğuk algınlığından böcek ısırıklarına kadar birçok tedavi edici özelliğe sahiptir. Yapılan bir araştırmaya göre melisa çayı tüketiminin radyasyonu azalttığı gözlemlenmiştir. Kadınların adet dönemlerindeki ağrıları hafifletir ve kilo vermeye yardımcıdır aynı zaman da büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklarda sağlıklı beslenmelerinin yanı sıra ek olarak melisa çayı tükettiklerinde boylarının uzamasına yardımcı olur.

İşte melisa çayı tarifi ve yapım aşaması;

MELİSA ÇAYI NASIL DEMLENİR
Malzemeler;

  • 15 gram melisa
  • Yarım litre su
  • 2 adet kakule
Nasıl hazırlanır

Öncelikle yarım litre suyu kaynatın ve kurutulmuş melisa otunu kaynayan suyun içine atıp 10 dakika demlenmesini bekleyin. Demlerken dilerseniz 2 adet kakulede atabilirsiniz. Son olarak bir fincana süzün ve için. Kalan çayın ağzını iyice kapatarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Artan melisa çayını 2 gün içerisinde tüketmeniz gerekebilir.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri melisa çayının uzun süre kaynatılmaması gerekir. Uzun süre kaynatılan melisa çayı içerisindeki yağ asitlerini ve özelliklerini kaybetmesine neden olabilir.

MELİSA ÇAYI GÜNÜN HANGİ SAATİNDE VE NE KADAR İÇİLMELİ


Melisa çayını günde yalnızca 2 fincan tüketmek yeterli olabilir. Melisa çayı öğleden önce veya öğleden sonra aç karnına içilmesi tavsiye edilir. Özellikle uyku sorunlarını ortadan kaldırıcı özelliğinden dolayı akşamları yatmadan önce melisa çayının aç karnına içilmesi önerilmektedir.

Kaynak
 

Candan

Doğa Sevdalısı
Tam Üye
16 Mayıs 2021
420
1.153
Tabiatın Ortası
Bahçede çayı yapılan bitkilerden, melisa, hatmi, nane ve ısırgan otu mevcut. Bahar ve yaz günlerinde, melisa ve naneyi demleyerek değil de, bardağın içine bir tutam koyarak, kışın da kurusundan, gerektiği zaman, çayını yaparak tüketiyorum. Melisa çayına bir de kakule koyarak deneyeyim 😊
 
Top