• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

Maison de Confiance Au Bon Marché

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
460.jpg
Mağazanın 1901 yılına ait bir fatura örneği
Kırım Savaşı sonrasında birçok yabancı tüccar İstanbul’a gelerek Avrupa’daki büyük mağazaların örneklerini açtı. İstanbul’da bu tarz mağazaların genel adı Paris’teki ünlü bir mağazanın adı olan Bon Marché olarak anıldı. Ayrıca, Bon Marché adını taşıyan bir mağaza, hem bu tür mağazaların öncüsü olmuş, hem de İstanbul tarihinin önemli mekanlarından bir tanesi haline gelmiştir. Mağazanın kurucusu olan Bortoli Kardeşler ilk mağazalarını İstiklal Caddesi’nde 297 numaralı dükkanda, bugün Mısır Apartmanı’nın bulunduğu yerde açtılar.
Bon Marché’nin hem İstiklal Caddesi hem de Tepebaşı tarafından giriş kapıları bulunuyordu, her türlü eşyanın bulunduğu, farklı gelir gruplarından hemen herkese hitap eden bu büyük mağaza, iki kapılı olması sayesinde İstanbullular tarafından aynı zamanda bir geçit olarak da kullanılıyordu.
 
Top