Kapanma Günlerinde İç Mekân Bitki Bakımı

Candan

Doğa Sevdalısı
Tam Üye
Kapanma Günlerinde İç Mekân Bitki Bakımı

Zor günlerden geçiyoruz ve böyle zamanlarda hem fiziksel hem de ruhsal olarak bize iyi gelecek aktivitelere odaklanmak bir hayli yorucu olabiliyor. Böyle zamanlarda neyi yapıp yapamadığımızı düşünerek kendimize yüklenmektense kafamızı dağıtacak, iç açıcı uğraşlara yönelmek bize daha iyi gelebilir.

Havalar ısınmaya ve doğa uyanmaya başlamışken evdeki salon bitkilerinizin baharı daha güçlü ve sağlıklı karşılamalarını sağlayacak tüyoları verelim.

1- Gövde ve yaprak temizliği

Eğer kılıç, yucca ya da benjamin gibi büyük ve bol yapraklı bitkileriniz varsa yaprak ve dallarını tek tek silmek işkenceye dönşebiliyor. Bu durumda bitkinin toprakla birleştiği kısmı naylon poşetle kapatarak duşta ya da balkonda yıkayabilirsiniz. Balkonda yıkayacaksanız güneş olmayan saatlerde yıkayın ki güneş ışığı bitki yapraklarını yakmasın.

2- Saksı değişimi

Bitkinizin daha sağlıklı büyümesi için her yıl bir boy daha büyük saksıya almak gerekiyor. Fazla büyük bir saksıya alırsanız kök gelişimi hızlanır, bitki büyümesi yavaşlar. O yüzden saksıları her yıl azar azar büyütmek önemli. Bitkiyi saksıdan çıkardığınızda, saksıya temas eden kökler görüyorsanız bir büyük boya alma zamanı gelmiş demektir.

3- Toprağı havalandırma ve yenileme

Saksı değişimi yaparken bitki toprağını yenilemek ve havalandırmak önemlidir. Saksı değişimi vakti gelmediyse bile bahar günlerinde bitkinizi saksısından çıkarıp toprağını havalandırmak daha sağlıklı gelişmesini sağlar. Toprağa minik çakıl taşları ya da perlit ekleyerek de geçirgenliğinin artmasını sağlayabilirsiniz.

4- Gübreleme

Düzenli olarak gübreleme yapmıyorsanız da yılda bir kez, bu zamanlarda bitkilerinize gübre ya da besin vermeyi tavsiye ediyoruz. Organik gübre, kompost ve kırılmış yumurta kabukları bitkilerinizin canlanmasını sağlayacaktır.

5- Yeni bitkiler

Bitki bakımıyla zaman geçirmenin ve evin içinde daha çok yeşillik görmenin iç açıcı bir etkisi olduğu yadsınamaz. Salonunuza, yatak odanıza ve mutfağa yeni bitkiler ekleyerek daha yeşil bir ortamda zaman geçirmek size de daha iyi gelecektir.

Yakida

From bay
Yönetici
Evet benim Yucca'nın yapraklarını nasıl sileceğim diye düşünüyordum, eski evdeyken yazıda söylendiği gibi saksı kısmını naylonla kapatıp hortumla yıkıyordum ama yeni evde balkonları camla kapattık, bir oda gibi şu anda yıkamam mümkün değil, mecburen sileceğim.
Yeni aldığım orkidenin de yaprakları buruşmak üzereydi ki geçen gün saksısını değiştirdim, şu köküne koydukları sünger gibi şeyi söktüm köklerini çürütüyor çünkü, bir de ağaç kabuklarından oluşan toprağını çıkardığımda yosun tutmuş ve içinde küçük küçük salyangozlar olduğunu gördüm ve kötü de kokuyordu şimdi sıfır kilometre bir toprak koydum hoşlanmış görünüyor şimdilik. :)
Bilgiler için sağol Candan. :)

Candan

Doğa Sevdalısı
Tam Üye
@Yakida, çiçek yetiştiricilerinin bazıları bu işi, ticari amaçlı yaptıkları için, diktikleri fidelerin köklerinin çabuk gelişmesi için, o süngere benzettiğin, hormonu kullanıyorlar. Bu çiçekler kısa ömürlü olup, eve getirdikten kısa bir müddet sonra ne yazık ki, bozulup, ölüyorlar. Bunun, orkidelerde de uygulandığını hiç duymamıştım. Sen saksıyı boşaltmakla, bunun önüne çabuk geçmiş, o güzel şeyi kurtarmışsın.
İlk aldığın köksüz ne oldu, yaşıyor mu 😜

Yakida

From bay
Yönetici
Yok Candan öldü o maalesef, kök mök kalmamıştı. bir de sıvı besinin fazla geldiğini düşünüyorum, bu yeni orkideye hiç vermiyorum besin.
Bunda da yer yer kökte çürümeler olmuştu çürükleri kestim ama epey kökü var bunun, :)

Son hali böyle (ev biraz dağınık yalnız, hep benim yüzümden):

Son düzenleme:

Candan

Doğa Sevdalısı
Tam Üye
Yok Candan öldü o maalesef, kök mök kalmamıştı. bir de sıvı besinin fazla geldiğini düşünüyorum, bu yeni orkideye hiç vermiyorum besin.
Bunda da yer yer kökte çürümeler olmuştu çürükleri kestim ama epey kökü var bunun, :)

Son hali böyle (ev biraz dağınık yalnız, hep benim yüzümden):

Ben orkidelerime ayda bir kez sıvı gübre veririm. Çok kısa bir süre çiçeksiz kalırlar.
Tabi sizlerin (Türkiye) kullandığı vitamin dediğin nasıl bir şey bilmiyorum.
Orkidelerin hassas, bakımı zor diyorsun hep. Katılmıyorum Yakida. Yerini, isteklerini su ve gübresini zamanında verdikten sonra olmayacak bir şey yok..