Kalkınma Köyden mi Başlar Kentten mi?

Samur

Üye
Tam Üye
Kayıt tarihi
17 Nisan 2021
Mesaj
98
Kalkınma bir ülkenin gelişmesi ve zenginleşmesi için çok önemli. Köyü model alan bir kalkınma mı yoksa kentsel kalkınmayı önceleyen bir model mi daha iyidir? Kalkınmanın toplumsal ve sosyolojik düzlemleri birbirine bağlı mıdır yoksa kültürel kalkınma ve endüstriyel kalkınma farklı mıdır?

Fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar.
 

Yeni Üye (2)

Azimli üye
Tam Üye
Kayıt tarihi
4 Nisan 2021
Mesaj
106
Kalkınma küçükten büyüğe doğru olmalıdır. Sağlam tuğlalar olmadan iyi bir bina inşa etmek mümkün olmayacağı için önce köylerimizi bayındır hale getirmek daha sonra kentlere ulaşmak gerekir. Köylerimiz mutlu ve üreten insanlardan oluşmadan, kentlere göçü durduramayız ve bu gecekondulaşma başta olmak üzere bir çok sorunu beraberinde getirecektir.
 

Yakida

From bay
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
560
Toplum zenginleşmeden devlet zenginleşemez, zenginleşse bile buna ancak obezite denir, sağlıksız bir büyümedir.
 
H

Hannibal

Guest
Köylerin bu kadar boşaldığı bir ortamda artık kalkınmanın köyden başlaması oldukça zordur.Uzun yıllar önce evet, kalkınma köyden başlayabilirdi, Köy Enstitülerinin mantığı da burada yatıyordu, rahmetli Ecevit'in projesinin mantığı da...Ancak bu mantık artık tutmuyor, çünkü tarım ve hayvancılık bitirildi bu ülkede.Tekrar diriltilebilirse " belki " olabilir, ancak çok zannetmiyorum.

Kalkınma için toplumun eğitilmesi öncelikli olmalı artık.Ama bu da zor, neredeyse imkansıza yakın, çünkü eğitim de dejenere edildi.

Yani sözün özü, bizim toplumumuz için kurtuluş ümidi çok zor...
 

uykumvar

Azimli üye
Tam Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
231
Vatandaşlık bilgileri ile başlanmalı. gerisi gelir çünkü Almanya ve Japonya gibi ülkeler vatandaşlık bilinci ile kendi ülkelerini kalkındırdı. Bencil olmamak lazım.
 
H

Hannibal

Guest
Bizde " vatandaşlık bilinci " de verilemez...Çünkü kürt kökenli insanımızı PKK lı, alevi inançlı insanımızı " kız alınıp verilmez ", roman vatandaşımızı " onlar pis, hırsız ", ötekileştirmeleriyle nasıl vatandaşlık bilincini sağlamlaştırırsınız ki?Bu da mümkün gözükmüyor.

Bir tek şık, toplumun ortalaması kabul edilen " orta tabaka "nın refah seviyesinin, yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve orta tabakanın fazlalaşması sayesinde belki o bilinç oturabilir, yoksa mümkün değil.
 

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
754
Eskiden bu kadar yoktu . Ama son hükümetin yönetimiyle ayrımcılık daha çok ön plana çıktı. insanları daha çok ötekileştirdi ve sayesinde kimse birbirine güvenmiyor aşağılıyor, kimse birbirini sevmiyor ayırt ediyor.
ya onlardansın ya terörist ve dinsiz
 
Top