Kalanşo Çiçeği (Kalanchoe) | Bakımı, Yetiştirilmesi, Çoğaltılması

Candan

Doğa Sevdalısı
Tam Üye
Kayıt tarihi
16 Mayıs 2021
Mesaj
176

Kalanşo ÇiçeğiKalanşo Çiçeğinin Genel Özellikleri:


Crassulaceae familyasından etli yapraklı bitki türü. Kalanchoe ve Bryophyllum olarak iki seksiyonda toplanırlar. Afrika ve Asya'nın tropik bölgelerinde yer almaktadır. Çoğu türleri de Madagaskar'da bulunmaktadır. Katmerli çiçek açanlarına Calandiva denir.Kalanşo İsmi Nereden Gelir?


Kalanchoe kelimesi Çinceden gelir. Kalanchoe’nin Çin’de bazı türlerinin bulunduğundan ve süs bitkisi olarak ilk önce Çin’de kullanıldığından dolayı onların verdiği ad bilimsel ad olarak tercih edilmiştir. Kalanchoe’nun kelime anlamı “düşüp yeşerendir”. Kalanchoe çiçeğinden düşen, kırılan dalları ve yaprakları düştüğü toprakta köklenerek, filizlenip büyür.

Kalanşo'ların kırmızı, açık pembe, koyu pembe, sarı, turuncu, beyaz çiçekleri vardır. Aydınlık, havadar, hafif güneşli yerlerde bulundurulmalı ve sürekli yakıcı güneş ışığından korunmalıdır. Bünyesinde su tutabilmesi güçlü olup geceleri havadar ortam ister.Kalanşo Çiçeğinin Yetiştirilmesi, Bakımı:

 • Günde en az iki saat direkt güneşte yapraklarının ısınacağı ve gündüz boyu kuvvetli aydınlık olabilen yerde tutulmalıdır. Yaz ortasında yakıcı güneşten korunmalıdır.
 • Doğrudan güneş ışığı istemeyen bu çiçek dolaylı ışıklardan da yararlanabilir.
 • Çok fazla soğuk ve yakıcı sıcak havada bırakmak, çiçeğin yapraklarına ve köklerine zararlıdır.
 • Hava akımlarından kolay etkilenen Kalanşo çiçeği, bu etkiden korunmalıdır.
 • Yılda en az bir kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır. Orkide besini ve Afrika menekşesi besini uygundur.
 • Saksı değişimi genellikle sıcak ayların başlangıcı olan Nisan - Mayıs aylarında yapılmalıdır.
 • Kalanşo bulunduğu yerde başka cisimlerle temasta bulundurulmamalıdır.
 • Kalanşo çiçeğini yetiştirmede en önemli kural, kış aylarında oda sıcaklığının 12 °C nin altında olmaması gerektiğidir.
 • Kalanşo çiçeği genellikle yaz aylarının başlangıcında çiçek açar ve çiçeklerini kış aylarına doğru dökerek bir dinlenme sürecine girer.
 • Toplu formda çiçek elde etmek için, saksı değiştirdikten sonra kuvvetlice budama yapılmalıdır.
 • Poşetlerde satılan “humus katkılı” hazır toprağa dikilmelidir. Toprak mutlaka humus katkılı olmalıdır. Köklerinin çürümemesi için kuvars kumu ve küçük taneli ponza taşı karıştırmak gerekir. Humuslu, havadar, süzek toprakta Kalanşo çok gürbüz gelişir.
 • Büyümesi İlkbahar mevsiminden Yaz mevsiminin başına kadar hızlı olur. Sıcak yaz aylarında gelişim yavaşlar, sıcakların şiddetine göre durabilir. Yaz sıcakları sona erdiğinde tekrar gelişmeye başlar. Sonbahar serinlerinin artmasıyla birlikte gelişim daha da hızlanır ve tomurcuklanır.


Kalanşo Çiçeğini Sulama Yöntemi:

 • Su gereksinimi az olan bir bitkidir
 • Kış aylarında aşırı soğuktan korunarak çok az sulanmalıdır.
 • Yaz aylarında çiçeğin suya olan ihtiyacı artacağından verilen suyun arttırılması gerekmektedir.
 • Su toprağın her tarafına ulaştırılmalıdır.
 • Sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda olmalıdır.
 • Kalanşo çiçeğine kış aylarında musluktan alınan soğuk çeşme suyu verilmemelidir. Verilen su oda sıcaklığında olmalıdır.
 • Toprağın alkalinliliğinin artmaması için pH 7 özel içme suyuyla ya da iki gün dinlendirilip tortusu dibe çökmüş musluk suyunun üst kısmından alıp sulanmalıdır. Sulama yazın sıcak günlerde toprak üst yüzeyi hafifçe kuruduğunda, diğer zamanlarda toprak üst yüzeyi iyice kuruduğu zaman yapılmalıdır.


Kalanşo Çiçeğinin Çoğaltılması:

 • Kalanşo çiçeğinin gelişimi pek hızlı olmaz. Boyu çok fazla uzamaz.
 • Çoğaltılması sırasında köklerinden ayrılan Kalanşo, başka bir saksının içine dikilerek çoğaltılır. Bu yönteme kökten ayırma yöntemi denilmektedir. Kökten ayrılan ikinci çiçek en kısa zamanda büyüyerek çiçek açar ve diğer bitkide tekrar kök vermeye başlar. Köklenecek parça direkt güneşten biraz ısınacağı ve çok havadar yerde tutulmalıdır.
 • Yılın her zamanında Kalonşo'nun herhangi dalını kırıp direkt toprağa dikilmesi halinde kesin tutar. Yaprağından da çoğultmak mümkündür. Yaprak saplı olarak koparılır, suda bekletilerek köklendirilir. Suda bekletilmeden de direkt toprağa dikilebilinir. İlk üç ay bitki besini verilmemelidir.
 • Çoğaltılması için en uygun zaman Nisan ayından Haziran ayı başlarına kadardır.Kalanşo Çiçeğini Budama ve Budama Zamanı:


Çiçekleri geçtiği zaman ya da Nisan ayı sonu ile Haziran ayı başı arasında budanabilir. Yine de gür gelişim olursa, istenilmesi halinde Ağustos ayında tekrar budana bilinir. Kesilen dallar ayrı saksılara dikilerek köklendirilir. Kesip dikilen her dal Sonbahar mevsiminde kesinlikle tomurcuklanacaktır. Budama istediğiniz şekilde rahatça yapabilirsiniz. Sadece yapraksız bırakmamak gerekir.
 

Candan

Doğa Sevdalısı
Tam Üye
Kayıt tarihi
16 Mayıs 2021
Mesaj
176

Kalanşo Çiçeği'nin Zararlıları, Hastalıkları, Sorunları
Kalanşo Çiçeklerinde Kök Çürümeleri:

Kalanşolarda kök ve dip kısım çürümeleri çok rastlanılan bir problemdir. Toprağı kuru olmadığı halde yapraklarda pörsüme, yumuşama olmuşsa bilin ki kökler çürümüştür. Gereksiz yere sulama yüzünden ve kumsuz toprak yüzünden olur. Çürümenin erişmediği sağlam yerinden kesip yeniden dikerseniz hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam eder. Bu kesindir. Hatta henüz çiçek açarken olsa ve kesip yeniden dikseniz hiçbir şey olmamış gibi bir iki hafta içinde toparlanır ve hayatına devam eder. Kısa sürede yeni kökler çıkarır. Kök çürümesinin bir başka sebebi topraktan hiç besin alamamasıdır. Bünye kendiliğinden köklerle ilişiği kesiyor. Amacı kopup sürüklenmek ve başka yerde köklenmektir.Kalanşo Çiçeklerinde Bitlenme:

En çok kalandivalar (katmerli çiçek açan kalanchoeler) bitlere maruz kalır. Yapraklarda yapış yağış olma hali kesinlikle bitler yüzündendir.Kalanşo Çiçeklerinin Yapraklarında Mantar Hastalıkları:

Çoğunlukla bitlerin eseridir. Bazı bitler fark edilmiyor ve sebebin bitlerden kaynaklandığı anlaşılmayabilir. Güneşsiz ve esintisiz ortamlarda da yapraklarda mantar hastalıkları görülür. Bazen kararma çürüme, bazen küf gibi, tozlanma gibi oluşumlarla yaprakların bozulması şeklinde olur. Çaresi yaprakların günde en az iki saat direkt güneşte ısınması ve ortamın çok havadar, esintili olabilmesidir. Yapraklarda en hafif bir küf, toz görüldüğünde, ıslak besle silip temizlenmelidir, aksi takdirde hastalık artar.Kalanşo'nun Çiçek Açmaması Sorunu:

Akşamları ışık yanan bir yerde bulunuyorsa asla tomurcuklanmaz. Çünkü gündüz süresinin azalması çiçek açtırır. Eğer akşam ışığı yüzünden bunu anlayamazsa tomurcuklanması mümkün değildir.
Kalanşo Çiçeklerinde Dal Kırılmaları:

Sık görülen problemler arasında. Kalanşo çiçeğinin dalları çok gevrektir. Herhangi bir etki kolayca kırılmasına neden olabilir. Kırılan dalı bir yere dikerseniz kesinlikle tutacaktır.Kalanşo Çiçeklerinde Yaprak Sararması, Gelişememe Sorunları:

Topraktan besin alamaması ya da gece havasız ve sıcak yerde kalmasından dolayıdır. Geceleri sıcak-havasız odalarda fazla bulundurmamalıdır. Kalanşo çok az da olsa asitli toprak sever. Toprağına ve sulamaya dikkat edilmelidir. Alkalinlilik yüksek olursa besin verseniz bile iyi gelişemez, cılız kalır. Yapraklar kısa ömürlü olur.Güneş Yetersizliği:

İncecik, uzun, fazlaca esnek, sarkıcı dallar problemi Kalanşo çiçeğinin güneşsiz kalmasından dolayıdır...
 
Top