Kaktüs

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
140
Kaktüs

Kaktüsgiller (Cactaceae), gövdeleri etli ve yaprakları diken şeklini almış bir çiçekli bitkiler familyası.

Kaktüs, cins adı olmamasına rağmen, kaktüsgiller familyasını oluşturan gövdeleri etli, yassılaşmış ve sulu olan, yaprakları diken şeklini almış bütün çiçekli bitkilere verilen ortak addır.

Genellikle çöllerde ve tropiklerde
yaygınlardır. Sukkulent gövdeleri aynı zamanda özümleme görevini de yapar.

Çölde yetişen Saguaro, en büyük kaktüslerden biridir. Yetişkinleri genellikle 12 metre boya ulaşır, nadiren de 15 metreyi aşanları bulunur.

KAK1.jpg
Kaktüs 🏜
Kaktüsler çok yağış ve su istemeyen bitkilerdir. Genellikle çöllerde ve sıcak iklimlerde yetişirler. Kökleri çok uzun ve kalındır. Bu özellikleri ve yapraklarının diken şeklinde olması, onları diğer bitkilerden ayırır. Kaktüslerin eni ve boyu iyi beslendiği takdirde oldukça uzun ve kalındır. Bazı kaktüslerin dikenleri zehirli olabileceği gibi, her şekilde deriye battığında ince dikenleri yüzünden çok can acıtırlar ve çıkarılmaları zordur.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:

Yakida

From bay
Yönetici
Kayıt tarihi
23 Mart 2021
Mesaj
560
Bizim iş yerinde o zamanlar tüplü monitörler vardı masama kaktüs almıştım radyasyonu önlüyor diye, izne çıktığım dönemde bizim stajyer çocuk çok sulamış bir geldim ki izinden kaktüs yok çürümüş, nasıl sinirlenmiştim ama çocuk üzülmesin diye belli etmemiştim.
 
Top