Kadına Şiddet Nasıl Önlenir?

Yeni Üye (2)

Azimli üye
Tam Üye
Kadına şiddet ülkemizin en büyük sorunlarından biri. Her gün en az 1 kadın, erkeklerin işlediği cinayetlere kurban gidiyor. Kadına şiddeti önlemek için birçok şey söylense de, başta İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmamız olmak üzere bu şiddete yol açan birçok etken de var.

Kadına şiddet nasıl önlenebilir? Sizce cezalar yeterli mi? Emniyet Genel Müdürlüğü'nün başlattığı ve bence çok iyi bir uygulama olan KADES uzun vadede kadın cinayetleri için çözüm olur mu? Kadın cinayetleri ülke sıralaması son zamanlarda neden bu kadar yükseldi?

Hannibal

Dünyadan
Deneyimli Üye
Kadına şiddet, toplum biliciyle önlenir, o da şuan bizim toplumumuzda maalesef yok.Dini anlamda da sorun olan bir konudur bu.Meallerde kadının " dövülebileceği " yazarken ve buna inanan toplum çoğunluğu varken, hangi yasayla engellenecek bu?

Kadını seks aracı, köle, erkeğin yardımcısı, evinin kadını...vb. gören zihniyetten ne beklenebilir ki?

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
İstanbul Sözleşmesi bile vızgelir bunlara. Kravat takmayla başlayan bir de Instagram da Hikâye yükleyip atıp tutan tırışka kabadayılara adam diyenler, hatta 12 Nisan ı dünya tecavüz günü ilan eden abaza düdükler varken bu iş çok zor.

Unicorn

Üye
Tam Üye
Ne gariptir ki Canan Kaftancıoğlu, erkeklerle ön safta cenaze namazı kıldığı için dini değerlerimiz yıpranıyor diye ortalığı ayağa kaldıranlar ülkenin bütün değerlerini yerle yeksan etmiş olanlar aynı zamanda.
Kim ne derse desin ataerkil bir din anlayışı hakim bu ülkede kadına şiddetin temelinde bu yatıyor, bu anlayış değişmedikçe ne kadına ne çoluk çocuğa şiddet önlenemez bu ülkede,

Hannibal

Dünyadan
Deneyimli Üye
Bu kadınlarda fazla oluyor ha...Tanrı bile önce Adem'i yaratmış, bakmış Adem'in canı sıkılıyor, onun kaburga kemiğinden Havva'yı yaratmış, ne konuşup duruyorlar.

Gri

Lahmacun
Kurucu
Hep eğitim deriz, doğrudur; eğitim çok önemlidir ama eğitim ile 1 - 2 kuşak yetiştirinceye kadar cezadan başka şansımızın olmadığını düşünüyorum. Kadın cinayetleri namus, kıskançlık vb. gibi gerekçelerle yüceltilmeyip mahkemede takım elbise giyene iyi hal indirimi verilmeyip cezalar ağırlaştırıldığında tamamen dur denemese de, cinayetlerin hızı azaltılabilir.

Katiller "ne yapsam yanıma kalır" düşüncesine sahip olduğu sürece, maalesef kadın cinayetleri bitmez.

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
Üstelik şu an ki yönetim sanki şiddeti destekler nitelikte. Bir madalya vermediler ama neredeyse verecekler. 12 Nisan ı rahatça Tecavüz günü ilan edip , kadınları feci dövüp, çekilen şiddet videolarında bile çek çek nasılsa bir kaç ay yatıp çıkarım diyebiliyorlar.
Ama gel görelim şiddet görmüş gözü mosmor her yeri çürük içinde olan bir kadını, doktor raporuna rağmen kocasını öldürdü diye müebbet hapis cezası verilen adalete ben ne derim bilmem. Lanet olsun sizin Zihniyetinize !