• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

İşitme Engelliler için Yeni Bir Akıllı Saat Uygulaması

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
881
2.297
Bursa
110320_MT_smartwatch_feat-1028x579.jpg

Yeni bir akıllı saat uygulaması, işitme engelli veya yakınlardaki mikrodalga bip sesleri veya araba kornaları gibi sesleri duymakta zorlanan kullanıcıları uyarıyor
.Uygulama, kuş cıvıltılarından yangın alarmlarına kadar, seslerin türünü ve hacmini görüntüleyebiliyor.

SoundWatch adlı sistemi sunan Dhruv Jain, "[Uygulama için] ana motivasyon kendi deneyimlerimden ve meslektaşlarımla benim birkaç yıldır sağır ve işitme güçlüğü çeken insanlarla yaptığımız konuşmalardan geldi" diyor. 28 Ekim'de sanal VARLIK konferansı.

İşitme güçlüğü çeken Jain, bir duman alarmıyla uyumamak için evde SoundWatch kullanıyor. “Doğa yürüyüşünde bana kuşların cıvıldadığını ya da yakınlarda bir şelale olabileceğini söyleyecek” diyor. "Bu sesler beni daha mevcut ve dünyaya bağlı hissettiriyor."

Akıllı telefonlar için ses farkındalığı uygulamaları mevcuttur. Ancak Jain, sesli bildirimlerin cebinden ziyade bileğinde olmasını tercih ediyor ve sağır veya işitme güçlüğü çeken insanlarla yapılan anketler onun yalnız olmadığını gösteriyor.

SoundWatch uygulaması, bir Android akıllı saat ve telefonu eşleştirir. Saat, ortam seslerini kaydeder ve bu verileri işlenmek üzere telefona gönderir. Telefon bir ilgi sesi algıladığında, akıllı saat titrer ve bir bildirim görüntüler.

Seattle'daki Washington Üniversitesi'nde bir bilgisayar bilimcisi olan Jain ve meslektaşları, uygulamayı 20 sesi tanımlayacak şekilde tasarladı. Deneylerde, SoundWatch bu 20 sesi zamanın yüzde 81,2'sinde doğru bir şekilde tanımladı. Yalnızca acil sesleri (yangın alarmı, kapı çalma veya çalar saat) dinlemeye ayarlandığında, uygulama yüzde 97,6 doğruydu. SoundWatch'i bir üniversite kampüsünde kullanan sekiz sağır ve işitme güçlüğü çeken kişi, uygulamaya genel olarak olumlu eleştiriler verdi, ancak uygulamanın gürültülü dış mekan ortamlarında bazı sesleri yanlış sınıflandırdığını kaydetti.

Jain ve meslektaşları şimdi, kullanıcıların sadece birkaç kayıt kullanarak kendi ev alarmları gibi yeni sesleri tanımak için eğitebilecekleri bir SoundWatch sürümü üzerinde çalışıyor.