IBAN Numarası Vermek Tehlikeli Mi?

uykumvar

Azimli üye
Tam Üye
Kayıt tarihi
24 Mart 2021
Mesaj
231
IBAN numarası vermek tehlikeli mi diye düşünüyorsanız, cevabını hemen verelim, hayır değil. IBAN numaranızı, başka birinden ödeme almak için paylaşmanız durumunda, o kişi veya IBAN numaranıza ulaşabilecek başka kişiler, hesabınıza erişim sağlayamaz.

Bu durumu, evinizin adresini bilen kişilerin, anahtar olmadan evinize girememesine benzetebiliriz. Anahtar, sizin bankacılık bilgilerinizdir ve bunlar şubeye gidiyorsanız kimliğiniz ve kendiniz, internet bankacılığını kullanıyorsanız şifreniz ve bankaya kayıtlı telefon cihazınızdır. Bunlara sahip olmayan biri, sizin hesabınıza ulaşamaz.

iban-numarasi-vermek-tehlikeli-mi.jpg

Bu nedenle, para almak için IBAN numarası vermek tehlikeli değildir. Ödemelerinizi, IBAN numaranızı paylaşarak gönül rahatlığı ile müşterilerinize veya alacaklılarınızdan tahsil edebilirsiniz.

Ancak bankacılık ve finans konularında unutulmaması gereken en önemli nokta, güvenliğinizin kendi sorumluluğunuzda olduğudur. Örneğin, IBAN numaranızı, iş yapmadığınız üçüncü kişilere vermemek, kimlik bilgilerinizi paylaşmamak ve internet bankacılığı şifrenizi kimsenin bilmediği ve başka yerlerde kullanmadığınız bir şifre şeklinde belirlemek çok önemlidir. Buna ek olarak, internet bankacılığı şifrenizi, başka kişilerin kolaylıkla erişebileceği noktalara yazmamanızı da tavsiye ediyoruz.

Unutmayın, güvenliğiniz konusunda yapacağınız ihmaller, bankalar veya üçüncü kişiler zararınızı karşılamayacaktır.
 
Top