• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

Homo Rhodesiensis

Candan

Doğa Sevdalısı
Tam Üye
16 Mayıs 2021
420
1.153
Tabiatın Ortası
Homo rhodesiensis

Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Primates
Alt takım: Haplorhini
İnfra takım: Simiiformes
Familya: Hominidae
Alt familya: Homininae
Oymak: Hominini
Cins: Homo
Tür: †H. rhodesiensis​


Homo rhodesiensis (Rhodesyalı adam), Woodward (1921), tarafından Zambiya, Broken Hill'deki bir mağarada bulunan Orta Taş Devri fosili Kabwe 1'i sınıflandırmak için önerilen bir tür adıdır. Bulunan kafatası 324.000 ila 274.000 yıl arasına tarihlenmiştir.


330px-Rhodesian_Man.jpg

1921'de bulunmuş kafatası

Fosilleri Güney Afrika'da (Hopefield ve Saldanha), Doğu Afrika'da (Bodo, Ndutu, Eyasi, Ileret) ve Kuzey Afrika'da (Salé, Rabat, Dar-es-Soltane, Djbel Irhoud, Sidi Aberrahaman, Tighenif) bulunmuştur.

330px-Rhodesian_Men.jpg

Rhodesian Men.​

İsmi Rhodesialı Adam (Rhodesian Man)'dan gelen bu türün bireyleri Zambiya'da yaşamıştır ve beyin hacimleri yaklaşık 1280 cm³'tür.330px-Broken_Hill_Skull_%28Replica01%29.jpg

Kabwe cranium kafatasının bir kopyası​

Modern insan ile akrabalığı


Homo rhodesiensis şu anda çoğunlukla Homo heidelbergensis'in veya muhtemelen Homo heidelbergensis sensu lato'nun bir Afrika alt türü olarak kabul edilmektedir ve Orta Pleistosen'de (yaklaşık 0,8-0,12 mya) yaşamış bir polimorfik tür olarak Afrika ve Avrasya'ya yayılmıştır.

White vd., 2013'te Rodesia Adamını'nın Homo sapiens idaltu'nun (Herto Adamı) atası olduğunu önermişlerdi. Bunun gibi Homo sapiens'in Homo rhodesiensis'ten evrimleştiği sıklıkla önerilmiştir, ancak 400 ila 260 bin yıl öncesi arasında bir fosil boşluğu olması nedeniyle kesin kabul edilmez.
Kaynak
 
Top