Gençlerin Yeni Gözdesi İşletme Mühendisliği

uykumvar

Azimli üye
Tam Üye
Günümüz meslek tercihleri arasında ön sıralarda yerini alan işletme mühendisliği sunduğu geniş imkanlar ile gençlerin yeni gözdesi olmaya aday.

İşletme Mühendisliği nedir?​

İşletmelerin tasarımı ve geliştirilmesine odaklı bir mühendislik dalı olan işletme mühendisliği bölümü yöneticilik ve mühendislik becerisini ortaya çıkarmayı hedefleyen bir meslek dalıdır. Daha geniş tanımı ile işletme mühendisi, işletmelerde insan kaynakları, satış, bilişim, tedarik, servis, sevkiyat, pazarlama ve benzeri alanlarda yer alan sistemin verimli bir şekilde yürütülmesinden ve yeni sistem tasarımlarıyla entegre olmasından sorumlu olan kişilere denmektedir.

İşletme ve endüstri arasında olan rekabet mühendislik bölümlerinde de bulunmaktadır. Uluslararası düzeyde dikkat çeken işletme mühendisliği yurdumuzda da lisans eğitimi alanında rağbet görmektedir.

İşletme Mühendisliği gelecek vaat eden iş olanakları, yurt dışı imkânı, uzmanlık ve zorlukları ile dikkat çekmektedir. Üniversite hazırlık aşamasında olan çok sayıda gencin hedefi olan işletme mühendisliği, günümüzde büyük ilgi görmektedir. Ülkede sanayileşmenin artmasıyla sanayi kuruluşlarında işletme mühendisi ihtiyacı da artmaktadır.

İşletme mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler imalat sanayinden banka sektörüne, sigortacılık hizmetlerine kadar uzanan alanlarda iş bulabilirler. İşletme mühendisliği bölümü, öğrencilerinin araştırmacı, sorgulayıcı, yaratıcı, sosyal yükümlülük sahibi mühendisler olmalarını hedefler. Mezun olan kişiler büyük fabrikalar ve şirketlerin finansman, üretim, pazarlama, planlama ve koordinasyon departmanlarında yöneticilik yapacak formasyona sahip olurlar.

İşletme Mühendisi Ne İş Yapar?​

İşletme mühendisleri yönetim kadroları ve teknik kadrolar için koordinasyon sağlamakla görevlidir. Şirket ya da işletmede strateji ve hedefler kapsamında sürecin verimli bir şekilde çalışmasını sağlamakla yükümlü olan işletme mühendisleri, işletmede bulunan tüm alanlar için ihtiyaç duyulan sistem tasarımlarını yapar. İşletmede mevcut olan sistemlerin doğru işlemesi için gerekli önlemleri alarak ihtiyaç duyulan iyileştirmeyi yapan işletme mühendislerinin diğer görevleri şunlardır:

Üretim için plan yapmak, kalite kontrol aşamasında destek vermek, arıza nedeniyle oluşan hataları tespit ederek gereken düzeltmeyi yapmak, işletme aşamalarında veri toplayarak analiz etmek, mali disiplin oluşturmak için tedbir almak, pazarlama sürecine destek olmak.

İşletme mühendisliği bölümü mezunları, pazarlama, insan kaynakları, bilişim, e-ticaret, üretim gibi farklı alanlarda uzmanlaşabilirler. İşletme mühendisliği yurt dışı kabulü olan geçerli bir meslektir. Yurt dışında bilinen bir meslek olan işletme mühendisliğinin iş imkanları oldukça fazladır. Yurt içinde ise banka, çiftlik, sigorta şirketleri, fabrika, maden, sanayi dalları gibi çok sayıda çalışacakları departman bulunmaktadır.

İşletme mühendisliği, hizmet ve üretim işletmeleri ile çeşitli organizasyonlardaki insan faktörüyle, başlıca fonksiyonlarının mühendislik ilgilerini anlamayı, işletmelerin farklı yapısını kavrayarak bunları entegre edebilmeyi kapsar. Bu anlamda liderlik fonksiyonları, planlama, kontrol etme ve organize etmeyi içerir. Aynı zamanda işletmeci, iktisatçı, denetleyici, endüstri mühendisi veya çalışma ekonomistti olanlar da işletme mühendisi olarak çalışabilir.

İşletme Mühendislerinin Çalışma Alanları Nelerdir?​

İşletme mühendisi çalışma alanları oldukça geniştir. İşletme mühendisliği çalışma alanları şöyledir: Banka, sigorta şirketleri, çiftlik, fabrika, madende çalışabilirler. Büyük fabrikalar, atölye ve işletmelerde; işletme mühendisi veya yönetici olarak görev yapabilirler. Üretim faaliyetlerini pazarlama, finanse etme, planlama ve kalite kontrol yapabilirler. Sanayinin gün geçtikçe ilerlediği göz önüne alındığında işletme mühendisleri büyük işletmelerin doğru çalışması açısından çok önemlidir. Bu nedenle endüstri olan her alanda çalışabilirler.

İşletme Mühendisi Olmak İçin Gerekenler​

İşletme mühendisliğini meslek olarak seçmek isteyenler işletme fakültesinde bulunan işletme mühendisliği bölümlerinden mezun olmalıdır. 4 yıllık lisans eğitimi ile mühendislik dalında bulunan dersler ile işletme dalında bulunan dersler alınır. Mezun olan ve işletme mühendisliği diplomasını alanlar bu alanda çalışmaya başlayabilir. Ancak halen işletme mühendisliği öğrencisi olanlar özel sektörde, işletme alanında veya devlet kuruluşlarında staj yapmak zorundadır.

Matematik, fizik, kimya dersleriyle birlikte iktisat, cebir, istatistik derslerini de içine alan işletme mühendisliği eğitimi kapsamında şu derslerde bulunmaktadır: Pazarlama, üretim planlama ve kontrol, yönetim ve organizasyon, insan kaynakları yönetimi, maliyet muhasebesi, bütünleşik sistem tasarımı.

Bunların dışında işletme mühendisleri bazı özelliklere de sahip olmalıdır. Bu özellikler şöyledir: Öngörülü ve sezgi yeteneğine sahip olmalı, sayısal düşünce özelliği bulunmalıdır. Düşüncelerini doğru yansıtmalı ve karşısındakini ikna edebilmelidir. Doğru kararlar alarak plan yapabilmelidir. Sabırlı, hoşgörülü, anlayışlı olmalıdır. Zaman yönetiminde başarılı olmalıdır. Grup içi çalışarak uyum sağlamalıdır. Tüm bu vasıflara sahip olan kişiler işletme mühendisi olarak başarı göstererek daha çok kazanacaktır.

İşletme Mühendisliği Olan Üniversiteler​

İşletme Mühendisliği 2 devlet ve 2 vakıf üniversitelerinde bulunmaktadır. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde de İşletme Mühendisliği bölümü mevcuttur. Bünyesinde İşletme Mühendisliği Fakültesi bölümü bulunan üniversiteler sırasıyla şöyledir: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (Devlet Üniversitesi), İstanbul Teknik Üniversitesi (Devlet Üniversitesi), Beykoz Üniversitesi (Vakıf üniversitesi), Bahçeşehir Üniversitesi (Vakıf Üniversitesi)

İşletme Mühendisliği Bölümü Mezunları Kazançları​

İşletme mühendisliğinden mezun olan kişinin maaşı çalıştığı fabrika, sanayi veya işletmeye ve tecrübesine göre değişir.
İşletme mühendislerinin maaşı devlet ve özel sektör ayrımıyla farklıdır.