• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

Gaura Bitkisi Nedir?

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
297
808
31
Gaura çiçeği çok sevilen ve özellikle bahçe süs bitkileri olarak kullanılan çiçeklerden birisidir. Gaura çalısı şaşırtıcı özelliklerinden birisi ise ilkbaharda başlayan çiçek açma durumunun kışın başına kadar devam etmesi ve hava şartları karşısında da oldukça dayanıklı olmasıdır.

Şiddetli geçen sıcaklıklarda, aşırı güneşe maruz kalma ve bundan dolayı susuzluk durumu çekmesine karşın dayanıklıdır. Bu yüzden kolay solmayan ve uzun süre canlılığını korumasında dolayı en çok tercih edilen çiçekler arasında yer alır.

gaura-calisi-bakimi.jpg

Gaura Çiçeği Nedir? Özellikleri Nelerdir?​

Gaura çalısı halk arasında gaura olarak adlandırılmış ve Akdeniz iklimine uygun yetişen bitkilerden biridir. Akdeniz iklimi şartları gereği şiddetli sıcaklıklarda ve yaz aylarında kuraklıklara karşı yetişmesinde sıkıntı olmaz. Kış aylarında dayanıklılık göstermesi oldukça şaşırtıcı olup – 20 dereceye kadar zarar görmez. Sadece şiddetli soğuk havaya karşı dayanıklılık göstermeyen gaura çiçekleri yaz aylarında şiddetli sıcaklıklarda da ferahlatıcı etkisini sürdürür.

Bahçelere dikilmesi durumunda aralarında yaklaşık olarak 60 cm mesafe bulunmalıdır. Ev içerisinde yetiştirilmesinde balkon ve teras alanlarında da saksı içerisinde yetiştirilebilir. Sıcaklarda ve aşırı güneş alan yerlerde susuzluğun çok yaşanması halinde gaura çiçekleri bu durumdan etkilenmez. Bu yüzden bahçelerse çiçeklendirme yapıldığı zaman sulamaların ihmal edileceği bölgelere veya aşırı güneş alan alanlara gaura çiçeklerinin dikilmesi uygundur. Çiçeklenme zamanında bitkinin güneşe çok ihtiyacı yoktur. Çiçeklenme safhasında güneş alma şartı aranmaz.

Gaura Çiçeklerinde Renk ve Boy Durumu Nasıldır?

Gaura çiçeği
bu kadar dayanıklılığının yanı sıra bünyesindeki çeşitli renkleriyle de kendine hayran bırakmayı başarıyor. Gaura çiçeklerinde renkler genellikle pembe tonlarda olup pembe ve beyaz aralığında birçok renk tonunu görmeniz mümkündür.

Pembe renklerde olan çeşitlerde yeni filizlerin renklerinin kızıl renkte olması gözden kaçmaz. Boylarına bakıldığında ise 40 cm ile başlayan ve yaklaşık olarak 1,5 metreye kadar ulaştığı görülür. Çok nadir de olsa boyu 2 metreye ulaşan gaura çiçeklerine denk gelinebilir. Gaura çiçeklerinin yetiştiriciliğinde ideal olan boyların kısa olması tercih edilir.

gaura-cicegi-nedir.jpg

Gaura Yetiştiriciliği​

Gaura çalısı yetiştiriciliği ekim işlemi gerçekleştirildikten sonra bakımı zor olmayan bir çiçek türüdür. Sadece İlkbahar aylarında gerekli olan bakım gösterilmelidir. Özellikle ilkbahar aylarının başında yapılan bakım önemlidir. Kış sonuna gelindiğinde ise gaura çiçeğinin tüm dallarında kısaltma yapmayı unutmayınız. Toprakta kuruluk görüldükçe bol sulama yaparak bu kuruluğu gidermeye özen gösteriniz. Bu sayede hızlı uzayacak olan dallar aynı zamanda da güçlü bir şekilde uzayacaktır.

Uzayan dallar 25 cm olunca kalınlıklarıyla göze çarpacak boyuta gelir. Kalınlaşan ve uzayan bu dalları yarıdan yarıya kısaltmak gerekir. Bu sayede dipten dallanma durumu gerçekleşir. Dipten dallanma ve istenilen boyutta gürleşen gaura çiçeklerini artık sulamayı bırakabilirsiniz. Belli başlı bakımları zamanında yapıldıktan sonra bakımı oldukça basittir. Gaura bitkisi bakımı aşamalarının tamamlanmasından sonra sadece toprakta kuruma meydana geldikçe sulama yapılması yeterlidir.

Gaura Budama Zamanı​

Gaura çiçeği bakımında ilk başlarda yapılan bakımdan sonra kış aylarına gelinene kadar zahmetsiz geçen süre kış aylarında budama işlemi gerektirir. Bütün gaura çiçeklerinin dallarına yapılan budama işleminde tüm dallar 15 cm ve altı şekilde kalmak üzere budanmalıdır. Yeni çiçekler ve daha canlı çiçeklerin gelmesi için budama işlemini doğru yapmak son derece önemli bir husustur.

Gaura Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?​

Gaura çiçeği çoğaltılmasında en kolay yol olan kış aylarının sonunda tepe çeliği ile çoğaltılma hususudur. Tepe çeliklerinin alınması ise iki farklı zamanlarda gerçekleştirilmelidir. Kış sonu olmak üzere bir de bahar ayının başlarında ilk gelişmekte olan körpe adını verdiğimiz dalların 10 cm ila 15 cm arasında tepe çelikleri alınır. Kalıcı olarak dikilecek yerlere dikilmesi önemlidir. Sonrasında sulama işlemini gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Gaura çalısı nasıl çoğaltılır sorusunun cevabı kısaca böyleydir. Hızlı büyümesini takip edip gürleşene dek bu sulama işlemini ihmal etmemeniz oldukça önemlidir. İlk aşamada yapılan yani ilkbahar aylarında gerçekleştirilecek olan sulama yaz aylarında yapılacak olan sulamaya göre daha önemlidir. Dip kısmından dallanmaların çok olduğu durumlarda tepe başlarınsa koparma işlemi yapabilirsiniz. Bu sayede fazla dallanma gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda gaura çiçeğinin gelişimindeki hızlılığı da fark etmeniz mümkündür.
 
Top