• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

Falih Rıfkı Atay

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
falih-rifki-atay-profil-K0.jpg

Falih Rıfkı Atay 1894 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdi.​

1908 yılındaki devrimden sonra dönemin ünlü gazetesi olan Tanin’de gazeteciliğe başladı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayımlandı. Dahiliye hususi kaleminde katip olarak göreve başladı. Savaş yıllarında Suriye’de Cemal Paşanın yanında ihtiyat zabiti oldu.

Savaştan sonra ise türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaptı. I. Dünya Savaşı alanındaki yazılarını Ateş ve Güneş isimli kitabında topladı.

Arkadaşları ile birlikte çıkardığı Akşam gazetesinde Kurtuluş Savaşı ve Atatürk’ü destekleyen yazılar yazdı ve idam isteği ile Divan-ı Harbe verildi. Yargılama uzadı ve İnönü zaferinden sonra serbest bırakıldı.

Falih Rıfkı Atay gazetecilik ve yazarlığını yanı sıra 27 yıl boyunca milletvekilliği yaptı

Bedii Faik ile birlikte Dünya gazetesini kurarak burada gazetenin başyazarlığını ölünceye dek sürdürdü.

Dönemin en önemli gazetelerinde yazıları yayınlanan Falih Rıfkı Atay Türk Alfabesinin hazırlanması ve uygulanmasında görev aldı.

1950 yılında Dünya gazetesinde DP’ye karşı Atatürk Devrimlerini savundu. Yazıları dönemin ünlü dergilerinde yazıları yayınlandı.

Atatürk devrimlerinin korunması yönündeki çabaları ile güçlü bir gazeteci yazar konumuna ulaştı. Atatürk’e olan bağlılığı ile tanınan Cumhuriyet döneminin Türk edebiyatında gezi yazısı türünde en çok eser veren yazar olmuştur.

Falih Rıfkı Atay 20 Mart 1971'de hayatını kaybetti.
 

Candan

Doğa Sevdalısı
Tam Üye
Falih Rıfkı Atay'ın Edebiyattaki Yeri

İzmir'in kurtuluşundan sonra tanıştığı Mustafa Kemal’in dostluğunu kazandı, cumhuriyet döneminde Atatürk'ün başyazarlığını yaptı ve bu döneme ilişkin anılarını Atatürk’ün Bana Anlattıkları (1955), Mustafa Kemal'in Mütareke Defteri (1955), Çankaya (1961), Atatürkçülük Nedir? (1966) ve Atatürk Ne İdi? (1968) adlı kitaplarda topladı. Atatürk’ün çok yakınında bulunması ve önemli olaylara tanıklık etmesi yapıtlarına ayrı bir önem kazandırdı.

Falih Rıfkı Atay, gezi yazılarını ve anılarını topladığı kitaplarıyla cumhuriyet döneminde bu türlerin ilk özgün örneklerini verdi. Özellikle gezdiği ülkelerde yaptığı geziler ve bu gezileri kitaplaştırması dikkat çekti. Atay, 1967'de yazdığı "Şu Geçmiş" başlıklı yazısında, eserlerindeki gezi yazılarının fazla oluşunu şöyle açıkladı:

"Çocukluğumun en tatlı hatırası rıhtımda uzun sefer gemilerinin düdük sesi idi. Hamit despotluğunda Türklere seyahat yasaktı. Çocukluk özlemi içimde kalmış olacak ki otuzdan fazla kitabımın büyük çoğunluğu yolculuk yazılarıdır."

Atay; sağlam, çekici anlatımı ve duru Türkçesiyle basının en usta kalemlerinden biriydi. Türkçeyi süssüz, sanatsız ama etkin kullanmayı amaçladı. Siyasi konuları işleyen fıkra ve başyazılarıyla tanınan Atay; gezi, anı, makale ve sohbet türlerinde birçok kitap yayımlamıştı.

Eserlerine müdahale


Falih Rıfkı Atay'ın kitaplarını basan Pozitif Yayınlarının, Atay'ın bazı sözlerini "sadeleştirme" amacıyla değiştirmesi, bazı sözlerinin ise kitaplardan çıkarılması Murat Bardakçı gibi yazarlar ve okurlar tarafından eleştirildi.

Eserleri


Anı


Ateş ve Güneş (Suriye ve Filistin savaş anıları, 1918)
Zeytindağı (1932)
Mustafa Kemal'in Mütareke Defteri (1955)
Mustafa Kemal'in Ağzından Vahdettin (1955)
Çankaya (1961)
Batış Yılları (1963)
Kurtuluş (1966)
Atatürk Ne İdi? (1968)
Bayrak (1970)

Gezi Yazısı


Faşist Roma, Kemalist Tiran, Kaybolmuş Makedonya (1931)
Denizaşırı (1931)
Yeni Rusya (1931)
Moskova-Roma (1932)
Bizim Akdeniz (1934)
Taymis Kıyıları (1934)
Tuna Kıyıları (1938)
Hind (1944)
Yolcu Defteri (1946)
Gezerek Gördüklerim (1970)

Fıkra


Eski Saat (1933)
Niçin Kurtulmamak? (1953)
Çile (1955)
İnanç (1965)
Pazar Konuşmaları (1966)

İnceleme


Baş Veren İnkılâpçı (Ali Suavi üzerine, 1954)
Atatürkçülük Nedir? (1966)
Londra Konferansı Mektupları (1933)
Türk Kanadı (1941)
Kanat Vuruşu (1945)

Monografi


Babanız Atatürk (Çocuklar için, 1955)
Kaynak
 
Top