• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

En Son Covid Varyantı: Lambda

Yakida

From bay
Yönetici
Lambda.jpg


Lambda 29 ülkede rapor edildi ve endişeye neden oluyor, Şimdiye Kadar Bildiklerimiz:

Amerikalılar tehditkar Delta varyantıyla karşı karşıya kalırken, başka bir COVID-19 mutasyonu dünya çapında endişe uyandırıyor. Lambda varyantı veya C.37 olarak adlandırılan bu varyant, başta Güney Amerika olmak üzere birçok ülkede tanımlanmıştır.

İşte şimdiye kadar bildiklerimiz.

Yeni Lambda çeşidi nedir?

Lambda varyantı ilk olarak Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre Aralık 2020 gibi erken bir tarihte Peru'da tanımlandı ve o zamandan beri 29 ülkede bildirildi.

Peru'da, DSÖ'ye göre Nisan 2021'den bu yana sıralanan COVID-19 vakalarının %81'i Lambda ile ilişkilendirilmiştir. Şili'de, varyant, son 60 gün içinde bildirilen sıralı vakaların yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Bir İngiliz gazetesi olan Sun'a göre, Peru'da Lambda'nın yükselişine rağmen, bilim adamları varyantın daha bulaşıcı olduğunu söyleyemezler. Pan-Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO) danışmanı Jairo Méndez Rico, "Şu anda diğer varyantlardan daha agresif olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok" dedi. "Daha yüksek bir bulaşma oranına sahip olması mümkün, ancak üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerekiyor."

Public Health England (PHE), daha sonra, Independent'a göre Lambda'yı "incelenmekte olan bir varyant" olarak nitelendirdi. Bununla birlikte, bu rapora göre, PHE, "şu anda bu varyantın daha şiddetli hastalığa neden olduğuna veya uygulanan aşıları daha az etkili hale getirdiğine dair bir kanıt bulunmadığını" kaydetti.

Mevcut aşılar Lambda'ya karşı etkili midir?

Henüz çok fazla veri yok. Peru dışındaki bir araştırmanın erken sonuçları, Şili'nin Santiago kentindeki aşılanmış sağlık çalışanlarından alınan kan örneklerine dayanmaktadır. Henüz akran incelemesinden geçmemiş olan bulgular, Lambda varyantının spike proteinindeki mutasyonların daha bulaşıcı olduğunu ve CoronaVac aşısının (Çin'de geliştirilen inaktive edilmiş bir SARS-CoV-2 aşısı) ortaya çıkardığı nötralize edici antikorlardan daha iyi kaçabildiğini gösteriyor. ABD'de mevcut değil).

Amerikalılar Lambda varyantı hakkında endişelenmeli mi?

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Lambda'yı henüz bir ilgi çeşidi olarak tanımlamadı. Ancak CDC, virüslerin Mutasyon yoluyla sürekli değiştiğine ve ABD'deki SARS-CoV-2 varyantlarını rutin olarak izlediğine dikkat çekiyor.

Şu anda ABD'de dolaşan birkaç COVID-19 varyantı daha ilgili bir duruma yükseldi. Alfa (B.1.1.7) Beta (B.1.351), Delta (B.1.617.2) ve Gamma (P.1) hepsi "endişe verici varyantlar" olarak sınıflandırılır, yani artan bulaşabilirlik ve daha ciddi kanıtlar olduğu anlamına gelir.

Delta varyantı artık ABD'deki dört yeni COVID-19 vakasından birden fazlasını oluşturuyorken, Başkan Biden Salı günü bir kez daha Amerikalıları virüsün yayılmasını yavaşlatmak için aşı olmaya çağırdı. Reuters'in haberine göre Biden gazetecilere verdiği demeçte, "Milyonlarca Amerikalı hala aşısız ve korumasız. Ve bu nedenle toplulukları risk altında, arkadaşları risk altında, değer verdikleri insanlar risk altında" dedi. "Bu, Delta varyantı nedeniyle daha da büyük bir endişe."


Bu hikayedeki bilgiler, basın tarihi itibariyle doğrudur. Bununla birlikte, COVID-19'u çevreleyen durum gelişmeye devam ettikçe, yayınlanmasından bu yana bazı verilerin değişmiş olması mümkündür. Sağlık, hikayelerimizi olabildiğince güncel tutmaya çalışırken, CDC, WHO ve yerel halk sağlığı departmanlarını kaynak olarak kullanarak okuyucuları kendi toplulukları için haberler ve öneriler hakkında bilgi sahibi olmaya teşvik ediyoruz.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
Durum hala kontrol altına alınamadıysa bunda Hindistan'daki 1 milyar kadar cahil insanın aşıdan köşe bucak kaçması ve dünya ülkelerinin hükümetlerinin aşı karşıtlığı konusunda ciddi yaptırımlar uygulamaması geliyor. Çin ve Hindistan mahvetti dünyayı. Biri hastalığı yaydı, diğeri mutasyon geçirmesine neden oldu.
 

Yakida

From bay
Yönetici
Bir de bu ülkeleri teknolojide batıyı geçti diye lanse ediyorlar, yahu teknolojide değil cahillikte geçiyorlar.
 
Top