• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

En İyi Kuru Köpek Maması Nasıl Olmalıdır?

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
882
2.298
Bursa
Birçok insan için köpekler bir evcil hayvandan daha fazlasıdır - onlar ailenin bir parçasıdır. Sevgili aile üyeleri olarak, mevcut en iyi beslenmeyi hak ediyorlar. En iyi kuru köpek maması, bir köpeğin yaşına, boyutuna ve sağlık koşullarına göre ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini içerir. Köpekler etoburdur, bu nedenle herhangi bir kuru köpek mamasındaki bir numaralı bileşen doğal bir protein kaynağı olmalıdır. Ayrıca tüylerini, gözlerini ve eklemlerini sağlıklı ve mutlu tutmak için yağ ve lif karışımına ihtiyaçları vardır. Kuru köpek mamaları genellikle en ekonomik seçimdir. Ayrıca, iyi depolanırlar ve taşınması kolaydır. En iyi beslenme için dengeli formüller de dahil olmak üzere, en iyi köpek mamalarından yavru köpek tariflerine kadar, piyasadaki en iyi köpek mamalarından bazılarının bir listesini oluşturduk.

Küçük köpekler için en iyi köpek maması: Hill's Science Diet Adult Small Paws
En iyi kıdemli köpek maması: Blue Buffalo Life Protection Formula Doğal Kıdemli Kuru Köpek Maması
Hassas mide için en iyi köpek maması: Canidae PURE Tahılsız
En iyi köpek maması: Yabani Yüksek Çayır Köpeği Tarifinin Tadı
En iyi bütçeli kuru köpek maması: Wag Dry Dog/Puppy Food

En iyi kuru köpek maması için alışveriş yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Köpek mamaları eşit besleyici değerde üretilmez. Malzemelerin kalitesi, besin içeriği ve mama tanesi boyutu, köpeğiniz için hangisinin doğru olduğunu belirlemede rol oynar. Farklı büyüklükteki ırkların da farklı beslenme ihtiyaçları vardır. Köpeğinizin bireysel özelliklerine ve koşullarına göre hazırlanmış bir mama, birlikte tüm maceralarınız için enerjiye sahip olmasını sağlayacaktır.

Köpek yaşı ve yiyecek gereksinimleri

İnsanlar gibi, bir köpeğin beslenme ihtiyaçları yaşamı boyunca değişir. Köpeklerin, yavru yıllarında beyin ve görme gelişimi için omega yağ asitleri ve DHA içeren kalorisi yoğun yiyeceklere ihtiyacı vardır. Ayrıca yeterli kemik gelişimi için dengeli kalsiyum-fosfor oranına sahip gıdalara ihtiyaçları vardır. Ek olarak, köpek mamaları, tam güçte çalışmayan küçük çeneler için genellikle daha küçük veya daha yumuşak mama tanelerine sahiptir.

Cinsine bağlı olarak, köpekler yavruluktan itibaren bir ile iki yaş arasında olgunlaşır. Yetişkinlik yıllarında, köpek mamasından elde edilen ekstra kalorilere ihtiyaçları yoktur. Köpek maması yiyen yetişkin köpekler çok fazla kilo alabilir. Yetişkin köpekler için tasarlanmış yüksek kaliteli kuru köpek maması, yaşamın bu aşamasında iyi sonuç verir.

Köpekler son yıllarına yedi yaş civarında girerler, ancak bu cinse göre değişebilir. Örneğin, küçük ırklar büyük ırklardan daha uzun yaşama eğilimindeyken, büyük ırklar beş yaş civarında yaşlanma belirtileri göstermeye başlayabilir.

Yaşlı köpekler, genç yetişkin köpeklerle aynı besin maddelerine ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, yavaşlama ve daha yerleşik bir yaşam tarzı yaşama eğilimindedirler. Sonuç olarak, birçok kıdemli köpek maması daha az kaloriye sahiptir veya diyet maması olarak etiketlenebilir. Bazı kıdemli gıdalar, ekstra E vitamini, beta-karoten, glukozamin veya bağışıklık sistemini veya eklem sağlığını destekleyen diğer besinleri içerir.

Köpek boyutu ve mama tanesi türü

Boyut önemlidir. Büyük köpek ırklarının metabolizmaları daha yavaştır ve kilo başına sadece 20 kalori yakar. Küçük ırklar kilo başına yaklaşık 40 kalori yakar. Küçük köpekler için en iyi kuru köpek maması, genellikle daha büyük köpekler için tasarlanmış bir tarife göre daha yüksek kalori yoğunluğuna sahiptir. Ek olarak, küçük köpekler, özellikle oyuncak ırkları, normal kuru köpek mamasında bulunan büyük mama tanelerini yemek için çene gücüne sahip olmayabilir.

Köpek tıbbi geçmişi ve diyet

Köpekler, gıda alerjileri, diyabet ve obezite gibi insanlarda bulunan aynı tıbbi durumların çoğundan muzdarip olabilir. Ve insanlarda olduğu gibi, bir köpeğin diyeti bazı yaygın sağlık sorunlarının kontrolüne yardımcı olabilir. Örneğin, LID gıdalar genellikle tek bir (muhtemelen iki) protein kaynağı ve sınırlı bir içerik listesi ile yapılır. Ayrıca, daha fazla köpeğin alerjik olduğu tavuk veya sığır eti yerine geyik eti veya bufalo gibi daha az yaygın protein kaynaklarından yapılırlar. Köpeğinizin mide veya sindirim sorunları varsa, veteriner hekim spesifik alerjiyi belirlemeye yardımcı olması için bir LID (Sınırlı İçerikli Diyet) mama önerebilir. Birçok üretici, hassas mideleri veya alerjileri olan köpeklere uyum sağlamak için yetişkin köpek mamalarının tahılsız bir versiyonunu da yapar.

Köpek mamasında yüksek kaliteli protein kaynakları, sağlıklı yağlar ve sindirilebilir karbonhidratlar bulun
Etobur olarak köpeklerin insanlardan farklı beslenme ihtiyaçları vardır. En az yüzde 18 protein, yüzde 5'ten az yağ ve yüzde 5 civarında lif içeren kuru bir köpek mamasına ihtiyaç duyarlar. Birçok kuru köpek maması, protein, lif, yağ ve karbonhidrat yüzdeleri ve içeriğinin dökümünü içeren bir etikete sahiptir.

Doğal protein kaynakları ve bütün sebze ve meyveler gibi yüksek kaliteli malzemeleri kontrol edin. Malzemeler ilk olarak en bol bulunan içerikle listelenir. Listedeki ilk bileşen balık, tavuk veya sığır eti gibi bir hayvansal protein kaynağı olmalıdır çünkü bunlar doğal olarak köpeklerin ihtiyaç duyduğu doğru amino asit dengesini içerir. Daha ucuz köpek mamalarından bazıları, yüksek kalitede olmayan et yan ürünleri içerecek ve köpeğinizin ihtiyaç duyduğu her şeyi içermeyecektir. Yiyeceklerdeki tek protein kaynağı olmamalıdır.


En iyi kuru köpek maması

Kuru köpek maması bölümünde kalabalık bir pazar. Görünüşe göre bir gecede yeni tarifler ve şirketler ortaya çıkıyor. Seçenekleri daraltırken köpeğinizin yaşını, boyutunu ve tıbbi geçmişini göz önünde bulundurun. Listemizdeki kuru köpek mamaları, yüksek kaliteli içerikler içerir ve çok çeşitli köpekler için sağlıklı beslenme sunar.

Küçük köpekler için en iyi köpek maması: Hill's Science Diet Adult Small Paws


hills-science-diet-adult-small-dog-dry-food.jpg
Küçük köpekler için en iyi köpek maması: Hill's Science Diet Yetişkin Küçük Pati

Bu küçük köpek maması tarifi, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve tüy için gerekli besinlerle yüksek metabolizmanın ihtiyaçlarını dengeler.
Hill'in Bilim Diyeti

Hill's Science Diet Adult Small Paws, ana protein kaynağı olarak yüksek kaliteli tavukla başlar. Yüzde 24,9 ham protein ile küçük köpeklerin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini fazlasıyla karşılar. Bibble boyutu ve kalori yoğunluğu, küçük ırkların daha yüksek metabolizmasını hedefler. Hill's Science Diet, minyon bir köpek yavrusu olmanın zorlukları için özel olarak tasarlanmış özel bir antioksidan karışımı içerir. Küçük köpekler için bu en iyi kuru köpek maması ayrıca cilt ve tüy sağlığını desteklemek için omega-6 yağ asitleri ve E vitamini açısından da zengindir.

En iyi kıdemli köpek maması: Blue Buffalo Life Protection Formula Doğal Kıdemli Kuru Köpek Maması

blue-buffalo-natural-senior-dog-dry-food.jpg


Bu Blue Buffalo tarifi, ortak sağlığı ve hareketliliği desteklemek için ekstra bileşenler içerir.
Blue Buffalo'nun Yaşam Koruma Formülü Doğal Kıdemli Kuru Köpek Maması, yaşlı köpeklerin ihtiyaç duyduğu yüzde 18 proteini ve çok daha fazlasını içerir. Tarif, vücudun bağ dokularında bulunan bir bileşik olan ekstra glukozamin ve eklem kıkırdağını koruyan ve yeniden yapılandıran kondroitin sülfat içerir. Beyni ve gözleri desteklemek için bu doğal omega yağ asitleri ve DHA kaynaklarını ekleyin. Ekstra besinler, bir köpeğin sonraki yıllarında azalmaya başlayan alanları ele alır.


Hassas mide için en iyi köpek maması: Canidae PURE Tahılsız​


canidae-pure-grain-free-dry-dog-food.jpg

Yaygın alerjen içermeyen sekiz bileşenli bir tarif, hassas mideleri ve alerjileri yatıştırmaya yardımcı olabilir.
Canidae PURE Grain Free, tavuk veya ördek gibi tanıdık seçenekler ve daha az yaygın yaban domuzu veya somon gibi her biri tek bir protein kaynağına sahip birçok aromada gelir. Çok çeşitli seçenekler, bir köpeğin alerji kaynağını veya mide rahatsızlığının nedenini daraltmaya çalışanlara yardımcı olur. Canidae ayrıca paketin ön tarafında toplamda sekiz olmak üzere çok kısa içerik listesini de listeler. Basittir, ancak optimum cilt ve tüy sağlığı için gerekli olan omega yağ asitleri gibi temel besinleri içerir.

En iyi köpek maması: Yabani Yüksek Çayır Köpeği Tarifinin Tadı

taste-wild-high-prairie-puppy-food-recipe-dry-dog-food.jpg

Beyin gelişimi için DHA takviyesi içeren bir tarif, genellikle alerjileri tetikleyen tahılları dışarıda bırakır.
Yaban Hayatının Tadı

Yabani Yüksek Çayır Yavrusu Tarifinin Tadı, yavru köpeklere gelişmekte olan beyinleri ve gözleri için DHA gibi ihtiyaç duydukları besinleri verir. Küçük mama taneleri, küçük ağızların çiğnemesi için daha kolaydır, ancak köpek dişlerini temiz tutmak için gevrektir. En iyi köpek mamasına probiyotiklerin eklenmesi, bağırsak biyomunu dengeleyerek sindirim sağlığını destekler. En önemli iki bileşen—manda ve kuzu—sağlıklı büyüme ve gelişme için gerekli amino asitler açısından zengin protein kaynaklarıdır. Bu tarif, yaygın bir alerji kaynağı oldukları için tahılları dışarıda bırakır, ancak küçük köpeğiniz için tahılsız olduğundan emin olmak için her zaman bir veterinere danışın.

En iyi bütçeli kuru köpek maması: Wag Dry Dog/Puppy Food

wag-dry-dog-puppy-dry-dog-food.jpg

Wag Kuru Köpek/Köpek Maması
Bu besleyici yoğun tarif, yüzde 35 protein ve göz ve beyin sağlığı için omega yağ asitleri ve DHA dengesi içerir.
Wag Dry Dog/Puppy Maması, yetişkinler ve yavrular için besinleri tek bir tarifte içerir. Yüzde 35'lik yüksek bir protein içeriği, yüksek seviyelerde omega yağ asitleri ve esansiyel amino asitler getirir. Yavru köpekler için tasarlandığı için ayrıca beyin ve göz gelişimini ve sağlığını beslemek için DHA içerir. Wag, listedeki ilk ve en bol bileşen olarak her biri bir protein içeren beş aromada gelir. Orta boy mama yetişkinler için uygundur ve yavru köpekler için çok büyük değildir.


En iyi kuru köpek maması SSS:

Hangi kuru köpek maması markası en iyisidir?

Düşünmeye değer birkaç harika kuru köpek maması markası var. Listemizi oluşturan Blue Buffalo, Canidae, Hill's Science Diet ve Taste of the Wild, piyasadaki en iyi markalardan bazıları. Yüksek kaliteli malzemeler sağlarlar ve bir köpeğin hayatının farklı aşamalarını karşılamak için tasarlanmış tarifler oluştururlar.

En kaliteli köpek maması nedir?

En kaliteli köpek maması, saygın çiftliklerden ve sağlayıcılardan elde edilen tüm bileşenlere sahiptir. Kuru köpek maması söz konusu olduğunda, Taste of the Wild, sorgum, darı ve manda gibi vahşi bir köpeğin diyetine özgü malzemelere odaklanmasıyla öne çıkıyor. Bu kaynaklar hala modern köpeğin beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır ancak bazı çağdaş köpek maması kaynaklarına kıyasla alerjileri tetikleme olasılığı daha düşüktür.

Köpekler tahılsız yemeli mi?

Köpekler tahılsız yemek zorunda değildir. Bazı köpeklerin tahıllardan kaynaklanan glüten veya diğer gıda alerjileri vardır. Bu durumda, tahılsız bir diyet mantıklıdır. Bununla birlikte, tahılın etkileyebileceği alerjisi veya diğer sağlık koşulları olmayan köpekler için tahıllar, dengeli bir beslenme için hayati besinler sağlar.

En iyi kuru köpek maması alışverişinde son söz

Köpeğiniz yaşı, boyutu ve tıbbi ihtiyaçları için en iyi kuru köpek mamasını hak ediyor. Birçok kuru köpek maması bütçeye uygun ve besleyici olarak sağlamdır. Köpeğinizin en iyi köpek mamasına, en iyi kıdemli köpek mamasına veya bunların arasında bir yere ihtiyacı olup olmadığı, kuru köpek maması onu besleyebilir, sağlıklı ve en sevdiği kişiyle (sizin) birlikte yaşamaya hazır tutabilir.
 
Top