• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

El Dezenfektanını Aşırı Kullanıyor Olabilirsiniz.

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
881
2.297
Bursa
el dezenfektanı.jpg

Antibiyotiklerin icadından önce, bakterilerle olan ilişkilerimizin çoğu -en azından tehlikeli olanlar- ölümle sonuçlanıyordu. En azından kısmen bu nedenle, güçlü bakteri yok edici olan el dezenfektanını, sağlık sonuçlarından korkmadan özgürce kullanmamız gereken bir şey olarak gördük. Şimdi, yeni koronavirüs (SARS-CoV-2) tehdidiyle bir yıldan fazla bir süre yaşadıktan sonra, dezenfektanlar günlük yaşamın sabit bir demirbaşı haline geldi. Tüm mikropları yok etme rolü, halk sağlığı için hayati bir bileşen haline geldi. Ama hassas mikrobiyomlarımız bu mikroskobik savaş alanının neresinde?

Son on yılda, mikroplar hayatımızda yeni ve olumlu bir rol üstlendi. Bize bulaşabilecek kötü mikroplara ek olarak, vücudumuzun yiyecekleri sindirmemize, potansiyel olarak otoimmün hastalıkları önlememize ve hatta ilk etapta enfeksiyonları önlememize yardımcı olan iyi bakterilerle dolu olduğunu anladık. Ne yazık ki, antibakteriyeller kötüyü iyiden ayırt etmez. Bu da kullanıcıları bir yol ayrımına getiriyor: Hastalıklardan korunmak için el dezenfektanı gibi şeyleri kullanmaya devam etmeli miyiz yoksa sağlığımız için mikroplu elleri kucaklamalı mıyız?

Normal şartlar altında, el dezenfektanının kullanılıp kullanılmaması ve ne zaman kullanılacağı sorusu, aşağıda ayrıntılı olarak özetlendiği gibi, bir karara bağlanır. Ancak, COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2'nin varlığı gibi son olayların ışığında, el dezenfektanı kullanma yönergeleri çok daha net: Virüs Amerika Birleşik Devletleri'ndeki topluluklara yayılmaya devam ettiği sürece ve dünyanın her yerinde el dezenfektanını bolca ve sık sık uygulayın. Ellerinizi yıkamak en iyisi olsa da, en az yüzde 60 alkol içeren el dezenfektanları kullanmak, ellerinize gizlenmiş olabilecek virüsleri öldürmeye yeterlidir. COVID-19'u önlemek için el dezenfektanı kullanmanın faydaları, cildimizin mikrobiyomuna, her gün cildimizde yaşayan bakteri, virüs ve mantarların hassas dengesine yönelik potansiyel risklerden çok daha ağır basmaktadır.

Ancak SARS-CoV-2'nin acil bir tehdit olmaktan çıktığı ve şu anda mevcut olan güvenli ve etkili aşıların bizi oraya götürmeye devam edeceğini umduğumuz bir dünyada, el dezenfektanının serbestçe kullanımının olumlu ve olumsuz yönleri var.

Davis'teki California Üniversitesi'nden mikrobiyolog Jonathan Eisen, "El dezenfektanlarının genellikle gözden kaçan bir yönü, vücudun mikrobiyomlarını birkaç şekilde etkileyebilmeleri ve bu yollardan bazılarının kötü olabileceğidir" diyor. Potansiyel olarak tehlikeli mikropları öldürürken, ciltteki faydalı bakteri topluluklarını da değiştiriyorlar.

Hiçbirini göremesek de ellerimizde, cildimizde ve bağırsaklarımızda milyonlarca bakteri bulunur. Son zamanlarda, bilim adamları, her insanın diğer şeylerin yanı sıra vücudu kontrol altında tutan uygun bir bakteri kolonisi dengesine sahip olduğunu anlamaya başladılar. El dezenfektanları kullandığımızda, elimizdeki iyi ve kötü hemen hemen her mikrobu öldürmeye çalışıyoruz.

Eisen, potansiyel olarak faydalı bakterileri öldürmenin yanı sıra el dezenfektanlarının da antibiyotik direncine katkıda bulunabileceğini söylüyor. Eisen, "Genellikle standart antibiyotik içermeseler de, mikroplar bazı dezenfektanlara dirençli hale geldiğinde, bu onların daha önemli antibiyotiklere dirençli olmalarını kolaylaştırabilir" diyor.

Peki dezenfekte etmeli miyiz, etmemeli miyiz?

Eisen, "İnsanların el dezenfektanlarını dikkatli bir şekilde ve yalnızca gerçekten gerekliyse kullanmalarını öneriyorum" diyor.

Ellerinizin son zamanlarda neye dokunduğunu düşünün. Bir hastanede, doktor muayenehanesinde veya metroda öksüren ve hapşıran birinin yanında vakit geçirdiyseniz, dezenfektanı kapmak fena bir fikir değildir. Ancak normal gününüzü çok fazla insana dokunmadan geçiriyorsanız, muhtemelen kendinizi dezenfekte etmenize gerek yoktur. Normal eski sabun kullanma fırsatınız varsa bu özellikle doğrudur. 2009'da yapılan bir araştırma, normal sabunun düzgün bir şekilde temizlendiğinde, potansiyel olarak bulaşıcı bakteri ve virüsleri öldürmede aynı derecede iyi olduğunu buldu.

Cilt mikrobiyomunu, özellikle de insan ellerinde bulunan mikropları daha iyi anlamak için yapılması gereken çok iş var. Tipik olarak hangi bakteri türlerinin yaşadığı hakkında çok şey biliyor olsak da, her birinin özel işlevinin ne olduğu hakkında daha az şey biliyoruz. Bazı mikropların bizi nasıl sağlıklı tuttuğunu çözebilirsek, o zaman ne sıklıkta ve hangi durumlarda el dezenfektanı kullanmanın en iyisi olduğuna dair daha iyi bir yanıtımız olabilir. Şimdilik, Eisen'in tavsiyesine uyun ve mümkün olduğunca dikkatli kullanın. Bunu dünyanın pisliğine karşı son bir savunma hattı olarak düşünün.

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
297
808
31
Beni anlatmış bu yazı. Çok aşırı kullanıyorum. Yanımda küçük şişecikler taşıyorum. Büyük bir tane aldım ondan dolduruyorum böyle çok alkollü bir tane. Metro marketlerde satılıyor, abimle gittiğimizde almıştım.