Domuz Haram mı?

Rick

En Dipten
Yönetici
MAİDE
3-hurrimet ‘aleykumu-lmeytetu ve-ddemu velahmu-lḣinzîri vemâ uhille liġayri(A)llâhi bihi velmunḣanikatu velmevkûżetu velmuteraddiyetu ve-nnatîhatu vemâ ekele-ssebu’u illâ mâ żekkeytum vemâ żubiha ‘alâ-nnusubi veen testaksimû bil-ezlâm(i)(c) żâlikum fisk(un)(k) elyevme ye-ise-lleżîne keferû min dînikum felâ taḣşevhum vaḣşevn(i)(c) elyevme ekmeltu lekum dînekum veetmemtu ‘aleykum ni’metî veradîtu lekumu-l-islâme dînâ(en)(c) femeni-dturra fî maḣmesatin ġayra mutecânifin li-iśmin(ﻻ) fe-inna(A)llâhe ġafûrun rahîm(un)

3-Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına boğazlanan, boğulmuş, (taş, ağaç vb. ile) vurulup öldürülmüş, yukarıdan yuvarlanıp ölmüş, boynuzlanıp ölmüş (hayvanlar ile) canavarların yediği hayvanlar -ölmeden yetişip kestikleriniz müstesna- dikili taşlar (putlar) üzerine boğazlanmış hayvanlar ve fal oklarıyle kısmet aramanız size haram kılındı. Bunlar yoldan çıkmaktır. Bugün kâfirler, sizin dininizden (onu yok etmekten) ümit kesmişlerdir. Artık onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm'ı beğendim. Kim, gönülden günaha yönelmiş olmamak üzere açlık halinde dara düşerse (haram etlerden yiyebilir). Çünkü Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir.

DOMUZ
Domuz, Sus cinsinde bulunan hayvanlara verilen genel isimdir. Sus cinsi Suidae familyasına bağlıdır.

Memeli bir hayvan türü olan domuzun kökeni Avrasya'dır. Hepçil olan domuzlar hem otobur hem de etoburdurlar. İnsanlar tarafından evcilleştirilmiştir ve çiftlik hayvanı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sert kılları geleneksel olarak fırçalarda kullanılmaktadır.

Domuzlar genellikle eğitilebilir, evcilleştirilebilir hayvanlar bu nedenle bazıları evcil hayvan olarak barındırılmaktadır.

Bir seferde yaklaşık 6-12 arasında yavru doğuran domuzlar, tutsaklık halinde kendi yavrularını yiyebilirler. Domuzların ter bezleri yoktur, bu nedenle sıcak havalarda kendilerine serin tutabilmek için sürekli olarak su veya çamura erişmeleri gerekir. Ayrıca çamuru derilerini güneş yanıklarından korumak için kullanırlar.

Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/Domuz

Domuz1.jpg
Haritadaki yeşil alanlar, domuzların doğal yetişme alanlarını, mavi renkteki alanlar ise sonradan götürülüp, yetiştirildiği alanları göstermektedir.Çok kurak ve çölsü alanlar ile kutup bölgeleri gibi bölgelerde, domuz doğal koşullarda yaşayamamakta veya üretilememekteydi.

Domuz2.jpg
Son 1000 yıla bakarsak da domuzun yaşadığı alanlarda yine Arap yarım adasını görülmemektedir.Sarı alanlar domuzun şu anda yaşadığı bölgeler, yeşil ise bulunmadığı bölgeler.

Domuz3.jpg
Şu an itibarı ile domuz yetişen bölgeler...

Domuz, ormanlık, nemli ve sulak yerlerde, yaşadıkları, Arabistan gibi son 10.000 yılı neredeyse çöl olan ve haritalarda da görüldüğü üzere asla domuz yetişmeyen ve yaşamayan bir bölgedeki kapalı topluma, orada yaşamayan domuz/domuz eti niçin yasaklanır?Yoksa oradaki " Hınzır " kelimesi başka bir anlama mı gelmektedir, yoksa Yahudi inancı aynen " copy/paste " mi yapılmıştır?

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
Domuz haram mı değil mi bilemem ama dinim gereği dışında gerçekten benim domuz etini midemin alması mümkün değil.
Vakti zamanında yurtdışında çalışırken domuz sosisi hazırlamak zorunda kalmıştım ama o kokuyu size anlatamam. Hayvan dışkısı daha güzel kokuyordur size öyle söyleyeyim. Ve ayrıca görüntüsü de gerçekten iğrençti.
Kokusu da çok ağır.
onu dışında at eti martı eti eşek eti köpek kedi vs etlerini de yiyemem . ay midem bulandı.. :hasta::hasta::hasta:

Hannibal

Dünyadan
Deneyimli Üye
İyi de sorun şu, Araplar bunu bilmiyor, yani domuz eti kötü mü değil mi bilmiyor, çünkü o bölgede domuz yetişmiyor.Bilmedikleri birşey neden yasaklanır ki? Gerçekten ilginç.Bir de tabii ki çiftlik domuzu ile yaban domuzu arasında fark vardır mutlaka, birisi direkt doğada yaşar diğeri çiftlikte sunni şartlarda.

Yahudiler, yukarıdaki haritalarda da gözüktüğü üzere, domuzu biliyor, hem Mısır'ın kuzeyinden, hem Nil Nehri civarından, hem de Kudüs tarafından.Ama Araplar bilmiyor.Bilinmeyen birşeye neden ilgi çekilir ki? Arap acaba şöyle düşünmüş olabilir mi : Yahu şu domuz denen şey de ne oluyor ki?

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
Belki de . Ya tipini beğenmediler ya da onlara yahudilerden geçti veya Kur'an haber verdi.
Yine muallakta olan bir konu daha ortaya çıktı. :suphe:

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
Domuz etinin yasaklanmasının geri planında domuzdan kaynaklı bir bulaşıcı hastalığın/virüsün olduğu bazı uzmanlar tarafından dile getirilmişti. Hastalıktan kaçınmak için uygulanan telkinler, korunma yöntemleri daha sonra dinin bir kuralı haline gelmiş. Tabii tıp o zamanlar bugünki kadar gelişmiş değil. Hayvanları itlaf etme, aşı bulma, maske takma vs. yöntemi de yok. Tek çare artık o hayvanı tüketmemek. Bugün uzmanların koronavirüsün kaynağı olduğunu söyledikleri pangolin etinin artık tüketilmemesi gerektiği yönündeki açıklamaları, aslında domuz etinin yasaklanmasının kökenine de biraz ışık tutuyor.

Domuza ve etine karşı gösterdiğimiz tavır, aslında yüzyıllardır bize öğretilmiş/empoze edilmiş bu algıdan kaynaklı. Yoksa kuzu eti de koyun etinden farklı kokar, tavuk da pislik yer, Şafiiler tilki eti yer, Aleviler tavşan eti yemez, Hindular inek etinden kaçınır, Êzîdîler ceylan eti, marul yemez. Dinlerin takındığı bu yasakların kökeninde mantıktan ziyade, sosyo-kültürel yaşanmışlıklar vardır.

Not: Ayrıca domuz eti lezzetlidir. 😊

Gri

Lahmacun
Kurucu
Domuz etinin yasaklanmasının geri planında domuzdan kaynaklı bir bulaşıcı hastalığın/virüsün olduğu bazı uzmanlar tarafından dile getirilmişti. Hastalıktan kaçınmak için uygulanan telkinler, korunma yöntemleri daha sonra dinin bir kuralı haline gelmiş. Tabii tıp o zamanlar bugünki kadar gelişmiş değil. Hayvanları itlaf etme, aşı bulma, maske takma vs. yöntemi de yok. Tek çare artık o hayvanı tüketmemek. Bugün uzmanların koronavirüsün kaynağı olduğunu söyledikleri pangolin etinin artık tüketilmemesi gerektiği yönündeki açıklamaları, aslında domuz etinin yasaklanmasının kökenine de biraz ışık tutuyor.

Domuza ve etine karşı gösterdiğimiz tavır, aslında yüzyıllardır bize öğretilmiş/empoze edilmiş bu algıdan kaynaklı. Yoksa kuzu eti de koyun etinden farklı kokar, tavuk da pislik yer, Şafiiler tilki eti yer, Aleviler tavşan eti yemez, Hindular inek etinden kaçınır, Êzîdîler ceylan eti, marul yemez. Dinlerin takındığı bu yasakların kökeninde mantıktan ziyade, sosyo-kültürel yaşanmışlıklar vardır.

Not: Ayrıca domuz eti lezzetlidir. 😊
Trichina isimli parazit. Dönemin koşullarında son derece mantıklı bir yasak, dediğin gibi bu tip uygulamalar tarih boyunca varolmuş. Örneğin etnofarmakoloji, etnobotanik gibi farklı alanlar, geçmişteki bu tip uygulamaları / bitkisel ilaçları vb. inceliyor.

Domuz etini müslüman toplumların yiyemiyor oluşunun baş nedeni de, alışkanlık olmaması. Çocukluğumuzdan beri dana / koyun vb. yemeye alıştığımız için, domuz eti yapısı nedeniyle farklı geliyor. Halbuki ben koyun etini ve peynirini yiyemiyorum genellikle. :)

Hannibal

Dünyadan
Deneyimli Üye
Hayvanlarla ilgili bir çok cinse ait sorun var, yani hastalık anlamında sorun var.Yani domuz eti, tek başına ve sadece hastalığa sebep olan bir hayvan değil.Hemen hemen yediğimiz bir çok hayvanda, gerekli şartlara dikkat edilmezse tehlikeli sayılabilecek hastalık oluşumu söz konusu.

Kaldı ki ayrıca yine dikkat etmekte yarar var, Yahudilerde bu yasak mantıklı gözükebilir, çünkü onlar domuzu biliyor, ancak Araplar'da mantıksız, çünkü onlar domuzu bilmiyor, o bölgede domuz yaşamıyor bile.Bunu niçin vurguluyorum özellikle, yani niçin " Arap'lara " diye vurguluyorum, çünkü Kur'an kendisi " Araplar'a " indiğini söylüyor.

Deepest

Deneyimli üye
Yönetici
Hayvanlarla ilgili bir çok cinse ait sorun var, yani hastalık anlamında sorun var.Yani domuz eti, tek başına ve sadece hastalığa sebep olan bir hayvan değil.Hemen hemen yediğimiz bir çok hayvanda, gerekli şartlara dikkat edilmezse tehlikeli sayılabilecek hastalık oluşumu söz konusu.

Kaldı ki ayrıca yine dikkat etmekte yarar var, Yahudilerde bu yasak mantıklı gözükebilir, çünkü onlar domuzu biliyor, ancak Araplar'da mantıksız, çünkü onlar domuzu bilmiyor, o bölgede domuz yaşamıyor bile.Bunu niçin vurguluyorum özellikle, yani niçin " Arap'lara " diye vurguluyorum, çünkü Kur'an kendisi " Araplar'a " indiğini söylüyor.
Kur'an o dönemde sapıtmış Araplar a indirildi aslında. Şu an iyice tuhaf oldular o ayrı.. insan olmayı öğretmek için olan Kur'an bile adam edemedi onları.

Yakida

From bay
Yönetici
Sen et yemiyor musun hiç ?
Çocukluğumda ve gençliğimdeyken ağzıma koymazdım, zorla yedirmeye çalışırlardı öğürür çıkarırdım ama belli bir yaştan sonra bazı et çeşitlerini yemeye başladım, köfte gibi yani burada kriterim yağsız ve kuru et olacak, meselâ haşlanmış hiçbir eti halâ yemiyorum zorla yemeğe kalksam yine öğürüp çıkarırım. yiyebildiklerimi de seçiyorum, her et aynı kıvamda olmuyor, pişerken kötü kokuyorsa ağzıma yine sürmem :))

Yakida

From bay
Yönetici
Kuru et dedim ya. meselâ et yemek konusunda en toleranssız olduğum çocukluğumda bile İskender kabap yerdim, yani yarı vejeteryan da denilebilir. :)