• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

Dilinizin Sağlığınız Hakkında Söyleyebileceği 7 Şey

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
881
2.297
Bursa
1454946330986-SharpenAI-motion.jpg

Elbette, diliniz yiyecekleri çiğnemenize, yutmanıza ve tatmanıza yardımcı olur – sonra yemeğin ne kadar lezzetli (ya da değil!) olduğu hakkında konuşun. Ancak diliniz, genel sağlığınızın bir anlık görüntüsünü sağlamak da dahil olmak üzere çok daha fazlasını yapabilir.
Dilinizde birçok kronik ve akut hastalığın belirtileri görünebilir. Aslında bazen bir şeylerin yolunda gitmediğinin ilk işaretleri arasındadırlar.
Peki bir dil için normal olan nedir? Amerikan Diş Hekimleri Birliği'nin tüketici danışmanı ve Washington DC'de bir periodontist olan DDS'den Sally Cram, ''normal olan tümsekler ve dalgalarla birlikte “Pembemsi kırmızı bir dildir ( parlak kırmızı değil)” diyor.
Başka herhangi bir şey bu sağlık koşullarından birinin işareti olabilir.

Şeker hastalığı

Oral pamukçuk, kontrolsüz diyabetli kişilerde yaygındır. Aslında, insanların diş hekimlerini herhangi bir doktordan daha düzenli görmeleri, kronik rahatsızlığınızın ilk işareti olabilir. Pamukçuk genellikle zayıflamış bir bağışıklık sisteminin sonucudur. Cram, esasen bir mantar enfeksiyonu olan ve aynı zamanda oral kandidiyaz olarak da adlandırılan pamukçuk, dilinizde ağır, beyaz bir kaplamaya benzer, diyor. Bazıları bunu süzme peynirin kıvamı olarak tanımlar.
Şeker hastaları da ağız kuruluğuna daha yatkındır. Atlanta'daki Piedmont Healthcare'de kulak, burun ve boğaz uzmanı olan Ryan Kauffman, “Diyabetli çoğu insan biraz susuz kalmış” gibidir diyor. "Dil biraz buruşabilir ve normal görünümünün bir kısmını kaybedebilir."

HIV

Diyabette olduğu gibi, HIV veya AIDS nedeniyle zayıflamış bir bağışıklık sistemi, normalde vücudunuzda mutlu bir şekilde bir arada bulunan maya gibi organizmalarla savaşmanızı zorlaştırır.
Dilinizde ve ağzınızın başka yerlerinde kırmızı yaralar, dilinizin kenarlarında tüylü lökoplaki adı verilen beyaz tüylü görünümlü büyümeler de HIV/AIDS belirtisi olabilir.
Günümüzde HIV/AIDS için enfeksiyon ve bunun birçok sonucunu önlemek için kullanılan ilaçlar da dahil olmak üzere birçok etkili tedavi vardır.


Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığında glüten yemek, bağışıklık sistemini ince bağırsağa saldırması için tetikler. Kabızlık, ishal, şişkinlik ve ağrı gibi barsak semptomları ayırıcı özelliklerdir, ancak çölyak dilinizin yüzeyindeki küçük tüyleri kaybetmenize de neden olabilir.
Cram, buna "kel dil" veya "düz dil" olarak da bilinen atrofik glossit denir ve tat değişikliklerine neden olabilir ve ağrılı olabilir, diyor. Cram. “Bu tüyleri kaybettiğinizde çok ağrılı olabilir. Asitli, baharatlı veya alkol içeren her şey gerçekten yakabilir.”
Vitaminler ve mineraller ince bağırsağınız tarafından düzgün bir şekilde emilmezse, çölyak hastalığı dilinizin yanmasına veya kuru hissetmesine neden olabilir. Ayrıca dilde veya ağzın diğer kısımlarında sık sık aft oluşumuna neden olabilir.
Çölyak hastalığını yönetmenin tek yolu kesinlikle glütensiz bir diyet uygulamaktır.

Sjögren sendromu

Başka bir otoimmün hastalık olan Sjögren sendromu vücudun birçok bölgesine saldırabilir, ancak sıklıkla tükürük bezlerini ve gözyaşı kanallarını etkiler. Bu, kuru gözler ve ağız kuruluğu ile sonuçlanır ve ağız kuruluğu ağızda pamukçuklara yol açabilir.
Cram, “Koruyucu enzimleriyle tükürüğünüz olmadığında, düşük seviyelerde yaşayan mantar çoğalmaya başlar” diye açıklıyor. Pamukçukun kendine özgü beyaz lekeleri görünebilir veya oradaki küçük tüyler kaybolursa diliniz kırmızı ve pürüzsüz hale gelebilir, diyor.
Sjögren'li bazı kişilerde ayrıca yanma hissi ve dilde çatlama olur.


Kanser

Temizlik için gittiğinizde muhtemelen aklınıza gelen son şey kanserdir, ancak diş hekiminiz baş, boyun ve ağız kanserlerini tespit etmede ön saflarda olabilir.
Dilinizde (veya ağzınızın başka bir yerinde) iki haftadan uzun süren herhangi bir şişlik veya yaranın kontrol edilmesi gerekir.
Lökoplaki adı verilen bir durum, ağzınızdaki hücrelerin kontrolsüz büyümesinin neden olduğu dilinizde beyaz lekeler oluşturabilir. Lökoplaki zararsız olabilir, ancak aynı zamanda kanserin habercisi olabilir ve kontrol edilmelidir.
Dr. Kauffman, özellikle ağız kanserinin bir türünde artış gördü.
“Dilin taban kısmında HPV ile ilişkili skuamöz hücreli karsinomun bir üstünlüğü var” diyor. "Çocuklar aşılanmalıdır çünkü HPV ile ilgili bu büyük artışı gördük." Mevcut kılavuzlar, 11 veya 12 yaş civarındaki kız ve erkek çocuklar için HPV aşısını önermektedir; ayrıca sırasıyla 26 ve 21 yaşına kadar aşılanmamış kadınlar ve erkekler için önerilir.

Vitamin eksiklikleri

Sağlıklı bir dil pembemsi-kırmızı renktedir. Parlak kırmızı bir dil, yetersiz folik asit, B12 vitamini veya demir belirtisi olabilir. Genellikle bu eksiklikler, diyetinize yapılan takviyeler ve / veya ince ayarlarla düzeltilebilir.
Parlak kırmızı bir dil de olabilir, strep boğaz veya Kawasaki hastalığının bir belirtisi olabilir; bu, tipik olarak küçük çocuklar arasında bazı kan damarlarında iltihaplanmaya neden olan nadir ve genellikle tedavi edilebilir bir durum olabilir.
Diliniz aynada kırmızı parlarsa paniğe kapılmayın. O çok sıcak çorbadan da olabilir. Tat tomurcukları yeniden büyür!

Stres

Canker yaraları – bir virüsün neden olduğu uçuklarla karıştırılmamalıdır – bir stres belirtisi olabilir. Dilinizde veya ağzınızın diğer kısımlarında görünebilirler.
Bunun gibi küçük, sığ yaralarınız varsa, ılık tuzlu suyla gargara yapmak ve yoğurt gibi yumuşak ve soğuk yiyecekler yemek yerine yağlı yiyeceklerden kaçınmayı deneyin.
Dilinizdeki yaralar ve şişlikler dişlerinizi gıcırdatmaktan veya dilinizi ısırmaktan da kaynaklanabilir. Dr. Kauffman, “Dilde pek çok iyi huylu kitle ve ülserasyon görüyoruz… bunlar sadece ısırık travmasından” da olabilir diyor.
Egzersiz, yoga veya meditasyon ile stresi azaltın ve çiğnerken yavaşlayın.
 
Top