• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

Deprem Ölçümlerinde Kullanılan Cihaz Nedir?

Gri

Lahmacun
Yönetici
Deprem ölçümlerinde kullanılan cihazın adı sismograftır. Sismograflar, rasathanelerde bulunur ve etki alanlarındaki tüm yer sarsıntılarını kaydeder. Deprem büyüklüğünü ölçen yönteme, Richter Ölçeği denir.

deprem-olcumlerinde-kullanilan-cihaz.jpg

Sismograf Ne Demek?​

Sismograf nedir sorusunun cevabı, Türkçe'de deprem ölçer cihazı şeklindedir. Sismograf neyi ölçer, yeryüzünde meydana gelen bir depremin büyüklüğünü, uzaklığını, merkez üssünü ve süresini ölçer. Türkiye'de, Kandilli Rasathanesi'nde, değişik üniversitelerde ve AFAD'ın merkezlerinde sismograflar bulunmaktadır.

Deprem ölçümlerinde kullanılan cihaz bulmaca sorusu olarak da çıkar. Cevabı, artık bildiğiniz gibi sismograf'tır.

Sismograf Nasıl Çalışır?​

Sismograf, üzerinde ağırlık bulunan bir çubuğa bağlı kalem ile, onun altından kayan silindir şeklinde bir kağıt rulosundan oluşur. Deprem anında, ağırlığa bağlı kalem hareketsiz kalırken, sismografın diğer parçaları hareket eder ve bu salınımın kaydedilmesi ile depremin büyüklüğü ölçülür.
 
Top