Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?

uykumvar

Azimli üye
Tam Üye
Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?

Acil tıp teknisyeni mesleği sağlık sektöründe yer alan en önemli mesleklerden birisidir. Acil tıp teknisyeni olan kişiler acil sağlık durumlarında hastanenin çağrılarına yanıt verirler ve gerekli bilgiler doğrultusunda acil sağlık yardımı almak isteyen kişileri yönlendirirler. Acil çağrıları yanıtlayan teknisyenler verilen bilgiler doğrultusunda hastaların sağlık kuruluşuna getirilmesini sağlarlar ve ilk yardım için hastanın bulunduğu yerden hastaneye kadar hastanın yanında olurlar.​

Acil Tıp Teknisyeni Ne İş Yapar?

Sağlık çalışanları olarak hızlı hareket etmesi gereken teknisyenler acil müdahale için eğitilmiş olduklarından olay yerine geldiklerinde yapılması gereken ilk yardım müdahalesini gerçekleştirirler. Acil tıp teknisyenleri aynı zamanda ambulans kullanmak için de yeterli düzeyde olur ve gerekli görülen durumlarda ambulansı kullanma yetisine sahiptir.

Acil tıp teknisyeni görevleri hayati önem taşımaktadır. Olay yerine hızlı bir şekilde ulaşan teknisyenler ilk yardım müdahalesinin ardından hastanın ambulansa nakledilmesini sağlarlar. Acil tıp teknisyenleri basit yaralanmalar, oksijen tüpü kullanımı, kanama durdurmak, acil doğum müdahalesi, kalp masajı, yaraları kapatmak gibi hayati önem taşıyan ilk müdahaleleri gerçekleştirirler.

Doktorların talimatlarıyla hareket etmeleri gereken sağlık görevlileri, ilk müdahale sırasında hastalara damardan ilaç verme, serum takma gibi yetkilere de sahip olur. Hastaların ambulans içindeki durumlarından sorumlu olan acil tıp teknisyenleri ambulans ile hastanın alınıp hastaneye nakledilmesine kadarki süreçte hastanın yanında olur. Hastaların güvenli bir şekilde nakledilmesi için görev yapan acil sağlık görevlileri hastanın sağlık durumunu stabil hale getirmeye çalışırlar.​

Acil Tıp Teknisyeni Olmak İçin Ne Gereklidir?

Acil tıp teknisyeni nasıl olunur sorusu günümüzde sağlık çalışanı olmak isteyenlerin merak ettiği bir sorudur. İnsanların en kritik anlarında yanında olan acil tıp teknisyenleri bu işi yapabilmek için belli eğitimden geçerler. Acil tıp teknisyeni olma koşulu mesleki liseden mezun olma durumu ile sağlanır. Mesleki lise dışında üniversitelerin “Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünde 4 yıllık eğitim alıp mezun olanlar da bu mesleği yerine getirebilmektedirler.

Acil tıp teknisyeni olabilmek için soğukkanlı, hızlı hareket edebilen, stres durumlarıyla başa çıkabilen, fiziksel olarak yeterli kişiler olmak gerekir. Acil tıp teknisyenleri maaşı devlet hastanelerine ve özel hastanelere göre değişiklik gösterir.​

Moderatörler tarafından düzenlendi: