• Dipsiz Forum'a sadece 3 saniyede kayıt olarak, eğitim, sağlık, edebiyat, müzik ve sosyal bilimler konularında binlerce yeni ve güncel içeriğe reklamsız olarak anında ulaşabilir, yeniliklerden anında haberdar olabilirsiniz. Haydi, şimdi kayıt ol!

12-15 Yaş Arası Çocuklar Artık ABD'de Aşılanabiliyor

Yakida

From bay
Yönetici
vaccine.jpg

12-15 yaş arası çocuklar artık ABD'de aşılanabiliyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer-BioNTech mRNA aşısı olan BNT162b2'nin artık 12 ila 15 yaş arası çocuklarda acil kullanım için onaylandığını duyurdu. normallik.

FDA yaptığı açıklamada, bu kararı Pfizer ve BioNTech'in 12 ila 15 yaş grubu için 31 Mart'ta yayınlanan Faz III Klinik çalışma verilerini dikkatlice değerlendirdikten sonra aldığını duyurdu. Dahil olan 2.260 ergenden 18 plasebo alıcısı COVID- 19, aşılanan grupta ise hiçbiri yapılmadı. Pfizer-BioNTech bildirisinde "BNT162b2 %100 etkinlik ve güçlü antikor tepkileri gösterdi" yazıyor. İki şirket, bu sonuçları daha sonra yayınlanmak üzere hakem değerlendirmesine sunmayı planlıyor.

FDA'nın Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi direktörü Peter Marks FDA açıklamasında, "Daha genç bir nüfus için yetkilendirilmiş bir aşıya sahip olmak, COVID-19 pandemisinin neden olduğu muazzam halk sağlığı yükünü azaltmaya devam etmede kritik bir adımdır" dedi. .

Pfizer-BioNTech aşısı, Aralık ayında 16 yaş ve üstü gençlerde acil kullanım için zaten yeşil ışık yakmıştı. Daha genç ergenleri bile aşılama hamlesi, sonbaharda yeniden açılmaya çalışan ortaokul ve liseler için daha iyimser bir bakış açısı anlamına geliyor.

Pandeminin yükünü yetişkinler çekiyor olsa da, çocukları aşılamak hala kritik bir adım. FDA açıklamasına göre, 1 Mart 2020'den 30 Nisan 2021'e kadar 11-17 yaşları arasındaki yaklaşık 1,5 milyon çocuk COVID-19'a yakalandı. Veriler, 18 yaşın altındaki çocukların, ölümlerin yalnızca yüzde 0,1'ini oluştursalar bile, tüm COVID-19 vakalarının yüzde 12'sini oluşturduğunu gösteriyor.

12 yaşından küçük çocukların, aşılarını almalarına izin verilmeden önce biraz daha beklemeleri gerekecek. Pfizer-BioNTech, Mart ayında 6 ay ile 11 yaş arasındaki çocuklarda Faz I/II/III Klinik denemesine başladı. Bu sonuçlar hala gelecek. Ancak üç aylık bir rapor sunumunda Pfizer, Eylül ayında küçük çocuklarda aşısı için acil izin kullanımı için başvurmayı planladığını söyledi.

Johnson & Johnson ve Moderna'nın ayrıca çocuklarda klinik denemeleri devam ediyor. Pfizer'inki gibi mRNA teknolojisini de kullanan Moderna'nın aşısı, şu anda 12 ila 17 yaş arasındaki ergenlerde ve 6 ay ila 11 yaş arasındaki küçük çocuklarda test ediliyor. Johnson & Johnson şu anda 12 ila 17 yaş arasındaki ergenlerde bir Faz IIa çalışması yürütüyor.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'nde pediatrik bulaşıcı hastalık uzmanı Buddy Creech, NBC'ye “Çocukları aşılamak koronavirüsten korunmanın gerçekten önemli bir parçası” dedi. “Çocukları aşıladığımızda, onları sadece korumuyoruz. Ebeveynlerini ve büyükanne ve büyükbabalarını koruyoruz.”
 
Top