1. Anasayfa
  2. Genel Forum Kategorisi

Genel Forum Sitesi Nedir? 2023 Yılında Eğlenceli Forumlar

Genel Forum Sitesi Nedir? 2023 Yılında Eğlenceli Forumlar
Genel Forum Sitesi
0

Genel forum sitesi, blog sitelerinde olduğu gibi sadece yöneticilerin ve editörlerin değil, üyelerinin -ve izin verildiği takdirde ziyaretçilerinin- konulara cevap yazabileceği, içerik üretebileceği ve özgürce katkıda bulunabilecekler mesaj panosu tarzında sosyal medya platformlarıdır. Güncel forum sitelerinde, üyelerin yorumlarının yönetici onayından geçmesine gerek yoktur.

Forum sitesi kavramının kaynağı, 90’lı yıllardaki BBS (Bulletin Board System) olarak adlandırılan, siyah ekran üzerinde çalışan mesaj panolarıdır. Bunları mail grupları ve odaları izlemiş, son olarak da internet forumu kavramı ortaya çıkmıştır. Forum sitelerinde, üyelerin arasında özel mesajlaşma (PM veya DM) seçeneği de bulunmaktadır. Bu, sosyal medya yönünü öne çıkaran bir özelliktir.

Günümüzde birçok internet forumu çeşidi bulunmaktadır, bunlar kısaca şöyledir: 

  • vBulletin: vBulletin forumları, özellikle 3.x serisi ile hem yöneticilerin hem de üyelerin gönlünde taht kurmuştu. Ancak 4.x ve 5.x serisi ile beklenen atılımı gerçekleştiremedi ve çoğu forum 3.x serisini kullanmaya devam etti. Güncel olarak 2023’ün Ağustos ayında çıkardıkları 6.x sürümü mevcuttur.
  • Xenforo: xenForo, vBulletin geliştiricilerinin firmadan ayrıldıktan sonra geliştirdikleri, günümüzde mobil ve masaüstü forum yazılımlarının lideri olan bir PHP scriptidir. Şu an en güvenli forum olarak bilinmektedir.
  • Invision Power Board
  • PHPBB
  • MyBB
  • SMF
  • Vanilla
  • FUDForum

Bu forum yazılımları arasında, daha çok vBulletin ve XenForo tercih ediliyor. Türk forum camiasında, vBulletin 3.x hala yoğun olarak kullanılsa da, bunu kullanan forumlar mobil dünyanın gereklerine cevap verememektedir.

Forum Sitesi Ne İşe Yarar?

Genel forum sitesi, temel olarak bloglarla aynı işleve sahiptir. Bilginin paylaşılması ve tartışılması. Ancak forumlarda, üyelerin sadece basit bir metin kutusuna yorum yazmaları söz konusu değildir. Çok daha gelişmiş kişiselleştirme özellikleri mevcuttur. Örneğin, üyeler kendilerine daha özel avatarlar belirleyebilir, profillerine daha fazla bilgi girebilir ve mesajlarının altında gözükecek imza belirleyebilir.

Internet üzerinde birçok forum sitesi örnekleri mevcut. Maalesef günümüzde içerik üreticilerinin ilgisi bloglara kaydığından dolayı, çoğu forum güncelliğini yitirmiş durumda. Senelerce öncesinden kalmış, doğruluğunu yitirmiş bilgiler içeren konular ve artık kimsenin uğramadığı, ıssızlaşmış forumlar çok fazla.

Buna rağmen, forum siteleri dün olduğu gibi bugün de ilgi görüyor. Hala sadık bir kitleye sahip olan genel forum sitesi konsepti, güncel genel forum sitesi arayışındaki insanların ilgisini çekiyor.

En İyi Forum Sitesi

Eğlenceli genel forumlar kişiden kişiye değişen bir kavram olmakla birlikte, bize göre üyelerin rahat davranabildikleri, samimi bir ortama sahip, iyi yapılandırılmış ve üyeleri koruyan forum kurallarına sahip forumlar, bir adım öne çıkıyor.

Genel Forum Sitesi Güvenli mi?

Forum siteleri her zaman güvenli olmayabilir. Özellikle vBulletin 3.x serisi gibi artık desteklenmeyen, 20 yıla yakın geçmişi olan yazılımların kullanıldığı forumlardır. Bu forumlarda verilerinizin çalınma veya forumun hacklenme riski her zaman vardır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir