1. Anasayfa
 2. Genel Forum Kategorisi

Forum Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Forum Sitesi Kurmak İçin Gerekenler
forum sitesi kurmak icin gerekenler
0

Forum sitesi kurmak için gereken teknik özellikler şu şekildedir:

 • Hızlı ve sürekli aktif (uptime yüksek olmalı) bir hosting.
 • Forumunuz için iyi bir alan adı. Son zamanlarda forumxxxxx şeklinde birçok forum türedi. Bunlar özgün isme sahip olmayan, alan adının başına “forum” kelimesini getirince Google’da üst sıralara çıkacaklarını sanan hit avcısı ve kullanıcı dostu olmayan forumlardır.
 • Bir forum yazılımı. Forumu hangi platform üzerinde kullanacaksanız, ona uygun bir yazılım. Belli başlı forum yazılımları şunlardır:
  1. vBulletin
  2. XenForo
  3. PHPBB
  4. SMF
  5. Vanilla
 • İyi bir ekip. Forumunuz ne kadar son güncellemeleri almış olursa olsun, ne kadar iyi teması olursa olsun, tek başınıza forum kurup canlandıramazsınız. Buna aşağıda değineceğim.
 • Göz yormayan bir açık renk, bir de koyu renk tema.

Bütün bunların arasında en önemlisinin, mobil uyumlu, göz yormayan bir tema ve forum ekibi olduğunu söylemeliyim. Günümüzde hala vBulletin 3.8.x serisini kullanan forumlar var. Cep telefonundan girdiğiniz zaman, yarım yamalak gözüken sayfalar, sürekli kaydırmak zorunda olduğunuz mesajlarla boğuşmak istemiyorsanız, mobilde de masaüstündeki kadar rahat bakamadığınız forum yazılımlarını boşverin. Son teknoloji bir forum yazılımı kullanın.

Ayrıca, forum kurmadan önce, bu işte size yardımcı olacak bir ekibiniz mutlaka olmalı. Her konuda her gün içerik üretip, kendi kendinize yazmanız, foruma üye gelmesini sağlamayacaktır. Kendi kendinize yazdığınızda, boş bir forum görüntüsü yaratacak ve insanları foruma katılmaya cezbetmeyecektir.

Forum ekibinizin, başlangıçta size söz verip daha sonra bu sözleri yerine getirmeme ihtimalini de hesaba katmalısınız. Forumunuz için çok iyi bir konu bulsanız bile, içi yeterince dolu olmadığında ve insanlar bilgi paylaşımı yapmadığında, tek başınıza hiçbir işe yaramaz. İnsanlar gelir, işlerine yarayan bilgiyi okur ve bir daha girmez.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir